Masz zawartą umowę ubezpieczenia z Compensa? A może kupiłeś auto i chciałbyś zrezygnować dotychczasowej polisy OC? W tym artykule wyjaśniamy alternatywy, jakie Compensa daje swoim Klientom przy wypowiedzeniu OC.
Co powinien zawierać pisemny wzór wypowiedzenia OC?
Wielu z nas zastanawia się, czy w dobie cyfryzacji konieczne jest przygotowanie pisemnego wypowiedzenia OC. Compensa, jak i pozostałe zakłady ubezpieczeń podczas weryfikacji naszego zgłoszenia potrzebują czytelnego podpisu Ubezpieczającego, który jest niezbędny do przyjęcia wypowiedzenia.
Ponadto, taki wzór wypowiedzenia powinien zawierać dane adresowe i kontaktowe osoby składającej rezygnację, informacje dotyczące marki i modelu pojazdu wraz z numerem rejestracyjnym, numer polisy oraz powód złożenia wypowiedzenia umowy OC. Ważne jest również wskazanie daty złożenia wypowiedzenia, która będzie weryfikowana, czy dokumenty złożyliśmy w terminie. Wzór takiego dokumentu przygotowała Compensa. Wypowiedzenie umowy OC, gotowe do uzupełnienia możemy pobrać tutaj.
Wypowiedzenie umowy OC Compensa
Osoby, które chcą złożyć wypowiedzenie w Compensa, mogą skorzystać ze specjalnego elektronicznego formularza, przeznaczonego dla Klientów. Kiedy wejdziemy do portalu „Zgłoszenia”, musimy wybrać rodzaj umowy, jaką chcemy wypowiedzieć (umowy OC na samochód to kategoria ubezpieczeń komunikacyjnych/samochodowych). Kiedy wybierzemy typ polisy i wpiszemy jej numer, musimy wybrać jeden ze 4 sposób wypowiedzenia OC Compensa.
Gdyby wystąpiły problemy z uzupełnieniem formularza, zawsze możemy skontaktować się z infolinią. Ubezpieczyciel udostępnił również adres e-mailowy, na który możemy wysłać zeskanowany lub sfotografowany dokument rezygnacji z polisy: korespondencja@compensa.pl).
Niektórzy mogą chcieć złożyć w Compensa wypowiedzenie OC drogą poczty tradycyjnej. Wtedy wszystkie niezbędne dokumenty musimy wysłać na adres:
Compensa TU S.A.
Vienna Insurance Group
Al. Jerozolimskie 162
02-342 Warszawa
Trzeba pamiętać, że decydując się na wysyłkę wypowiedzenia, warto mieć potwierdzenie nadania takiej przesyłki, gdyby np. nie dotarła. Wszelkie pomocne informacje możemy znaleźć w zakładce “Obsługa ubezpieczeń”.
Dokumenty często potrzebne przy wypowiadaniu umowy OC
O ile wypowiadamy umowę na koniec okresu ubezpieczenia, to wtedy nie ma konieczności dołączania innych dokumentów, aby rezygnacja była skuteczna. Są jednak podstawy wypowiedzenia umowy OC Compensa, gdzie musimy wysłać dodatkowy załącznik.
Kiedy jesteśmy nabywcą pojazdu i ubezpieczenie OC przechodzi na nas, a np. chcemy zrezygnować z ochrony, bo znaleźliśmy dużo tańszą ofertę, wtedy kluczowe jest dołączenie dokumentu umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Data, która widnieje w umowie oraz dzień złożenia wypowiedzenia to okres, który zakłady ubezpieczeń weryfikują. Zgłoszenie to leży po stronie sprzedającego auto, ale nie zawsze on pamięta o tym, aby przekazać informacje dla towarzystwa. Za kilka dni ochrony zakład ubezpieczeń może wykonać rekalkulację składki OC. Wtedy płacimy za okres, w którym korzystaliśmy z ochrony z dotychczasowej polisy.
Składając rezygnację w przypadku posiadania podwójnego ubezpieczenia, niezbędne będzie dołączenie zaświadczenia o posiadaniu polisy OC od Ubezpieczyciela, u którego będziemy chcieli zostać z umową ubezpieczenia.
Kolejne dokumenty, które mogą być niezbędne do akceptacji wypowiedzenia Compensa, może być zaświadczenie o demontażu pojazdu lub decyzja o jego wyrejestrowaniu. Na podstawie terminu określonego w dokumencie, Ubezpieczyciel wykona rekalkulację składki i zwróci pieniądze za czas pozostały do końca okresu wypowiedzenia.
Najtańsze ubezpieczenie OC - jak znaleźć?
Ceny ubezpieczenia OC w różnych firmach mogą się drastycznie różnić. Wpływ na wysokość składki może mieć wiele czynników. Dlatego warto porównywać oferty ze sobą. Narzędzie, które może to ułatwić to kalkulator ubezpieczenia samochodu. Wystarczy kilka minut, aby sprawdzić cenę swojego ubezpieczenia OC. Na Wygodnie.pl istnieje również możliwość zapisania kalkulacji na przyszłość.