Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla wszystkich posiadaczy pojazdów zarejestrowanych na terytorium Polski. Niezależnie, czy korzystasz z pojazdu codziennie, czy w ogóle nim nie jeździsz - musisz ją wykupić. Co obejmuje ubezpieczenie OC, a czego nie? Zebraliśmy najważniejsze informacje związane z podstawowym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych.

Obowiązkowe ubezpieczenie z podstawowym zakresem ochrony

Zacznijmy od tego, że konieczność wykupienia ubezpieczenia OC przez posiadacza każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce jest regulowana ustawowo – przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawowo jest regulowany również zakres ubezpieczenia OC. Co obejmuje polisa OC? Ubezpieczenie OC zadziała w przypadku, kiedy wyrządzimy komuś szkodę, prowadząc auto. Zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje zarówno szkody rzeczowe, jak i osobowe. Jeśli więc uszkodzimy samochód osoby trzeciej, bądź też doprowadzimy do uszczerbku na zdrowiu u osoby poszkodowanej, koszty wypadku w ramach polisy OC pokryje ubezpieczyciel. Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC jest zawsze przypisane do danego pojazdu, nie do właściciela. W praktyce oznacza to zatem, że polisa OC będzie chroniła każdą osobę, która prowadzi ubezpieczony pojazd, wyłączając jednak szczególne przypadki.

Kiedy polisa OC nie zadziała?

Z ochrony ubezpieczeniowej w ramach ubezpieczenia OC skorzystamy w przypadku wielu różnych zdarzeń drogowych, w tym zarówno poważniejszych wypadków, jak i nawet drobnych stłuczek. Co więcej, polisa OC obejmuje szkody powstałe podczas wsiadania do auta, wysiadania z niego, szkody powstałe podczas załadunku, wyładunku czy postoju. Nie obejmuje jednak szkód powstałych w wyniku m.in. przewożonych za opłatą ładunków, przesyłek, bagaży, jak również wszelkich szkód polegających na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska. Tym, o czym należy pamiętać, jest fakt, że ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych w wyniku zdarzeń spowodowanych przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu lub osoby nim kierujące, zapewniając im wypłatę odszkodowania. Jeśli to nam zależy na tym, by skorzystać z odszkodowania, nawet w przypadku zdarzeń zaistniałych z naszej winy, wówczas powinniśmy rozważyć zakup polisy AC, czyli autocasco.

Szukasz ubezpieczenia OC swojego pojazdu? Wypróbuj nasz kalkulator OC

Jesteś na etapie poszukiwania optymalnej polisy OC i nie zamierzasz przepłacać? Wygodnie.pl to idealne miejsce. Zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora OC, bezpłatnego narzędzia, dzięki któremu poznasz szacunkową wysokość składki oraz porównasz dostępne oferty. Wystarczy, że uzupełnisz formularz, a nasz kalkulator OC zrobi resztę. To najprostszy i najwygodniejszy sposób na znalezienie najkorzystniejszej cenowo polisy. Skorzystaj z naszego flagowego narzędzia i przekonaj się jak wiele możesz zaoszczędzić!

Może zainteresuje Cię również