Powódź a ubezpieczenie samochodu - co obejmuje i ile kosztuje?

Powódź a ubezpieczenie samochodu - co obejmuje i ile kosztuje?

Kierowca, który pragnie w większym stopniu zabezpieczyć swój pojazd, może zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia, takie jak AC (autocasco), NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz Assistance. Niespodziewane i nagłe zdarzenia, do których należy zaliczyć powódź, objęte są ochroną ubezpieczeniową przez zakres pełnej polisy AC.

Powódź - od czego zależy ubezpieczenie AC?

Zakres autocasco zależy od wariantu, na jaki kierowca się zdecyduje. Informację o tym, czy pojazd jest chroniony od szkód spowodowanych działaniem zjawisk atmosferycznych m.in. powodzi, czy zatopienia, znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). 

Wysokość odszkodowania determinowana jest przez stopień zalania samochodu. Jeśli w wyniku ulewnego deszczu Twój samochód został zalany w niedużym stopniu, wówczas możesz go szybko osuszyć i naprawić. Ubezpieczyciel, w zależności od zakresu ochrony AC, zobowiązany jest do pokrycia kosztów uszkodzonych elementów pojazdu. Akumulator, tapicerkę, oświetlenie i wiele innych elementów możesz wymienić. W przypadku nowych samochodów, które wyposażone są w rozbudowane układy elektroniczne, naprawa może okazać się niemożliwa. Jeżeli woda zaleje elektronikę oraz silnik, najprawdopodobniej czeka Cię utrata pojazdu i orzeczenie o szkodzie całkowitej. Wysokość odszkodowania w takiej sytuacji ustalana jest metodą dyferencyjną. Wartość nieuszkodzonej pozostałości wraku (którą można wycenić i sprzedać) odejmuje się od wartości samochodu przed zalaniem. Ubezpieczyciel zazwyczaj ocenia, że szkoda jest całkowita, gdy koszty naprawy przewyższają 70% wartości rynkowej pojazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie chroniące przed powodzią, zalaniem i co obejmuje?

Pełna polisa AC zwykle obejmuje ochronę przed szkodami spowodowanymi przez zjawiska atmosferyczne. Nie musisz się wcale od razu na nią decydować. Jeżeli chcesz skorzystać z ofert o zmniejszonym zakresie, już tzw. minicasco uchroni Cię przed kosztami wywołanymi zniszczeniami z udziałem sił przyrody. Niektóre firmy ubezpieczeniowe posiadają w swej ofercie smartcasco związane wyłącznie z ochroną przed żywiołami. Niełatwo jest oszacować cenę ubezpieczenia, gdyż składa się na nią wiele czynników. Należy wśród nich wymienić choćby wartość pojazdu. By porównać oferty firm ubezpieczeniowych i wybrać pakiet dopasowany do Twoich potrzeb, skorzystaj z porady specjalisty lub użyj odpowiedniego kalkulatora. Firmy zajmujące się porównywaniem ubezpieczeń pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Warto zapoznać się na przykład z ofertą Wygodnie.pl. Być może wynik konsultacji Cię zadowoli i otrzymasz oczekiwaną ofertę.

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania za zalany samochód?

Zdarza się, że ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania za zalany samochód. W jakich przypadkach może dojść do takiej sytuacji? Jednym z powodów jest umyślne działanie oraz duże zaniedbania z Twojej strony. Kolejna przyczyna to podjęcie samodzielnej próby uruchomienia silnika pojazdu, który został zalany. Takie działanie prowadzi do poważnych uszkodzeń. Ubezpieczyciel, gdy szkody poniesione przez właściciela pojazdu są niewielkie, może odmówić wypłacenia odszkodowania przez wzgląd na franszyzę integralną (minimalną kwotę odszkodowania).

Działające na rynku towarzystwa ubezpieczeniowe często zastrzegają sobie, by w przypadku uszkodzenia auta na skutek powodzi niezwłocznie o tym zawiadomić. Zwykle czas przeznaczony na kontakt z firmą ogranicza się do 24 godzin od zaistniałego zdarzenia. Po upływie terminu musisz liczyć się z obniżeniem kwoty odszkodowania, bądź z uzyskaniem zupełnej odmowy jego wypłacenia. Szczegóły odnośnie wyłączeń odpowiedzialności są zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranego produktu.

Jak zmierzyć się z ubezpieczeniem samochodu w przypadku powodzi?

Przed zakupem dodatkowego ubezpieczenia AC musisz dokładnie przeanalizować warunki umowy. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych, nagłych niespodzianek. Korzystając z nowoczesnych narzędzi, takich jak kalkulatory ubezpieczeniowe w prosty sposób możesz zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową dostępną na rynku. Mnogość informacji i żmudne obliczenia najczęściej zniechęcają do poszukiwań najlepszej możliwości zabezpieczenia Twojego pojazdu. Na szczęście z pomocą przychodzą firmy, które trudnią się porównywaniem ubezpieczeń, takie jak na przykład Wygodnie.pl. Dzięki ich usługom szybko znajdziesz odpowiedź na pytanie: co obejmie i ile będzie kosztowało ubezpieczenie w przypadku powodzi?

Może zainteresuje Cię również