Spotkałeś się z terminem „bezpośrednia likwidacja szkód”? Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Jakie trzeba spełnić warunki, aby skorzystać z tego modelu rozliczenia i gdzie jest on dostępny?
Bezpośrednia likwidacja szkody - skąd się wzięła?
W wielu europejskich krajach BLS funkcjonuje od wielu lat. W Polsce system ten zaczął działać na początku kwietnia 2015 roku. Powstał on z inicjatywy Polskiej Izby Ubezpieczycieli, którzy w swojej ofercie posiadają ubezpieczenia majątkowe. Bezpośrednia likwidacja szkód występuje m. in. w PZU, LINK4, Warta, Wiener, Aviva, Ergo Hestia oraz UNIQA.
Sposób likwidowania szkód w BLS jest rozwiązaniem wygodnym i przyśpiesza pozyskanie odszkodowania. Polega ona na tym, że szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy zgłaszamy do swojej firmy ubezpieczeniowej, ona wypłaca nam odszkodowanie, a szkoda BLS (jej wartość) jest przez nich odzyskiwana od Zakładu Ubezpieczeń sprawcy wypadku lub z UFG (jeżeli kierujący pojazdem nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC). BLS dotyczy tylko szkód na mieniu (nie osobowych).
Bezpośrednia likwidacja szkód - warunki jej udzielenia
O ile taka forma przyśpiesza procedury odszkodowawcze, o tyle funkcjonuje ona tylko przy prostych szkodach, które nie wymagają skomplikowanych oględzin i obliczeń. Szkoda BLS będzie rozpatrywana tylko na terenie Polski, a w zdarzeniu mogą uczestniczyć maksymalnie 2 pojazdy. Wartość szkody nie może przekroczyć 30 000 PLN. Jeżeli tak się stanie, nasz Zakład Ubezpieczeń przekazuje rozpatrzenie szkody do Ubezpieczyciela sprawcy, aby ten dalej prowadził sprawę.
W ten sposób likwidowana jest niemalże 1/3 szkód kwalifikujących się do skorzystania z tej metody. W zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, bezpośrednia likwidacja szkody może być możliwa np. wtedy, gdy sprawca i ofiara kolizji miały możliwość skorzystania z systemu. Niektóre firmy BLS oferują jako dodatkowe ochronę do OC lub konieczne jest zawarcie także AC, aby skorzystać z takiej możliwość. Wszelkie niezbędne dokumenty weryfikujemy z naszym Zakładem Ubezpieczeń. Najwięcej trudności pojawia się, kiedy będziemy chcieli zgłosić reklamację do Ubezpieczyciela sprawcy, że nie jesteśmy zadowoleni z wysokości odszkodowania. Tutaj konieczna może okazać się pomoc prawnika lub Rzecznika Finansowego.
BLS - ubezpieczenie OC
Jeżeli zależy Ci na tym, aby zawarcie ubezpieczenia OC wiązało się z możliwością skorzystania z BLS, to musisz wybrać te zakłady ubezpieczeń, które oferują takie rozwiązanie w standardzie lub za dodatkową opłatą. Narzędzie na naszej stronie, porównywarka OC pozwoli Ci obliczyć w kilka minut składkę za OC, a wybierając towarzystwa ubezpieczeniowe wymienione powyżej, masz gwarancję, że za darmo skorzystasz z bezpośredniej likwidacji szkód. Gdyby pojawiły się problemy z obliczeniem składki, zachęcamy do skontaktowania się z naszą infolinią.