Auto po powodzi - jak rozpoznać? Czy warto?

Auto po powodzi - jak rozpoznać? Czy warto?

Młody rocznik auta w atrakcyjnej cenie? Jak rozpoznać auto po powodzi? Czy warto zdecydować się na zakup? Co można zrobić, aby zapobiec utracie sporej ilości czasu i pieniędzy przeznaczonych na naprawę?

Samochód po powodzi - wstępne rozpoznanie

Młody rocznik samochodu w atrakcyjnej cenie? Kusi nie jednego kierowcę, który stoi przed koniecznością wymiany auta. Gdy w zachodniej Europie występują ulewne deszcze i powodzie, niektórzy handlarze z Polski zacierają ręce, ponieważ na aucie popowodziowym zawsze można zarobić – a Klienci często nie wiedzą, z jakim ryzykiem dla portfela może się to wiązać.

Gdy nasze wymarzone auto wzbudzi niepokój, na początku warto sprawdzić z jakiego kraju pochodzi samochód (jeżeli nie uzyskamy informacji od handlarza, warto skorzystać ze sprawdzenia historii pojazdu na gov.pl). Tutaj do weryfikacji potrzebne będą dane takie jak: numer rejestracyjny, VIN i data pierwszej rejestracji pojazdu. Wszystkie informacje są w dowodzie rejestracyjnym – więc poprośmy sprzedającego o dane, aby zweryfikować, od ilu lat jest na terenie Polski i czy czasem nie mamy do czynienia z autem po powodzi.

Jeżeli chcemy dokładniej zweryfirkować nasze podejrzenia w kontekście samochodu po powodzi, warto sprawdzić w Internecie, gdzie wystąpiły największe ulewy i powodzie w ostatnim czasie. (np. w 2021 w Belgii i Niemczech były największe powodzie od 100 lat – można tylko się domyślać, ile samochodów zostało zalanych).

Odszkodowanie za zalany samochód - kolejny trop

Zachodnia część Europy posiada znacznie młodsze auta, a szkody z tytułu zalania i powodzi obejmuje już pomniejszone AC. W razie zalania, wyznaczane są 3 kryteria oceny szkód auta po powodzi. Gdy woda dostała się tylko do progu, ocenia się karoserie. Jeżeli przekroczyła ona próg i wlała się do środka, może być konieczne wymiana paska napinacza, a także sprawdzenie wnętrza pojazdu. Do tego może zalać niektóre systemy i trzeba poszukiwać zagrożeń, które mogą powstać przez wilgoć. Jeżeli woda doszła do dolnej krawędzi szyby, uszkodzeniu może ulec cała elektronika i silnik. Wtedy niemieckie Zakłady Ubezpieczeń mogą stwierdzić szkodę całkowitą auta popowodziowego. 

I jak to się dzieje, że samochody, które mają stwierdzoną np. szkodę całkowita, trafiają do Polski? Jest to bardziej opłacalne, niż zezłomowanie pojazdu. Wtedy włącza się kreatywność u mechaników i starają się naprawić takie elementy, które pozwolą na bezpieczne prowadzenie samochodu po powodzi. Następnie trafia on na rynek wtórny i zostaje przekazany do sprzedaży. Problem może być z dostępem do systemów zagranicznych, w których moglibyśmy zweryfikować wystąpienie szkody – tutaj trzeba wysiłku, aby pozyskać takie informacje.

Jak rozpoznać auto po powodzi?

Największym problemem w takich autach jest nafaszerowanie ich elektroniką. Woda, która nie zdążyła odparować i zalega w wiązkach elektrycznych, może odezwać się w dowolnym momencie użytkowania – a takie problemy mogą wymagać wymiany systemów lub napraw, nawet po kilku latach. W samochodach po powodzi widać na zawieszeniu też rdzawe naloty, które mogą ukazywać poziom wody, jaki się utrzymywał w miejscu postoju pojazdu.

Kolejne podejrzenie może budzić idealnie wyprana tapicerka. Jeżeli nie ma dużej ilości zapachów samochodowych we wnętrzu pojazdu, odczuwalny może być w aucie popowodziowym lekki zapach grzyba. Niemniej, lepiej z autem po powodzi udać się do znajomego diagnosty, aby podłączył komputer i sprawdził działanie poszczególnych systemów – czy nie występują w nich jakieś zwarcia, czy komplikacje. 

Gdy sprawdzisz samochód, sprawdź i cenę OC

W ramach ubezpieczenia Autocasco możemy ubezpieczyć się na wypadek powodzi, ale mamy określony czas na zgłoszenie zalania. Jeżeli wystąpiło ono wcześniej i Ubezpieczyciel będzie mógł to zweryfikować, nie wypłaci nam odszkodowania. Gdybyś szukał kalkulatora OC/AC, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy kilka minut, aby poznać ofertę ubezpieczenia. W razie problemów, nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również