Złomowanie auta - co z ubezpieczeniem OC?

Złomowanie auta - co z ubezpieczeniem OC?

Czasami w wyniku wypadku auto zostaje zniszczone w tak dużym stopniu, że nie ma możliwości jego naprawienia. Wówczas konieczne jest oddanie pozostałości konstrukcji pojazdu na złom. Proces ten wiąże się z wieloma formalnościami, które pozwalają na uzyskanie zwrotu niewykorzystanej składki. Jak prawidłowo zezłomować pojazd i dopilnować szeregu formalności?

Złomowanie auta a ubezpieczenie OC

W Polsce, każdy pojazd poruszający się po drogach musi mieć ważne OC. Zaniedbanie w tej kwestii wiąże się z dotkliwymi karami, które już po kilku tygodniach bez polisy sięgają ponad 5 000 PLN. Zazwyczaj ubezpieczenie zawiera się na rok i opłaca jedną składkę z góry, dlatego w razie konieczności złomowania auta konieczne jest zgłoszenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kasacja pojazdów, które mają ważne OC, wiąże się z możliwością ubiegania o zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. W tym celu konieczne jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku.

Jak odzyskać niewykorzystaną składkę?

W momencie złomowania, auto przestaje być pojazdem, który może poruszać się po drogach. Z tego powodu nie musi mieć ono wykupionego OC. Jeśli do wypadku doszło w połowie okresu objętego ubezpieczeniem, kierowcy przysługuje zwrot połowy składki. Wysokość ostatecznej sumy zależy do tego, ile dni zostało do końca trwania umowy.

Oddając auto na złom, uzyskujesz specjalne potwierdzenie, które jest niezbędne podczas wyrejestrowywania samochodu w urzędzie i ubiegania się o zwrot niewykorzystanej składki za OC. Z takim dokumentem należy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego i przerwać wykupioną polisę. Firma nie ma prawa odmówić zwrócenia niewykorzystanej składki. Wyliczenie dokładnej sumy przysługującej kierowcy jest zadaniem towarzystwa, a termin jej wypłacenia zależy od ustaleń zawartych w umowie.

Składki na OC zwykle sięgają kilkuset złotych rocznie. Z tego powodu złomowanie auta na kilka miesięcy przed zakończeniem umowy ubezpieczenia pozwala na odzyskanie sporej sumy. Nie wszyscy właściciele samochodów są świadomi tego, że po kasacji istnieje opcja ubiegania się o zwrot niewykorzystanej składki. 

Gdzie przeprowadzić złomowanie auta?

Kasacja samochodów powinna odbywać się w legalnych stacjach demontażu. Tylko w takich miejscach można uzyskać ważne dokumenty, które są niezbędne do wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji i wnioskowania o zwrot niewykorzystanej składki OC. Samodzielne złomowanie auta lub korzystanie z usług nielegalnych placówek może spowodować ogromne trudności podczas załatwiania kolejnych formalności. Z tego powodu przed wybraniem danej firmy należy upewnić się, że ma ona zezwolenie marszałka województwa.

Złomowanie niesprawnego pojazdu jest znacznie lepszym pomysłem niż jego sprzedaż. Niektóre osoby celowo odkupują zniszczone samochody w celu ich samodzielnego demontażu i odzyskania składki zapłaconej przez poprzedniego właściciela. Z tego powodu nie warto sprzedawać niesprawnych aut osobom prywatnym. Znacznie lepszym pomysłem jest zwrócenie się do legalnej stacji demontażu, co pozwoli Ci na uzyskanie zwrotu niewykorzystanej składki i pieniędzy za surowce pozyskane z wraku.

Decydując się na złomowanie samochodu, należy pamiętać o zabraniu takich dokumentów, jak:

  • tablice rejestracyjne
  • dowód rejestracyjny
  • dowód osobisty
  • karta pojazdu
  • pełnomocnictwo właściciela lub współwłaściciela (w sytuacji, gdy pojazd nie należy do Ciebie)
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej (w przypadku, gdy auto jest własnościa firmy)

Legalne stacje demontażu powinny zażądać od Ciebie wskazanych dokumentów. Nielegalnym placówkom nie zależy na działaniu zgodnie z prawem. Dlatego brak prośby o okazanie dokumentacji pojazdów może być niepokojącym sygnałem, który trzeba wziąć pod uwagę.

Jak zezłomować auto bez OC?

Niektórzy właściciele niesprawnych pojazdów zastanawiają się, jak zezłomować auto bez OC. Takie ubezpieczenie jest w Polsce obowiązkowe, dlatego jego brak wiąże się z koniecznością zapłacenia dość dużej kary. Podczas złomowania auta bez OC może jednak dojść do poważnych problemów, szczególnie w związku z koniecznością wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji.

Złomowanie pojazdów wymaga dopełnienia wielu formalności. Pracownicy stacji zajmujących się kasacją, muszą wypełnić określone formularze, w których znajduje się między innymi pole dotyczące daty ważności ubezpieczenia OC. Pominięcie tego punktu nie jest rozwiązaniem problemu właściciela auta, który nie wykupił ubezpieczenia. Wypełniony formularz należy bowiem zanieść do Wydziału Komunikacji, gdzie bardzo łatwo jest sprawdzić ważność polisy.

Złomowanie samochodów bez OC teoretycznie jest możliwe, jednak wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. W przypadku kilku tygodni bez ważnego ubezpieczenia koszt ten wynosi ponad 5 000 PLN. Z tego powodu nie należy zaniedbywać ważności ubezpieczenia OC, a niesprawne auto trzeba jak najszybciej wyrejestrować w urzędzie, co zwolni z konieczności zapłacenia kary.

Kasacja samochodu a OC na raty

Niektóre osoby decydują się na opłacanie OC w kilku ratach. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość podzielenia składki na dwie części, ale zdarzają się także firmy, które pozwalają na wpłacanie określonej sumy kwartalnie lub miesięcznie. Po wystąpieniu wypadku i zgłoszenia tego faktu do towarzystwa, właściciel pojazdu nie musi uiszczać następnej raty. Może on także wnioskować o wypłacenie sumy za niewykorzystany okres, który obejmowała poprzednia składka. Jeśli kupiłeś ubezpieczenie w dwóch ratach w styczniu, a do wypadku doszło w marcu, istnieje opcja ubiegania się o zwrot pieniędzy za kwiecień, maj i czerwiec.

Niezależnie od wybranej formy opłacania ubezpieczenia OC, istnieje opcja złożenia wniosku o zwrot niewykorzystanej sumy osobiście, pocztą lub online. Do wysłanych dokumentów należy dołączyć własnoręcznie podpisane oświadczenie, dostępne na stronie ubezpieczyciela. Najważniejsza jest data wyrejestrowania samochodu w urzędzie. Od tego dnia firma ma za zadanie wyliczyć kwotę do zwrotu należną klientowi.

Sprzedaż a złomowanie samochodów

Podczas wybierania stacji demontażu pojazdów trzeba być uważnym. Niektóre firmy nie dysponują bowiem uprawnieniami do rozbiórki samochodów i proponują ich odkupienie. W takiej sytuacji poprzedni właściciel nie może wnioskować o uzyskanie zwrotu składki z OC, co wiąże się ze stratą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z tego powodu dobrze jest wybierać firmy, w których złomowanie samochodów przebiega w sposób legalny i jest zakończone wydaniem potwierdzenia upoważniającego do starania się o odzyskanie niewykorzystanej sumy.

Jeśli auto jest kompletne, decydując się na jego złomowanie, możesz liczyć na zwrot kilkuset złotych. Wszystko zależy od stanu konkretnego samochodu. Rzadko kiedy właściciel pojazdu musi dopłacić do wykonania usługi ze względu na niekompletność konstrukcji. Złomowanie niesprawnego auta jest jednak konieczne, by móc je wyrejestrować i uzyskać zwrot składki za OC.

Może zainteresuje Cię również