Zwierzęta domowe i ich ubezpieczenie

Zwierzęta domowe i ich ubezpieczenie

Posiadacze zwierząt domowych często zachodzą w głowę i zastanawiają się nad ubezpieczeniem swoich pupili. Szczególnie zależy nam na ubezpieczeniu zwierzaka na wypadek choroby lub nagłej śmierci. Jak podchodzą do tego tematu towarzystwa ubezpieczeniowe? Czy to jest możliwe? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Sprawdźmy co oferuje rynek w tym temacie.

Jak definiuje się zwierzęta domowe w ubezpieczeniach?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie korzystają z jednolitej definicji. Każde wprowadza swoją terminologię i obejmuje ochroną różne grupy zwierząt. Najlepiej jest, kiedy w definicji jest informacja, że są to zwierzęta trzymane zwyczajowo w domu do celów hobbystycznych. Taka ogólna definicja obejmuje wszelkie zwierzęta, które są trzymane w domu, a więc oczywiście psy i koty, ale także zwierzęta egzotyczne (węże, jaszczury), ryby akwariowe, szczury, szynszyle, króliki, świnki morskie oraz inne zwierzaki hodowane w domu, czy mieszkaniu. Dość często do tego katalogu dokładane są pszczoły w ilości nie przekraczającej 5 uli.

Jednak często definicja zwierząt domowych ograniczona jest tylko do określonych gatunków. Najczęściej mówi się o psach, kotach, rybach akwariowych. Jest to więc katalog zamknięty, który nie obejmuje już np. zwierząt egzotycznych trzymanych w terrariach. Ponadto, nie obejmuje się ochroną zwierząt trzymanych w celach hodowlanych i handlowych. Warto więc zapytać pośrednika co w danej ofercie kryje się pod pojęciem zwierzę domowe i czy egzotyczne zwierzęta domowe, o ile oczywiście trzymamy takie w domu, też będą ubezpieczone jeśli zdecydujemy się na polisę.

Od czego ubezpieczone są zwierzęta domowe?

Aby zwierzę było ubezpieczone musimy wykupić polisę na ubezpieczenie domu lub mieszkania z rozszerzeniem o ruchomości domowe. Nie oferuje się samodzielnego ubezpieczenia dedykowanego dla naszych pupili. Najczęściej pojęcie to wchodzi do grupy ruchomości domowych, czy mienia ruchomego (w zależności od nomenklatury danego ubezpieczyciela). Co to oznacza? Zwierzę domowe będzie ubezpieczone jak wyposażenie, sprzęty, czy meble znajdujące się w ubezpieczonym mieszkaniu. Tu oferta jest dość rozbudowana, bo obejmuje wiele zdarzeń powodujących zniszczenie, czy utratę mienia, w tym wypadku również zwierzęcia. Jakie to zdarzenia? Np. pożar, huragan, uderzenie pioruna, zalanie, powódź, wybuch, grad, upadek drzewa, uderzenie pojazdu i wiele innych. Można też wybrać wariant najszerszy obejmujący ochronę w oparciu o formułę od wszystkich ryzyk – czyli ubezpieczenia od wszystkiego (poza sytuacjami wyraźnie wyłączonymi) z rozszerzeniem o kradzież z włamaniem oraz rabunek.

Tak więc nasze zwierzę domowe będziemy mieli ubezpieczone np. od pożaru, powodzi lub kradzieży. Czasem ochrona jest rozszerzona o śmierć zwierzęcia w wyniku wypadku komunikacyjnego. Dodatkowo, w ramach ubezpieczenia assistance możemy liczyć na opiekę nad naszym pupilem w sytuacji dla nas kryzysowej, a niektóre towarzystwa dokładają jeszcze zorganizowanie i opłacenie transportu okaleczonego zwierzęcia do weterynarza.

Odszkodowanie dostaniemy wtedy, gdy zwierzakowi coś się stanie lub gdy zginie w wyniku ubezpieczonego zdarzenia. Na jakie odszkodowanie możemy liczyć? Jeśli stracimy naszego pupila, otrzymamy kwotę równą wartości zwierzęcia tej samej rasy wg średniej ceny z danego miejsca zamieszkania. Jeżeli zwierzę będzie wymagało leczenia, otrzymamy zwrot kosztów leczenia na podstawie przedstawionych rachunków. Jednak zazwyczaj wprowadza się górny limit odpowiedzialności, który w zależności od firmy wynosić może od 2 – 5 tysięcy złotych. Ten limit jest maksymalną kwotą, jaką otrzymamy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Należy jednak pamiętać, że to ubezpieczenie nie pokryje kosztów weterynarza, czy kosztów leków w przypadku choroby zwierzęcia (np. skutków ukąszenia przez kleszcza). Jeżeli interesuje nas takie ubezpieczenie, to należy skorzystać z oferty uzupełniającej, która niestety nie jest zbyt szeroko dostępna. Tylko kilka towarzystw oferuje taką ochronę i to też w dość ograniczonym zakresie.

Ubezpieczenie zwierząt domowych od kosztów wynikających z choroby lub nieszczęśliwego wypadku zwierzęcia

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło odrębne warunki ubezpieczenia kosztów leczenia, ale dotyczy to tylko psów. Ochroną obejmuje się psy zaczipowane i nie starsze niż 8-letnie. Takie ubezpieczenie psa obejmuje koszty leczenia na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Pokrywane są też koszty eutanazji i kremacji pieska. Na poszczególne świadczenia towarzystwo wprowadziło jednak limity, które nie są wysokie. W pakiecie znajdziemy też ochronę właściciela od szkód spowodowanych przez psa – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania psa. Koszt takiego ubezpieczenia to ok. 800 PLN rocznie przy sumie ubezpieczenia 20 000 PLN

Inne z towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie kosztów leczenia psów i kotów, ale ubezpieczenie obejmuje tylko skutki nieszczęśliwych wypadków, nie obejmuje natomiast choroby zwierzęcia. Posiadacze zwierząt domowych powinni zadbać też o siebie. Nie należy zapomnieć o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, które chroni właścicieli zwierząt od roszczeń osób trzecich, które zostały np. pogryzione przez naszego pupilka. Takie ubezpieczenie znajdziemy w pakiecie ubezpieczenia domu lub mieszkania. Należy zwrócić więc uwagę przy zakupie polisy mieszkaniowej, czy ochrona obejmuje również szkody wyrządzone przez zwierzę domowe.

Ubezpieczenie zwierząt domowych - ile to kosztuje?

Tak jak wspomniano wcześniej, zwierzę domowe ubezpieczone będzie najczęściej łącznie z innymi przedmiotami znajdującymi się w domu/mieszkaniu przy polisie mieszkaniowej. Koszt takiego ubezpieczenia uzależniony będzie od wartości mieszkania/domu, wartości przedmiotów i wyboru zakresu. Średnia cena takiego ubezpieczenia to koszt 250-300 PLN, przy czym ubezpieczone będzie mieszkanie i sprzęty. Jeśli jednak zależy nam na ubezpieczeniu naszego psa od kosztów leczenia na skutek choroby, to cena za takie ubezpieczenie będzie już zdecydowanie wyższa.

Najlepiej skontaktować się z naszymi pracownikami serwisu Wygodnie.pl celem znalezienia oferty najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb.

Ireneusz Drzewiecki
Ireneusz Drzewiecki

Ponad 25 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowej. Szkoleniowiec (współpraca z agentami i brokerami na terenie Polski), underwriter w zakresie ubezpieczeń majątkowych dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Współtwórca Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla mieszkań/domów, a także klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Może zainteresuje Cię również