Zmiana ubezpieczyciela OC - wady i zalety

Zmiana ubezpieczyciela OC - wady i zalety

Zacznijmy od tego, że ubezpieczyciela nie możemy zmienić w każdej chwili. Nowego ubezpieczyciela możemy wybrać, gdy kupujemy samochód lub gdy kończy się ważność polisy u aktualnego ubezpieczyciela.

Jeśli już doszło do jednego z dwóch wymienionych wyżej przypadków, powinniśmy wypowiedzieć polisę w obecnym towarzystwie ubezpieczeń. Pamiętajmy, że nawet samochód, który kupujemy od kogoś, jest ubezpieczony, a polisa ta przechodzi na nas wraz z zakupem auta. Musimy więc od poprzedniego właściciela uzyskać dane firmy ubezpieczeniowej i tam złożyć wypowiedzenie w formie pisemnej.

Ale zanim z zapałem zabierzemy się za proces zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, zastanówmy się, czy na pewno warto. Każde rozwiązanie ma bowiem swoje wady i zalety. Zmiana ubezpieczyciela niesie za sobą niewątpliwie pewne korzyści. Są to m.in. możliwość porównania obecnych ofert i skorzystania z aktualnych promocji. Gospodarka sektora ubezpieczeń jest niezwykle dynamiczna i co roku aktualizuje warunki dostosowując je do panujących przepisów oraz do potrzeb klienta. Tak więc fakt pozostawania w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym może uśpić naszą czujność i zamknąć nam oczy na nowe, często bardziej atrakcyjne oferty. Są jednak towarzystwa ubezpieczeniowe, które swoich klientów nagradzają za lojalność oferując mu na przykład zniżkę. Kolejną sprawą jest pewność jakości obsługi. Wybierając polisę u nowego ubezpieczyciela, musimy polegać na opiniach innych klientów, ponieważ my sami nie znamy tego towarzystwa ubezpieczeniowego. Pozostając u obecnego ubezpieczyciela możemy mieć pewność, że jakość jest wysoka lub przynajmniej zadowalająca i wiemy, czego się spodziewać.

Niewątpliwie wadą zmiany ubezpieczyciela może być sam proces – konieczność wypowiedzenia polisy u starego ubezpieczyciela i poszukiwania nowej, lepszej i tańszej oferty może zniechęcać. Jednak po przedarciu się przez biurokracyjne wymogi może okazać się w portfelu zostanie nam nawet kilkaset złotych!

Pamiętajmy: nawet podczas zmiany ubezpieczyciela, nasz samochód nie może pozostać bez polisy nawet przez jeden dzień, a więc umowę z nowym ubezpieczycielem musimy zawrzeć najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem poprzedniej polisy.

Może zainteresuje Cię również