Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Co właściwie zostało zmienione? O czym powinien wiedzieć każdy kierowca i pieszy? Wyjaśniamy w artykule.
Zmiana przepisów - pierwszeństwo pieszych na pasach i zakaz używania telefonów komórkowych
Do tej pory, kierowcy musieli uważnie przyglądać się przy przejściach dla pieszych. Pierwszeństwo zyskiwał pieszy, który wchodził na pasy, przechodząc na drugą stronę ulicy. Zmiana w przepisach drogowych narzuca na kierowców dodatkowy obowiązek w postaci zwiększonej ostrożności przy mijaniu przejść. Ponadto, pieszy zyskuje pierwszeństwo przejścia przez jezdnie, kiedy znajduje się w okolicy przejścia. Dlatego kierowca musi mu ustąpić i zezwolić na przekroczenie drogi po pasach.
Krótko mówiąc, zmiany w przepisach wymuszają na kierowcach zachowanie większej ostrożności w strefach, w których są przejścia dla pieszych i ustąpić im pierwszeństwa nawet wtedy, gdy nie znajdują się oni na jezdni, a tuż przed przejściem.
Dodatkowo wprowadzono zakaz korzystania z telefonów komórkowych dla pieszych, którzy przechodzą przez jezdnię. Oznacza to, że nie możemy korzystać ze smartfona na pasach, ani też rozmawiać przez telefon. Przepis obejmuje wszelkie czynności, które ograniczają percepcję i skupienie u pieszego, który przechodzi przez pas ruchu. To samo dotyczy rowerzystów, czy osób korzystających z hulajnóg elektrycznych.
"Jazda na zderzaku" - to już przeszłość
Kolejna zmiana przepisów drogowych dotyczy praktyki jazdy na zderzak. Odnosi się ona tylko do autostrad i dróg ekspresowych. Na pozostałych drogach (np. w miastach) przepisy nie obowiązują.
Nowy przepis ma na celu zwrócenie uwagi na zachowanie właściwych odstępów na drogach szybkiego ruchu. Zmiana przepisów nawiązuje do zachowania odpowiedniej odległości w postaci połowy aktualnej prędkości (czyli – jeżeli jedziemy 100km/h, to powinniśmy zachować odległość 50m od samochodu przed nami). Wyjątek od tej reguły może stanowić manewr wyprzedzania. Takie działania ma za zadanie zminimalizować ryzyko występowania karamboli na drogach szybkiego ruchu i innych kolizji, wypadków. Ograniczenia w znaczący sposób mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.
50km/h - 24h w terenie zabudowanym
Do tej pory, prawo zezwalało na jazdę w nocy na terenie zabudowanym w wysokości 60km/h. Nowa zmiana w przepisach drogowych ma za zadanie zmniejszyć ten limit i zachować ograniczenie prędkości w wysokości 50km/h, niezależnie od pory dnia.
Według zebranych statystyk, takie zmniejszenie o 10km/h ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo pieszych w nocy. Brak właściwego oznakowania na drogach nieoświetlonych powoduje wiele zdarzeń drogowych. Badania wskazują, że zwolnienie o 10km/h przy prędkościach rzędu 60-50km/h może w dużym stopniu zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku.