Wybór polisy na życie nie jest łatwy. Jest to ubezpieczenie, od którego w ogromnej mierze zależy przyszłości naszych bliskich, dlatego musimy naprawdę starannie dobrać wszystkie parametry polisy tak, aby po naszej śmierci, przyszłość bliskich nam osób została zabezpieczona. W tym celu, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów:
- Suma ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia to kwota, jaka zostanie wypłacona naszym bliskim po naszej śmierci. Ważne jest aby była to kwota w takiej wysokości, która zapewni naszej rodzinie podobny standard życia przez określony czas (np. 10 lat). Od sumy ubezpieczenia zależy również składka, którą będziemy opłacać przez kolejne lata.
- Terminowo czy bezterminowo?
Umowę ubezpieczenia na życie możemy podpisać terminowo lub bezterminowo. W pierwszym przypadku polisa obowiązuje przez określony czas (np. 5, 10 lat) i później możemy ją przedłużyć lub zakończyć. Terminowa polisa zazwyczaj wymaga niższych składek i tym kusi klientów, jednak należy liczyć się z faktem, że po każdym przedłużeniu polisy składka będzie wyższa i w pewnym momencie może zbyt bardzo obciążyć nasz budżet. Z kolei polisa bezterminowa ma wyższe składki na samym starcie, jednak są one stałe, a więc od początku wiemy, jak duży wysiłek finansowy będzie musiał podjąć nasz domowy budżet.
- Zakres wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela
To niezwykle ważny element każdej polisy. Najprościej mówiąc, jest to lista sytuacji, w których suma ubezpieczenia nie zostanie wypłacona naszym bliskim. Ubezpieczyciel może na przykład zastrzec, że odszkodowanie nie przysługuje w sytuacji, gdy ubezpieczony umrze z przyczyn naturalnych.
- Nieszczęśliwy wypadek czy śmierć w każdych okolicznościach
Niektóre polisy obejmują jedynie ubezpieczenie w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpi wskutek nieszczęśliwego wypadku, np. drogowego. Jest to polisa, która znacznie słabiej zabezpiecza naszych bliskich, ponieważ zakres ochrony jest niezwykle wąski.