Wczasy dla seniorów - czym kierować się przy wyborze miejsca wypoczynku?

Wczasy dla seniorów - czym kierować się przy wyborze miejsca wypoczynku?

O co powinien zadbać senior przed wyjazdem na wczasy? Jakie miesiące najbardziej sprzyjają podróżowaniu starszym? Czy lepiej wyjechać na wypoczynek do polskich kurortów, a może zdecydować się na wyjazd za granicę?

Tanie wczasy dla seniora - jak obrać kierunek i w co warto się zabezpieczyć?

Upragniona emerytura to przede wszystkim stałe źródło dochodu, a także nowe pokłady niewykorzystanego czasu. Gdzie można odpocząć? To wszystko zależy od decyzji podróżników, gdzie główną barierą są czynniki zdrowotne. W zależności od stanu zdrowia, osoba powinna wybrać, czy chcę podróżować dla rozrywki, czy może taka wyprawa powinna mieć bardziej charakter leczniczy. Przygoda życia może mieć miejsce za granicą, ale warto się przebadać i sprawdzić, czy podróż samolotem będzie dla nas bezpieczna, a same wczasy dla seniora w ciepłych krajach nie niosą ze sobą narażenia się na choroby tropikalne lub inne powikłania. 

Wygodniejsze z punktu widzenia seniora stają się wycieczki zorganizowane. Atutem podczas wypoczynku dla starszej osoby na pewno będzie cisza i spokój. Decydując się na lokalizacje, warto wybierać ośrodki z dala od głośnych ulic, gdzie wieczorami organizowane są różnego rodzaju imprezy. Seniorzy znacznie bardziej cenią sobie lokalizacje obiektu (tak, by jednocześnie był on blisko natury, a także atrakcji przeznaczonych dla tejże grupy wiekowej). Kompleks wypoczynkowy posiadający spa, zabieg rehabilitacyjne, czy aptekę w okolicy przemawia bardziej na korzyść. Ponadto, ośrodek powinien być przygotowany na każdego interesanta, niezależnie od stanu zdrowia danej osoby, czy ewentualnych dolegliwości, a pełna oferta wyżywienia powinna być podstawą doby noclegowej. Poza tym, wczasy dla seniorów nad morzem z wyżywieniem nie mogą zapewnić kompletnie wszystkiego. Stąd też dobrze jest zabrać ze sobą zapas swoich leków, odpowiednie nakrycie głowy, krem z filtrem do opalania, a także preparaty przeciwko kleszczom, komarom i innym owadom. 

Wczasy dla seniora nad morzem - czy to najpopularniejszy kierunek?

Najczęściej obieranym kierunkiem jest polski Bałtyk. Oferta okolicznych hoteli jest bogata w różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne, czy spersonalizowane wyżywienie. Same spacery nad morzem wpływają bardzo relaksująco na stan ducha, a powietrze posiada duże zawartości jodu, który sprzyja drogom oddechowym. Seniorzy wybierają mniej popularne miejsca nad Bałtykiem, jak np. Kopalino, Pustkowo, Sarbinowo, czy Mechelinki. Ale czy to jedyne miejsce nad wodą godne wypoczynku? Nic bardziej mylnego. Wiele osób udaje się również na Mazury, czy Suwalszczyznę, gdzie może skorzystać z tanich wczasów dla seniorów. Jest tam dostęp do lasów, rzek i jezior, a także wielu zabytków i atrakcji turystycznych.

Przeciwnym kierunkiem są polskie góry. Organizowane są tam różne turnusy wycieczkowe, zjazdy kolejkami górskimi, zwiedzanie kopalń, czy inne atrakcje. Południowa część Polski posiada liczne sanatoria, jak te w Busku Zdrój, czy Nałęczowie. W ofercie firm zajmujących się organizacją takich wczasów są dostępne nawet pielgrzymki (np. do Częstochowy, Lichenia, Zakopanego, czy Krakowa). Sposobów na wczasy dla seniora jest bardzo wiele. Najważniejsze to ustalić, w jakim stopniu taka wyprawa ma wymagać od nas aktywności fizycznej (na ile możemy sobie pozwolić). 

Czy seniorzy udają się na wczasy za granicę?

Oczywiście. Bardzo popularne są pielgrzymki do Rzymu, Lourdes, Izraela, Farimy, czy Ziemi Świętej. Tak samo jak w przypadku wczasów w Polsce, za granicą najbardziej rozchwytywane są wycieczki objazdowe. Są one organizowane w taki sposób, aby z mniejszą intensywnością istniała możliwość zwiedzania innych krajów. Popularnymi kierunkami wczasów dla seniorów są Węgry, Słowacja, Hiszpania, czy Grecja. Jednak wyjazdy zagraniczne warto zaplanować poza sezonem letnim. Wtedy unikniemy dużych tłumów, a jednocześnie warunki pogodowe są znacznie korzystniejsze dla starszych osób. 

W zależności od oferty biura podróży, udając się za granicę, należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Nie zawsze otrzymamy taką polisę od organizatora na miejscu. Samo zawarcie umowy może odbyć się online. Za pośrednictwem naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych można samodzielnie dobrać sobie odpowiednie ubezpieczenie, weryfikując sumy ubezpieczenia, zakres ochrony i ceny z kilku Towarzystw Ubezpieczeniowych. W razie trudności, nasza infolinia służy wsparciem.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również