Wakacje w górach - niezbędnik podróżnika

Wakacje w górach - niezbędnik podróżnika

Planujesz wczasy w górach? Zastanawiasz się, gdzie się udać? W co najlepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem? O czym nie można zapomnieć? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia? Wyjaśniamy w treści.

Wypoczynek w górach - obieramy kierunek

Nie musimy wyjeżdżać poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, żeby zwiedzić góry. W Polsce są Bieszczady, Tatry, czy Sudety. Z reguły osoby podróżujące zimą w góry bardzo często uprawiają różnego rodzaju sporty. Lato to czas trekkingów i zdobywania szczytów. Taka wycieczka wymaga zaplanowania, szczególnie gdy wybieramy się na wakacje w górach z dziećmi. Warto przed wyjazdem zrobić sobie mały niezbędnik, co powinniśmy zabrać. 

Łatwiej będzie i o wiele wygodniej udać się na taką podróż własnym autem, niż korzystając z dostępnej komunikacji. W ten sposób, będziemy mogli zabrać o wiele więcej rzeczy, niż podróżując pociągiem, czy autobusem. Niezależnie od pory roku, gdy udajemy się w góry za granicę, naszym ograniczeniem jest głównie bagaż. Szczegóły tego, ile może on zajmować miejsca, ważyć, a także jakie przedmioty zawierać określają ściśle poszczególne linie lotnicze. Stąd w wyprawach lotniczych pomocne może się okazać ubezpieczenie bagażu przy ubezpieczenie podróży. Poza tym, kiedy udajemy się na wakacje w górach panuje prosta zasada – im mniejsze przedmioty, tym lepsze wyposażenie. Kosmetyki codziennego użytku możemy przelać do mniejszych buteleczek tak, aby zaoszczędzić miejsca na inny asortyment, który może okazać się przydatny. 

Wczasy w górach - czego nie powinno zabraknąć

Gdzie jak gdzie, ale w górach pierwsze skrzypce gra obuwie. Trzeba wyposażyć się w dobre buty do wędrówek, ale jednocześnie nie wolno zapominać o lżejszych np. sportowych, gdy upał będzie nadmiernie nam doskwierał. Na aktywny wypoczynek w górach przydatne będą japonki, peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa, polar, ręcznik, czapka, niezbędne leki (te, które przyjmujemy + jakieś przeciwbólowe, zapalne, na zatrucia), bandaże, plastry, kosmetyki, okulary przeciwsłoneczne, żel antybakteryjny, chusteczki, spray na owady, papier toaletowy, dokumenty (dowód, paszport, polisa turystyczna, legitymacja, bilety), gotówkę, karta do bankomatu, prowiant, mapę, aparat, baterię, akumulatory, ładowarki, karty pamięci, czołówkę, scyzoryk, powerbank, kijki, śpiwór, karimatę, termos, sztućce turystyczne, karty do gry, poduszkę turystyczną, suszarkę do włosów.

Ale to jeszcze nie wszystko. W odróżnieniu od wczasów w górach z wyżywieniem i basenem, na trekking na pewno przyda nam się krzesiwo, zapałki, czy wodoodporny pojemnik. Nie zapominajmy, że jeżeli planujemy spać poza schroniskami, potrzebny będzie dobry namiot. Słońce latem w górach potrafi mocno przypiec, dlatego krem przeciwsłoneczny może zaoszczędzić nam sporo problemów. Gdziekolwiek się nie udajemy, zawsze powinniśmy mieć przy sobie zapas wody na kilka dni, gdy oddalamy się od miejsc, w których jest do niej dostęp. Szacuje się, że na jeden dzień powinno się mieć ze sobą około 2 litrów. 

Bezpieczeństwo w górach to udana wyprawa

Niezależnie od tego, czy udajemy się na wakacje w górach z dziećmi, czy znajomymi, a może sami – trzeba zachować zdrowy rozsądek. Podczas takich wypraw może przytrafić się nam jakiś uraz, ukąsi nas żmija, ugryzie kleszcz, napotkamy dzikie zwierzęta, zastanie nas burza, mgła lub noc, a nie będziemy na to przygotowani, warto mieć w telefonie, czy gdzieś przy sobie zapisane numery alarmowe. W Tatrach będzie to 601-100-300 (numer do TOPRu), natomiast ogólny numer do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to 985. W razie trudności w polskich górach powinniśmy zadzwonić pod te numery. 

O koszty leczenia w Polsce nie musimy się martwić, jednak za granicą sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tam stajemy przed koniecznością wykupienia ubezpieczenia turystycznego. Wtedy mamy pewność, że za koszty leczenia czy ratownictwa nie zapłacimy z własnej kieszeni, a sam wylot helikoptera w góry w celach poszukiwania kogoś może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Takie zdarzenie mogłoby zrujnować nas finansowo. Stąd ubezpieczenie turystyczne okazuje sie niezwykle przydatne, a z ofertą różnych towarzystw ubezpieczeniowych można zapoznać się na naszej stronie.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również