Wyspy Zielonego Przylądka - wakacje w centrum Oceanu Atlantyckiego

Wyspy Zielonego Przylądka - wakacje w centrum Oceanu Atlantyckiego

 

Czym charakteryzują się Wyspy Zielonego Przylądka? Co warto zwiedzić? Jakie są lokalne potrawy i kiedy jest słonecznie? O czym trzeba pamiętać przed wylotem, a także jakie szczepienia mogą okazać się przydatne?

Wyspa Zielonego Przylądka - wczasy dla każdego

Są one położone na Oceanie Atlantyckim, 450km od zachodnich wybrzeży Afryki (Senegalu). Archipelag ten składa się z 10 głównych wysp i 16 okolicznych wysepek, które dzielone są na Wyspy Zawietrzne i Podwietrzne. Najwyższym szczytem na wyspach jest Pico do fogo, który sięga wysokości 2 829m n.p.m. (jest to aktywny wulkan). Językiem urzędowym jest portugalski, lecz lokalna ludność porozumiewa się w dialekcie kreolskim. Natomiast turyści bez problemu dogadają się po angielsku jadąc na wakacje. Wyspy Zielonego Przylądka i główne kierunki podróży to Sal i Boa Vista. 

Znajdziemy tam liczne piaszczyste plaże, znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych, możemy skosztować lokalnej kuchni, a do wyboru mamy szereg różnych miejsc noclegowych. Według zestawień, na wczasy na Wyspy Zielonego Przylądka przylatują głównie Brytyjczycy, obywatele Beneluksu, Włosi, Niemcy, Portugalczycy i Francuzi. Lot z Polski trwa około 7 godzin, a w zależności od pory roku musimy przestawić zegarek o 2-3 godziny do tyłu. Na wyspach obowiązuje lokalna waluta – escudos. Dostępność jej w Polsce może być utrudniona, dlatego warto na wyspę zabrać ze sobą Euro i tam dokonywać wymiany. Panujący na wyspie klimat to podzwrotnikowy suchy. W listopadzie temperatura nie spada poniżej 23-24 stopni w ciągu dnia i 21 w nocy. Idealne warunki pogodowe znajdą osoby, które udają się tam w okolicach stycznia-marca (w kontekście uprawiania sportów wodnych – wtedy jest wietrznie).

Co ciekawego warto jeszcze wiedzieć o Wyspach Zielonego Przylądka?

Kuchnia, którą możemy się rozkoszować na wyspach to głównie świeże owoce morza i ryby. Do popularnych dań należy bafos, chacupa, bol de cuscus, precebes, czy caldo de peixe. Można tam spotkać na plażach żółwie wodne. W okresie od grudnia do marca występuje tam tzw. zjawisko Harmattana. Są to piaski wędrujące z Sahary. Wtedy miasto zamiera, nie działają lotniska, zmieniają się rozkłady autobusów, a wilgotność powietrza spada nawet do 1%. Na Wyspach Zielonego Przylądka, wakacje spędzimy posiadając negatywny wynik testu na COVID-19, wydany w języku angielskim lub portugalskim. Z takiego obowiązku są zwolnione tylko dzieci do 12 roku życia. 

Udając się na Wyspy Zielonego Przylądka, wakacje spędzimy wśród pięknych krajobrazów, wąwozów i licznej zieleni. Od 2019 roku nie jest konieczne posiadanie wizy dla obywatelki Unii Europejskiej. Poza ofertami podróży na Wyspy Zielonego Przylądka typu last minute, możemy spróbować udać się tam sami. Latają tam samoloty z Warszawy, działa Booking, czy Airbnb. Pora deszczowa przypada tam na okres od sierpnia do października, jednak i tak ilość dni słonecznych w ciągu roku wynosi 330. Nie ma obowiązku wykupowania szczepienia, jednak warto profilaktycznie zabezpieczyć się na wypadek WZW A i B, wścieklizny i duru brzusznego. Na Boa Vista możemy zobaczyć humbaki, a bardzo wielu wędkarzy obiera ten kierunek pod kątem połowów merlina.

Ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Zielonego Przylądka

Udając się w tak daleką podróż, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne (udajemy się w rejony Afryki). Wybierając zakres ochrony musimy wskazać w kalkulatorach, że wyjeżdżamy poza Europę. Warto rozważyć ubezpieczenie bagażu podróżnego na wypadek, gdyby on zaginął. Ważna jest też optymalna suma ubezpieczenia. Za najtańszy wariant ubezpieczenia zapłacimy w granicach 40 PLN za 10 dni pobytu, natomiast za polisę z bogatym zakresem ochrony i wysokimi sumami ubezpieczenia możemy zapłacić około 120 PLN.

Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wystarczą 1-2 minuty, aby sprawdzić ceny polis i ich zakresy. Warto rozważyć taki zakup przed wylotem, aby nie natrafić na okres karencji. W razie trudności zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią Wygodnie.pl

 

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również