Wakacje na własną rękę - czy to rzeczywiście tańsza forma podróżowania?

Wakacje na własną rękę - czy to rzeczywiście tańsza forma podróżowania?

Czym różni się podróżowanie na własną rękę od skorzystania z oferty biura podróży? O co trzeba zadbać przed wyjazdem i czy taka forma zwiedzania jest rzeczywiście tańsza? Jakie są podstawowe zadania do wykonania? Wyjaśniamy wady i zalety wczasów na własną rękę.

Organizacja wakacji na własną rękę - o tym warto pomyśleć przed podjęciem decyzji

Zanim przejdziemy do omawiania zalet i wad takiego sposobu podróżowania, na samym początku warto zorientować się, o co zadbać przed wyjazdem. W przypadku korzystania z oferty biura podróży, przedstawiciel placówki przekaże nam niezbędne informacje, lecz gdy podróżujemy na własną rękę, o wszelkie kwestie musimy zadbać sami. Na naszej „check liście” jest np. karta bankomatowa – czy obejmuje ona przelewy międzynarodowe i jest zniesiona opłata manipulacyjna. W innym przypadku dopłacimy kilka procent prowizji do każdorazowego użycia karty. 

Musimy się rozeznać, czy kraje do których podróżujemy wymagają od nas posiadania paszportu, wizy, obowiązkowych szczepień (ze względu na inny klimat i choroby tam występujące). Tanie wakacje na własną rękę to przede wszystkim odpowiedzialne i sprawne planowanie. W wielu sytuacjach będziemy zdani sami na siebie, dlatego nauka podstawowych zwrotów w wybranym języku będzie pomocna (w razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej, czy zakupu niezbędnych środków w sklepie).

Wakacje na własną rękę - podstawowe elementy

Kluczowe w takich podróżach jest znalezienie w atrakcyjnej cenie lotów, czy noclegu na miejscu (w zależności od tego, czy podróżujemy samochodem, czy lecimy na jakąś wyspę). Loty czarterowe rezerwowane przez biura podróży odbywają się zazwyczaj w określonych dniach, natomiast poszukując przelotu samodzielnie, odpowiednio wcześniej i np. w środku tygodnia, za przelot możemy zapłacić znacznie mniej. Tanie wakacje na własną rękę mogą być rzeczywiście takie, gdy zdecydujemy się na tańszy nocleg (np. u prywatnej osoby za pośrednictwem portalu, czy szukając samodzielnie kwatery już na miejscu). Rezerwacja i zaplanowanie tego, dokąd lecimy i ile chcemy tam zostać powinna być poparta rezerwacją w odpowiednich miejscach. 

Przed wyjazdem musimy się sami zorientować, dokąd się udamy i po co – czy chcemy wypoczywać na plaży, a może coś zwiedzić. Wtedy warto zapoznać się z ofertą atrakcji turystycznych w naszej okolicy i wybrać te, na które rzeczywiście chcemy się udać. Nie zapominajmy również o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, które zapewni nam rekompensatę kosztów poniesionych na leczenie za granicą. Podsumowując - plan naszych wakacji musimy mieć w głowie jeszcze przed wyjazdem.

Podróże na własną rękę - zalety i wady

Samodzielny wyjazd to przede wszystkim elastyczność w odróżnieniu od zorganizowanych wyjazdów (przeloty, dojazdy do hotelu, spędzanie czasu na obiekcie). Tak forma wycieczki jest dobra dla osób, które rzeczywiście lubią zwiedzać nowe miejsca. Jest ona naprawdę tańsza, o ile nie mamy górnolotnych oczekiwań w stosunku do noclegu, czy środka transportu. Organizacja wakacji na własną rękę wpływa na to, że nie narażamy się na ryzyko upadku biura podróży (mimo, że mamy XXI wiek, to takie przypadki się zdarzają). Organizacja wakacji na własną rękę to możliwość zwiedzania miejsc, które rzeczywiście chcemy zobaczyć. Nie musimy stać w kolejkach w hotelu do bufetu, łazienek, windy, basenu, czy po leżaki – ponieważ możemy wybrać miejsca, które nie są oblegane aż tak mocno przez obcokrajowców. Stajemy się również bardziej samodzielni.

Minusem jest przede wszystim to, że wszystko spoczywa na naszych barkach. To my musimy podejmować inicjatywę, gdzie chcemy się znaleźć, o której i gdzie zjemy posiłek, jak dostaniemy się na lotnisko, w jaki sposób zapiszemy się na konkretną atrakcję.

Ubezpieczenie turystyczne to podstawa

Za granicą, koszty leczenia pokrywamy my. Aby tego uniknąć, wystarczy wykupić odpowiednią polisę turystyczną, która zapewni ze strony Ubezpieczyciela rekompensatę finansową na wypadek objęty zakresem ochrony. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia turystycznego. Wystarczy kilka minut, aby porównać ze sobą oferty kilku Towarzystw Ubezpieczeniowych i wybrać tą najbardziej atrakcyjną. W razie trudności, nasza infolinia służy pomocą. 

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również