Masz polisę OC w UNIQA i chcesz skutecznie złożyć wypowiedzenie? W tym artykule omawiamy, kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia, jak zrobić to w UNIQA i czego nie może zabraknąć przy dostarczaniu dokumentów Ubezpieczycielowi.
Dlaczego kierowcy wypowiadają umowy ubezpieczenia OC?
Pobudek może być wiele, aby w UNIQA wypowiedzieć OC. Dotyczy to wszystkich Zakładów Ubezpieczeń. Jedną z przyczyn może być wyższa cena OC, gdzie inni Ubezpieczyciele oferują taki sam zakres ubezpieczenia (ponieważ definiuje go ustawa).
Szalę przechylić mogą złe doświadczenia związane z wystąpieniem szkody i likwidacją szkód. Wiele Ubezpieczycieli szuka możliwości na wypłacenie jak najmniejszego odszkodowania. Stąd też to może stanowić warunek, który wpływa na decyzję kierowcy i składa on np. w UNIQA wypowiedzenie OC.
Rynek ubezpieczeń stale się rozwija, dlatego są też takie sytuacje, gdzie kierowcy poszukując odpowiedniej ochrony, znajdują dużo korzystniejsze rozwiązania u konkurencji, a tym samym decydują się na złożenie wypowiedzenia OC.
UNIQA - jak zrezygnować z umowy ubezpieczenia?
Prawo określa sytuację, w których możemy złożyć swoją rezygnację u Ubezpieczyciela. Jedną z możliwości jest rozwiązanie umowy na koniec okresu obowiązywania ochrony (z tym, że sami musimy zadbać o ciągłość naszego ubezpieczenia OC, kiedy samochód jest oddany do użytku, aby uniknąć zapłacenia kary za brak OC). W UNIQA, wypowiedzenie możemy również złożyć z tytułu posiadania podwójnego ubezpieczenia (jeżeli zapomnieliśmy zrezygnować ze starej polisy, która automatycznie się wydłużyła).
Nabywca nowego auta może po zakupie w Zakładzie Ubezpieczeń wypowiedzieć polisę OC. Tak samo, gdy złomujemy nasz pojazd lub wyrejestrowujemy go, wtedy również Ubezpieczyciel musi przyjąć wypowiedzenie UNIQA. Osoby kupujące ubezpieczenia przez Internet mają możliwość zrezygnowania z polisy z tytułu zawarcia jej na odległość. Wtedy zyskujemy 30 dni na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny.
UNIQA wypowiedzenie OC - co powinien zawierać wzór rezygnacji?
W dokumencie wypowiedzenia OC powinniśmy zawrzeć dane Ubezpieczającego, markę i model pojazdu, jego numer rejestracyjny, a także numer polisy. Niezbędne w przygotowaniu takiego wzoru wypowiedzenia UNIQA będzie wskazanie artykułu z jakiego wypowiadamy umowę. W całym dokumencie nie powinno zabraknąć własnoręcznego podpisu, a także dokładnej daty, kiedy to składamy naszą rezygnację. Warto mieć również przy sobie dokumenty, które mogą być nam potrzebne przy rezygnacji jako załączniki (np. skan polisy, gdy mamy podwójne ubezpieczenie, potwierdzenie zezłomowania pojazdu, czy umowę kupna-sprzedaży samochodu).
Gdzie wysłać wypowiedzenie OC UNIQA?
Pisma możemy dostarczyć drogą pocztową lub elektroniczną. Gdy będziemy chcieli uzyskać jakąś pomoc przy rezygnacji, możemy udać się do jednego z pośredników ubezpieczeniowych UNIQA, których znajdziemy za pomocą specjalnej mapy na stronie Ubezpieczyciela. Do UNIQA wypowiedzenie OC możemy wysłać listem poleconym lub kurierem do placówki Towarzystwa na adres:
UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa
Gdybyśmy chcieli korespondować elektroniczne, Ubezpieczyciel przygotował specjalny elektroniczny formularz, w którym możemy złożyć wypowiedzenie OC. UNIQA posiada oddzielny elektroniczny formularz zgłoszenia w przypadku demontażu lub wyrejestrowania pojazdu.
Jak wyglądają ceny OC w UNIQA w zestawieniu z pozostałą konkurencją?
Jeżeli chciałbyś sprawdzić, jak kształtują się ceny ubezpieczenia w UNIQA, z pomocą przychodzi nasz kalkulator OC. Wpisując swoje dane, w kilka minut uzyskujesz oferty ubezpieczenia kilku towarzystw wraz z możliwością doboru rozszerzenia w postaci NNW, czy Assistance. Gdyby pojawiły się problemy z wykonaniem kalkulacji, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która udzieli niezbędnych wskazówek. Wszystkie dane pozostawione w naszym serwisie są bezpieczne.