Szukasz gotowego wzoru umowy darowizny motocykla? A może chciałbyś podarować komuś jego część? W tym artykule omawiamy, co powinien zawierać taki dokument oraz jak go prawidłowo przygotować.
Umowa darowizny motoru - Darczyńca i Obdarowany
W umowie kupna sprzedaży występują dwie strony – Kupujący i Sprzedający. W umowie darowizny natomiast mówimy o Darczyńcy (czyli osobie przekazującej przedmiot), a także Obdarowanym (czyli osobie, która otrzymuje ten przedmiot).
Często, przekazując motocykl chcemy przygotować umowę darowizny części motocykla. Jeżeli posiadamy np. dwójkę dzieci, możemy się posłużyć jedną umową i określić w niej wysokość procentową dla poszczególnych osób. Wtedy mówimy o umowie darowizny połowy motocykla. Są też sytuacje, kiedy wysokości procentowe przekazanej darowizny są różne i otrzymują przedmiot różni Obdarowani. W takich sytuacjach najlepiej przygotować oddzielne dokumenty, w których wszystkie informacje o Obdarowanych i wysokości udziałów opiszemy osobno.
Część dotycząca Darczyńcy i Obdarowanego powinna zawierać dane osobowe obydwu stron oraz dane kontaktowe. Każda umowa darowizny motocykla zawiera dodatkowo informację, kiedy i gdzie podpisaliśmy umowę.
Przedmiot umowy darowizny motocykla
W zakładce dotyczącej przedmiotu darowizny (np. motoru), musimy zawrzeć informacje takie, jak:
- Marka i model motocykla
- Rok jego produkcji
- Numer silnika
- Numer ramy
- Numer rejestracyjny
- Aktualny przebieg
Niezbędna jest deklaracja Darczyńcy, w której oświadcza on, że przedmiot stanowi jego własność. Zachęcamy do skorzystania z naszego gotowego, edytowalnego wzoru umowy darowizny motocykla.
Pozostałe, niezbędne informacje w umowie darowizny motoru
Przygotowując umowę, musimy ustalić wartość przedmiotu darowizny, którą opisujemy liczbowo i słownie. Ważne jest to, aby darczyńca oświadczył, że przedmiot ten jest jego własnością, a także że zostaje przekazany Obdarowanemu na własność bezpłatnie. Jeżeli przekazujemy motocykl tylko w jakiejś części Obdarowanemu, musimy dokładnie określić procentowy udział tej części.
Dodatkowo, w dokumencie musimy zawrzeć inne oświadczenia. Konieczne jest określenie, że przedmiot jest wolny od obciążeń finansowych i praw osób trzecich. Z punktu widzenia prawa, te drugie jest najważniejsze (np. motocykl nie podlega licytacji komorniczej). Zdarza się tak, że przedmiot, który zostaje przekazany był kupiony np. w leasingu lub na raty. Dlatego wręczając go Obdarowanemu, musi on liczyć się z kontynuacją spłaty rat, a o tym również powinien zostać poinformowany.
Na końcu, każda umowa zawiera odniesienie do przepisów Kodeksu Cywilnego w sprawach nieuregulowanych. Umowa zawsze jest przygotowana w dwóch egzemplarzach i wymaga czytelnych podpisów Obdarowanego i Darczyńcy. Dokument ten będzie niezbędny potem do rejestracji motoru w Urzędzie.
Kalkulator ubezpieczenia motocykla na Wygodnie.pl
Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia motocykla. Aby zapoznać się z ofertą ubezpieczenia motoru, muszą Państwo uzupełnić dane w formularzu i przesłać je do nas. Następnie skontaktuje się z Państwem nasz agent telefonicznie, który przedstawi kilka ofert ubezpieczenia OC lub OC/AC. Gdyby pojawiły się z Państwa strony jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią.