Umowa kupna-sprzedaży motocykla/skutera - wzór

Umowa kupna-sprzedaży motocykla/skutera - wzór

Umowa kupna-sprzedaży motocykla bądź skutera jest podobna do tej dotyczącej samochodu. Omawiamy, jakie elementy powinny zostać zawarte w takiej umowie, a także zamieszczamy edytowalny wzór pdf, z którego można skorzystać.

Umowa kupna sprzedaży motocykla - co musi mieć?

W momencie, kiedy chcemy sprzedać nasz motocykl, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Jednym z nich jest umowa zawierana pomiędzy kupującym, a sprzedającym. Sporządzając taką umowę, musimy dokładnie wskazać datę jej zawarcia, ponieważ od tego okresu kupujący staje się nowym właścicielem pojazdu i na niego przechodzi dotychczasowe ubezpieczenie, prawa i obowiązki.

W dokumencie powinniśmy zawrzeć takie dane, jak imię i nazwisko lub nazwę firmy (jeżeli kupuje motocykl od nas firma, lub to my kupujemy go od przedsiębiorstwa), PESEL/REGON, adres, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość nabywcy i zbywcy, a także dane kontaktowe. 

Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny wzór takiego dokumentu, który można użyć bezpłatnie (wzór umowy dot. motocykli i skuterów):

 

UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY MOTOCYKLA

 

Przedmiot umowy - motocykl/skuter i jego cena

Warto pamiętać, że powinniśmy w umowie dokładnie opisać motocykl lub skuter, który sprzedajemy. Powinniśmy zawrzeć takie dane, jak: 

  • marka i model motocykla/skutera
  • rok produkcji
  • numer silnika
  • numer ramy
  • numer rejestracyjny
  • aktualny przebieg

W umowie określamy również kwotę słownie i liczbowo, za którą sprzedajemy motocykl lub skuter. Na podstawie tych zapisów następuje przeniesienie prawa własności pojazdu. Ponadto, strony powinny jeszcze ustalić, kto pokryje koszty transakcji oraz opłaty skarbowe w związku ze zmianą właściciela pojazdu.

Przed sprzedażą, czy zakupem motocykla lub skutera warto zapoznać się z jego stanem faktycznym, ponieważ umowa kupna sprzedaży zawiera informacje, w których potwierdzamy, że pojazd jest wolny od wad i wszelkich usterek, które uniemożliwiałyby jego sprawne poruszanie się po zakupie. Jeżeli motocykl jest uszkodzony – a kupujemy/sprzedajemy taki celowo, to również powinniśmy zawrzeć te dane w umowie.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również