Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 20.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

Ubezpieczenie telefonu - jaką ofertę wybrać?

Ubezpieczenie telefonu - jaką ofertę wybrać?

Nastały czasy, kiedy większość z nas korzysta ze smartfonów, tabletów lub komputerów przenośnych. W zasadzie to nawet trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu. Kupujemy więc sprzęt coraz nowszy, coraz lepszy i tym samym też coraz droższy. Czy można taki telefon ubezpieczyć, żeby w razie jakiegoś zdarzenia odzyskać utracone pieniądze i kupić nowy smartfon?

Ubezpieczenie smartfona - propozycje rynkowe dla osób prywatnych

Jeśli kupujemy telefon do użytku prywatnego, mamy do wyboru kilka opcji. Po pierwsze opcja ubezpieczenia telefonu u operatora. Operatorzy, w momencie zawierania, przedłużania umowy i zakupu nowego sprzętu z pewnością zaproponują nam jego ubezpieczenie. Jest to oferta na „tu i teraz”, czyli możemy z niej skorzystać tylko w momencie zakupu nowego telefonu lub ewentualnie maksymalnie w okresie 3 miesięcy od jego zakupu Jest to propozycja oferowana przez firmę ubezpieczeniową, z którą dany operator ma podpisaną umowę o współpracy. Tu w zasadzie każdy operator zaoferuje nam jakieś rozwiązanie. Najczęściej oferta dotyczy naprawy/wymianu ekranu ale warianty bogatsze zawierają też opcję awarii, uszkodzenia, zalania całego telefonu. Wybór takiego ubezpieczenia daje ochronę w każdym miejscu użytkowania sprzętu.

Podobną możliwość ubezpieczenia nowo zakupionego sprzętu znajdziemy w sklepach należących do dużych sieci handlowych. Tu jednak byłbym ostrożny i przed skorzystaniem z takiej opcji proponuję dobrze przeanalizować warunki ubezpieczenia, szczególnie w części dotyczącej wyłączeń.

Druga opcja, to ubezpieczenie indywidualne, zawierane z towarzystwem ubezpieczeniowym na ubezpieczenie telefonu. Tu oferta niestety nie jest szeroko dostępna. Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie udzielają ochrony na ubezpieczenie smartfona, z uwagi na dużą ilość zgłaszanych szkód.  Ciekawą propozycję ma Warta. Można tu ubezpieczyć smartfon, tablet, smartwatch na oddzielnych warunkach, bez konieczności łączenia z innymi ubezpieczeniami. Ta oferta przeznaczona jest dla posiadaczy sprzętu nie starszego niż 4–letni. Warta oferuje ubezpieczenie w kilku wariantach do wyboru. Warianty różną się zakresem ochrony. W wariancie podstawowym ubezpieczymy tylko wyświetlacz telefonu/tabletu od jego zniszczenia, ale kolejne warianty obejmują już uszkodzenia całego sprzętu, łącznie z jego kradzieżą. Ochrona obowiązuje na całym świecie. To rozwiązanie wydaje się być najkorzystniejszym z dostępnych na rynku.

Towarzystwo Ubezpieczeniowe EUROPA również ma propozycję dla posiadaczy smartfonów. Tu jednak oferta ograniczona jest do ubezpieczenia samego wyświetlacza od jego uszkodzenia do kwoty 1.000 zł. Poza przytoczonymi wcześniej możliwościami istnieje jeszcze możliwość ubezpieczenia smartfona przy pomocy aplikacji internetowej oferowanej przez pośrednika Simpleresurance, który oferuje ubezpieczenie telefonu, tableta, laptopa przy współudziale mało znanego w Polsce holenderskiego ubezpieczyciela – AWP P&C SA.

Ubezpieczenie telefonu przy ubezpieczeniu domu/mieszkania

Jest to kolejna opcja z jakiej możemy skorzystać chcąc zabezpieczyć się przed skutkami zniszczenia, utraty lub uszkodzenia smartfona. To najszerzej dostępna i najbardziej rozbudowana propozycja rynku ubezpieczeniowego. W zasadzie każda firma ubezpieczeniowa, sprzedająca na polskim rynku ubezpieczenia majątkowe, ma w ofercie ubezpieczenia mieszkań/domów, a tym samym ubezpieczenia telefonów, tabletów, smartwatchy, laptopów i całej gamy innego sprzętu elektronicznego. Te wszystkie urządzenia będą ubezpieczone wraz z innym sprzętem stanowiącym wyposażenie mieszkania, o ile wybierzemy ubezpieczenie mienia ruchomego w mieszkaniu. 

Zakres ochrony jest zazwyczaj dość szeroki. O ile jest to możliwe, to dobrze zawsze wybrać zakres oparty o wszystkie ryzyka (all risks), gdyż jest to zdecydowanie najkorzystniejszy sposób ochrony. Należy jednak pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zdarzenia, które powstały w ubezpieczonym domu lub mieszkaniu. Czasem istnieje możliwość rozszerzenia o szkody powstałe poza miejscem ubezpieczenia i o tę opcję warto sobie rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową. Jest to jednak dodatek do podstawowego ubezpieczenia mieszkania lub domu.

Ubezpieczenie telefonu - od jakich zdarzeń?

Jak już wcześniej wspomniano, najczęściej oferuje się ubezpieczenie wyświetlacza. Dostaniemy więc ubezpieczenie na wypadek jego stłuczenia, czy pęknięcia powstałych na skutek jakiegoś wypadku nagłego i niezależnego od naszej woli. Może to być np. wypadnięcie z ręki lub nieumyślne uderzenie o twardy przedmiot. Można też wybrać wariant bogatszy obejmujący uszkodzenie sprzętu w wyniku przepięcia, zalania lub jego utratę np. na skutek kradzieży. Najszerszą ochronę będziemy mieli przy ubezpieczeniu smartfona jako ruchomości domowej wraz z ubezpieczeniem mieszkania albo domu. Zakres ubezpieczenia od wszystkich ryzyk (all risks) obejmuje wszystkie zdarzenia mogące zniszczyć sprzęt, poza tymi wyraźnie wyłączonymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że ta opcja dotyczy najczęściej tylko tego, co zdarzy się w mieszkaniu.

Ubezpieczenie smartfona - ile to kosztuje?

Wybierając opcję ubezpieczenia u operatorów lub w sieci handlowej w momencie kupna nowego telefonu, musimy liczyć się z kosztami rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Cena będzie zależała od wyboru wariantu, a tym samym od zakresu ubezpieczenia. Koszt doliczany jest najczęściej do abonamentu lub rat. Podobnie cena kształtować się będzie przy wyborze ubezpieczenia Warty. 

Korzystając natomiast z ubezpieczenia smartfona przy ubezpieczeniu mieszkania koszt będzie uzależniony od wartości ubezpieczanego mieszkania, wartości ruchomości domowych i zakresu ubezpieczenia. Średnia cena za ubezpieczenie mieszkania wraz ze sprzętami to koszt ok. 300 zł - 400 zł. Tyle, że za tę cenę będziemy mieli znacznie szersze ubezpieczenie, nawet z ochroną w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Szczegółowych informacji na temat kosztów i zakresu ubezpieczenia udzieli wygodnie.pl.

Ireneusz Drzewiecki
Ireneusz Drzewiecki

Ponad 25 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowej. Szkoleniowiec (współpraca z agentami i brokerami na terenie Polski), underwriter w zakresie ubezpieczeń majątkowych dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Współtwórca Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla mieszkań/domów, a także klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również