Ubezpieczenie drona - jakie wybrać, ile kosztuje?

Ubezpieczenie drona - jakie wybrać, ile kosztuje?

Corazczęściej mamy do czynienia z sytuacją, że decyzja o zakupie drona podejmowana jest przez osoby, które chcą z niego korzystać w celach prywatnych. Spadający dron może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, wywołać pożar lasu, uszkodzić zabytkowy budynek lub samochód.

Szkody spowodowane przez drona a koszty

Wielu pilotów bez zastanowienia kieruje lot swojego urządzenia w teren zabudowany, zapominając o tym, że taki sprzęt może ulec awarii. Nawet nieszczęśliwy wypadek wiąże się z winą sterującego, ponieważ doszło z jego strony do zbagatelizowania konsekwencji. Pilot, który spowoduje szkody z udziałem drona, zobowiązany jest do ich naprawienia. Często mogą okazać się bardzo duże. Koszt ich pokrycia nierzadko może przerastać możliwości finansowe właściciela urządzenia, lub wpłynąć niekorzystnie na jego budżet. Pilot nie ponosi konsekwencji finansowych tylko w przypadku, gdy szkoda nastąpiła z wyraźnej winy poszkodowanego, osoby trzeciej albo gdy szkoda miała miejsce w wyniku działania sił zupełnie od niego niezależnych. Warto rozważyć zakup ubezpieczenia. Minimalny wariant OC w Polsce, nieobejmujący lotów dronem w celach zarobkowych, wynosi w skali roku około 70 PLN. Jest to przybliżona cena, którą możesz zapłacić, zyskując w zamian komfort psychiczny i finansowy.

Czy ubezpieczenie drona jest obowiązkowe?

Prawo dla dronów obowiązujące w całej Unii Europejskiej mówi o tym, że pilot powinien posiadać polisę OC w przypadku, gdy steruje maszyną, której masa przekracza 20 kg. Natomiast obecnie w Polsce Urząd Lotnictwa Cywilnego zaleca polisę OC jako dobrowolne ubezpieczenie nawet dla maszyn o znacznie mniejszej masie. Zatem ten rodzaj ubezpieczenia nie w każdym przypadku jest obowiązkowy, choć na pewno wskazany. Warto się na nie zdecydować, ponieważ nie zawsze mimo zachowania wszelkich środków ostrożności uda Ci się uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń, a koszty związane z zadośćuczynieniem często są bardzo wysokie.

Warunki polisy OC w przypadku drona znacznie różnią się od tych, które znane są kierowcy samochodu. Pilot urządzenia posiada zabezpieczenie finansowe tylko przed rezultatami ewentualnych wypadków. Ubezpieczenie nie obejmuje szkód powstałych na maszynie latającej.

Zabezpieczenie finansowe maszyny - drona

Ceny dronów dostępnych na rynku nie są niskie, a uszkodzenie sprzętu i jego naprawa to bardzo duży wydatek dla właściciela. Istnieje rodzaj polisy, który w sposób bezpośredni zabezpiecza maszynę – aerocasco. Takie ubezpieczenie obejmuje wszelkie zniszczenia i uszkodzenia drona bez względu na to, czy zostały wyrządzone podczas lotu, czy postoju. Musisz dokładnie zapoznać się z umową i Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia w przypadku areocasco, ponieważ istnieją przypadki, w których ubezpieczyciel nie zobowiązuje się do pokrycia kosztów naprawy. Niekiedy należą do nich szkody powstałe w wyniku transportu urządzenia. Zdarza się też nieprzewidziane przejęcie kontroli przez osobę trzecią w momencie, gdy doszło do niefortunnego zdarzenia.

Często producenci dronów posiadają w swojej ofercie możliwość ubezpieczenia maszyny. Zwykle koszt takiego ubezpieczenia zbliżony jest do około 10% wartości całego urządzenia. Kiedy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zostajesz zabezpieczony przed uszkodzeniami, pożarem, bądź zatopieniem zakupionego produktu.

Wybór właściwego ubezpieczenia

Miłośnicy tych statków powietrznych powinni zastanowić się nad szczegółowym rozpatrzeniem ofert tak, by móc dokonać najkorzystniejszego dla siebie wyboru. Jakie ubezpieczenie wybrać i ile kosztuje? Poszukiwania właściwej polisy nie są proste, łatwo pominąć istotne kwestie. Jedną z możliwości jest ubezpieczenie drona wraz z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Wiele Zakładów Ubezpieczeń uwzględnia ryzyko szkód spowodowanych dronami czy hulajnogami elektrycznymi w ramach OC w życiu prywatnym. W ten sposób nie musimy wykupywać oddzielnej polisy. Wystarczy sprawdzić warunki ubezpieczenia mieszkania. Gdyby jednak to zagadnienie było nie jasne, z pomocą przychodzą porównywarki ubezpieczeń, takie jak na przykład Wygodnie.pl.

Podsumowanie

Zastanawiasz się, czy warto rozważyć zakup ubezpieczenia drona? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. W przypadku zupełnego braku polisy lub zbyt niskiej sumy ubezpieczenia, niestety będziesz zmuszony pokryć szkody z własnej kieszeni, natomiast cena składki ubezpieczeniowej w skali roku nie jest wysoka. Odpowiedzialność za użytkowanie drona w świetle prawa jest niemała. Ubezpieczenie ochroni Cię przed wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami i nagłym wydatkiem, który może w znaczny sposób obciążyć Twój budżet.

Może zainteresuje Cię również