Ubezpieczenie podróżne – o czym warto pamiętać?

Ubezpieczenie podróżne – o czym warto pamiętać?

Wybierasz się w podróż? Pamiętaj, że jeśli cel Twojej wyprawy znajduje się poza Polską, może Ci się przydać dodatkowe ubezpieczenie – zarówno na wypadek problemów zdrowotnych, jak i innych kłopotów. W jaki sposób wybrać ubezpieczenie podróżne? Ranking produktów może być przydatnym źródłem informacji. Pamiętaj jednak, że konkretny produkt powinieneś zakupić w oparciu o własne potrzeby i oczekiwania.

Ubezpieczenie podróżne to produkt, na który powinieneś się zdecydować nawet wówczas, gdy wyruszasz na krótki, weekendowy wypad poza Polskę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: jeśli na wyjeździe przydarzy Ci się coś niespodziewanego, dodatkowe koszty (np. leczenia) mogą być bardzo poważnym wydatkiem. Nie zapomnij więc o tej formie zabezpieczenia.

Ubezpieczenie podróżne – online wykupisz je w kilka chwil

Aby skorzystać z możliwości, jakie dają ubezpieczenia podróżne, wcale nie musisz odwiedzać agencji ubezpieczeniowej. Szeroki wybór ofert znajdziesz również w Internecie. Co istotne, w Sieci nie tylko znajdziesz najtańsze ubezpieczenie podróżne, ale też podpiszesz umowę i dokonasz płatności. Wszystkich formalności dopełnisz zatem bez wychodzenia z domu.

Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od sprawdzenia warunków poszczególnych produktów dostępnych na rynku i ich porównania.

Ubezpieczenie podróżne online – porównanie w praktyce

Na co zwrócić uwagę, porównując ze sobą tanie ubezpieczenia podróżne? Bliżej warto się przyjrzeć takim elementom jak:

  • zakres ochrony ubezpieczeniowej – czy polisa obejmuje jedynie pomoc na wypadek problemów zdrowotnych i śmierci (to najbardziej podstawowa wersja), czy również dodatkowe zdarzenia, np. związane z ochroną przed odpowiedzialnością cywilną,
  • dodatkowe usługi w ramach ubezpieczenia – wykupując ubezpieczenia podróżne online i offline, możesz też czasem liczyć np. na pakiet assistance oraz inne elementy zwiększające atrakcyjność oferty,
  • suma, na jaką opiewa ubezpieczenie – zwróć uwagę zarówno na kwotę odszkodowania związaną ze śmiercią, jak i maksymalną wysokość refundowanych kosztów leczenia itp.,
  • warunki współfinansowania kosztów leczenia – pamiętaj, że zdecydowana większość ubezpieczeń podróżnych wymaga uiszczenia przez Ciebie podstawowej opłaty, zazwyczaj wynoszącej kilkanaście – kilkadziesiąt euro,
  • sposób rozliczania kosztów leczenia – czy odbędzie się to bezgotówkowo, czy będziesz zobowiązany do opłacenia pełnej sumy, a następnie otrzymasz refundację.

Wszystkie wymienione elementy mają wpływ na to, jak bardzo jest opłacalne ubezpieczenie podróżne. Ranking uwzględnia tego typu informacje.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenia podróżne?

Aby zyskać pewność, że wybierasz najlepsze ubezpieczenie podróżne, przede wszystkim przyjrzyj się co najmniej kilku produktom dostępnym na rynku, a nie wybieraj pierwszego, na które natrafisz. Dokładne porównanie ofert pozwoli Ci znaleźć tanie ubezpieczenie podróżne, które zakresem ochrony obejmie to, co jest Ci niezbędne.

Pamiętaj przy tym, że najczęściej najtańsze ubezpieczenie podróżne obejmie Cię wyłącznie podstawową ochroną. Jeżeli zaś np. uprawiasz sporty wyczynowe czy ekstremalne – będziesz potrzebował bardziej zaawansowanego produktu.

Sprawdzając tanie ubezpieczenie podróżne online, zwróć również uwagę na to, jaki jest zakres ochrony medycznej. Czy zadziała ona jedynie wówczas, gdy pomoc lekarska będzie Ci potrzebna, ponieważ doznałeś obrażeń w wyniku niespodziewanego wypadku? Co w sytuacji, gdy będziesz potrzebować wsparcia medycznego w związku z chorobami przewlekłymi, na które cierpisz? Co stanie się, gdy będzie Ci niezbędna pomoc stomatologa? Wszystkie te elementy sprawdź, przeglądając ogólne warunki umowy.

Ubezpieczenia podróżne – opinie mają znaczenie

Porównanie cen i zakres ochrony ubezpieczeniowej to kluczowe elementy przy poszukiwaniu oferty idealnej. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wykupujesz niezawodne ubezpieczenie podróżne, opinie innych klientów mogą być dla Ciebie także cennym źródłem informacji. Dowiesz się z nich m.in., jak w praktyce wygląda wypłata świadczeń.

Pamiętaj również, że nawet wówczas, gdy wykupujesz ubezpieczenie podróżne online, możesz liczyć na pomoc profesjonalnego doradcy. Udzieli Ci on dokładnych informacji o zakresie poszczególnych produktów i ułatwi dokonanie świadomego i rozsądnego wyboru.

Czy wysokość składki ubezpieczenia podróżnego jest istotna?

Koszt wykupienia ubezpieczenia podróżnego oczywiście ma znaczenie. Pamiętaj jednak, że taki produkt wykupujesz na określony, najczęściej maksymalnie kilkutygodniowy okres. A skoro tak, nawet przy wybraniu szerszego pakietu ochronnego stawka będzie relatywnie niska. Dlatego, gdy będziesz porównywać poszczególne produkty, skup się na wysokości sum gwarantowanych, dodatkowych korzyściach (np. wspomnianym assistance) oraz zakresie ochrony. To od tych czynników będzie zależało, czy w sytuacji awaryjnej uzyskasz dokładnie taką pomoc, jakiej potrzebujesz.

Wątpliwości możesz, co oczywiste, omówić ze specjalistą w zakresie ubezpieczeń. Rozmowa przyniesie Ci odpowiedź na pytanie, który produkt wybrać.

Może zainteresuje Cię również