Ubezpieczenie opon - warto skorzystać?

Ubezpieczenie opon - warto skorzystać?

Przy zakupie ubezpieczenia OC/AC zakłady ubezpieczeń często oferują nam za niewielką dopłatę dodatkowe rozszerzenia. Jednym z nich jest ubezpieczenie Assistance. Nie ogranicza się ono tylko do pomocy na drodze i holowania pojazdu. Ochroną możemy objąć np. kluczyki, lusterka, naprawę pojazdu na drodze, pomoc w przypadku niedziałającego akumulatora, a nawet opony.

Czym właściciwe jest ubezpieczenie opon?

Jednym z najczęstszych zdarzeń na drogach jest przebicie opony. Jeżeli posiadamy zapasowe koło, lewarek, klucze, zestaw naprawczy i odrobinę doświadczenia, to sami możemy wymienić lub naprawić oponę. Co w przypadku, kiedy sobie z tym raczej nie poradzimy?

Ubezpieczenie opon to nic innego, jak pomoc w przypadku „złapania gumy” świadczona przez mobilny warsztat wulkanizacyjny na koszt ubezpieczyciela. ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi) jest zobowiązana do wymiany koła na miejscu (musimy posiadać zapasowe lub zestaw naprawczy), a jeżeli nie jest to możliwe, to do odholowania samochodu do warsztatu i naprawa w nim stanu ogumienia.

Zwykle ubezpieczenie opon nie jest drogim rozwiązaniem. Warto z niego skorzystać w przypadku, kiedy bardzo często jeździmy na spotkania biznesowe i ważne uroczystości, a jednocześnie nie możemy się pobrudzić. Kobiety bardzo sobie cenią tego typu świadczenie, ponieważ nie muszą męczyć z odkręcaniem i dokręcaniem kół - zrobi to za nie fachowiec.

Assistance - opony UNIQA. Jak wygląda ubezpieczenie?

UNIQA oferuje ubezpieczenie opon w jako opcję dodatkową do ubezpieczenia OC. Ochrona obejmuje pomoc przy wymianie koła na terenie Polski 24h. Poza tym, skorzystanie z pomocy przy wymienie opon nie wpływa na zniżki za bezszkodową jazdę. Składka roczna może wynosić już od 19 PLN w skali roku. 

Warunkiem udzielenie takiej pomocy od zakładu jest posiadanie sprawnego koła zapasowego lub zestawu naprawczego, a pokrycie kosztów ogranicza się tylko do kosztów dojazdu i robocizny mechanika. Jeżeli pomoc na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, wtedy ubezpieczenie pokrywa koszt holowania samochodu do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego.

W przypadku transportu samochodu do warsztatu warto wiedzieć, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów dotyczących naprawy w tym warsztacie wraz z ceną materiałów/części.

Warta opony Assistance - co obejmuje?

Ubezpieczenie opon, jako oddzielny produkt możemy wykupić w Warcie. Ochrona dotyczy terytorium Polski i właściciela lub osoby uprawnionej do kierowania pojazdem. W zakresie ubezpieczenia otrzymujemy pomoc na miejscu zdarzenia, która dotyczy wymiany uszkodzonej opony lub dętki (koło zapasowe lub zestaw naprawczy musza być w samochodzie). 

Gdy nie ma możliwości naprawy ogumienia na miejscu, Warta pokrywa koszty holowania samochodu do warsztatu i wymiany koła na zapasowe ubezpieczonego. W przypadku naprawy uszkodzonej opony, zakład ubezpieczeń ustala limit odpowiedzialności w wysokości 150zł na każde koło (oznacza to, że zakład maksymalnie zapłaci nam 150zł za naprawę jednego koła, a gdy przekroczymy tą kwotę – resztę musimy dopłacić sami).

Dodatkowo, otrzymujemy od Warty telefoniczną pomoc informacyjną, gdzie konsultanci pomogą nam ustalić miejsca na terenie kraju, w których możemy dokonać naprawy lub zakupić niezbędne części. Warto wiedzieć, że Warta nie pokryje kosztu zakupu opon, dętek czy zestawów naprawczych. 

LINK4 - Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony

Warunkiem wykupu ochrony ubezpieczenia Assistance opony w Link4 jest posiadanie ubezpieczenia OC lub AC. Ubezpieczenie opon jest połączone z ubezpieczeniem samochodu zastępczego. Przedmiotem ubezpieczenia jest organizacja i pokrycie kosztów pomocy technicznej, jeżeli uszkodzimy opony. Może to być przebicie, pęknięcie, wybuch, brak powietrza. 

Link4 udostępni nam samochód zastępczy, jeżeli naprawa lub wymiana opony zajmie więcej niż 12 godzin lub auto zostanie skradzione. Suma gwarancyjna na opony w trakcie całego okresu ubezpieczenia wynosi 2 000 PLN. Ubezpieczenie dotyczy szkód w kraju. 

Ubezpieczyciel nie ponosi kosztów związanych z zakupem opony, naprawą opony poza godzinami pracy warsztatu oraz prostowania i naprawy, w tym wymiany felg. Warto również wiedzieć, że ubezpieczyciel ogranicza ochronę w przypadku, kiedy bieżnik w oponie będzie mniejszy niż 1,6mm. 

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również