Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 20.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

Ubezpieczenie opon - warto skorzystać?

Ubezpieczenie opon - warto skorzystać?

Przy zakupie ubezpieczenia OC/AC zakłady ubezpieczeń często oferują nam za niewielką cenę dodatkowe rozszerzenia. Jednym z nich jest ubezpieczenie Assistance. Nie ogranicza się ono tylko do pomocy na drodze i holowania pojazdu. Ochroną możemy objąć np. kluczyki, lusterka, naprawę pojazdu na drodze, pomoc w przypadku niedziałającego akumulatora, a nawet ubezpieczenie opon.

Czym właściciwe jest ubezpieczenie opon?

Jednym z najczęstszych zdarzeń na drogach jest przebicie opony. Jeżeli posiadamy zapasowe koło, lewarek, klucze i odrobinę doświadczenia, to sami możemy wymienić oponę. Co w przypadku, kiedy nie posiadamy odpowiednich akcesoriów, a jednie koło zapasowe?

Ubezpieczenie opon to nic innego, jak pomoc w przypadku „złapania gumy” przez mobilny warsztat wulkanizacyjny. ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi) naszego Ubezpieczyciela jest zobligowane do wymiany koła na miejscu (musimy posiadać zapasowe), a jeżeli nie jest to możliwe, to odholowanie samochodu do warsztatu i tam naprawa stanu ogumienia.

Zwykle ubezpieczenie opon nie jest drogim rozwiązaniem. Warto z niego skorzystać w przypadku, kiedy udajemy się na ważną uroczystość, czy spotkanie biznesowe i nie możemy się pobrudzić lub gdy nie wiemy, jak prawidłowo wykonać wymiany opony tak, aby nie zagrażało to bezpieczeństwu jazdy.

Assistance - opony AXA. Jak wygląda ubezpieczenie?

AXA oferuje ubezpieczenie opon w pakiecie ubezpieczenia Assistance. Ochrona obejmuje pomoc przy wymianie koła. Gdy wystąpi zdarzenie awarii ogumienie, ubezpieczyciel zobligowany jest do organizacji o pokrycia kosztów w przypadku wymiany lub naprawy koła w miejscu wystąpienia zdarzenia. 

Warunkiem udzielenie takiej pomocy od zakładu jest posiadanie sprawnego koła zapasowego lub zestawy naprawczego, a pokrycie kosztów ogranicza się tylko do kosztów dojazdu i robocizny mechanika. Jeżeli pomoc na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, wtedy ubezpieczenie pokrywa koszt holowania samochodu do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego.

W przypadku transportu samochodu do warsztatu warto wiedzieć, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów dotyczących naprawy w tym warsztacie wraz z ceną materiałów/części.

Warta opony Assistance - co obejmuje?

Ubezpieczenie opon, jako oddzielny produkt możemy wykupić w Warcie. Ochrona dotyczy terytorium Polski i właściciela lub osoby uprawnionej do kierowania pojazdem. W zakresie ubezpieczenia otrzymujemy pomoc na miejscu zdarzenia, która dotyczy wymiany uszkodzonej opony lub dętki (koło zapasowe lub zestaw naprawczy musza być w samochodzie). 

Gdy nie ma możliwości naprawy ogumienia na miejscu, Warta pokrywa koszty holowania samochodu do warsztatu i wymiany koła na zapasowe ubezpieczonego. W przypadku naprawy uszkodzonej opony, zakład ubezpieczeń ustala limit odpowiedzialności w wysokości 150zł na każde koło (oznacza to, że zakład maksymalnie zapłaci nam 150zł za naprawę jednego koła, a gdy przekroczymy tą kwotę – resztę musimy dopłacić sami).

Dodatkowo, otrzymujemy od Warty telefoniczną pomoc informacyjną, gdzie konsultanci pomogą nam ustalić miejsca na terenie kraju, w których możemy dokonać naprawy lub zakupić niezbędne części. Warto wiedzieć, że Warta nie pokryje kosztu zakupu opon, dętek czy zestawów naprawczych. 

LINK4 - Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony

Warunkiem wykupu ochrony ubezpieczenia Assistance opony w Link4 jest posiadanie ubezpieczenia OC lub AC. Ubezpieczenie opon jest połączone z ubezpieczeniem samochodu zastępczego. Przedmiotem ubezpieczenia jest organizacja i pokrycie kosztów pomocy technicznej, jeżeli uszkodzimy opony. Może to być przebicie, pęknięcie, wybuch, brak powietrza. 

Link4 udostępni nam samochód zastępczy, jeżeli naprawa lub wymiana opony zajmie więcej niż 12 godzin lub auto zostanie skradzione. Suma gwarancyjna na opon w trakcie całego okresu ubezpieczenia wynosi 2000 zł. Ubezpieczenie dotyczy szkód w kraju. 

Ubezpieczyciel nie ponosi kosztów związanych z zakupem opony, naprawą opony poza godzinami pracy warsztatu oraz prostowania i naprawy, w tym wymiany felg. Warto również wiedzieć, że ubezpieczyciel ogranicza ochronę w przypadku, kiedy bieżnik w oponie będzie mniejszy niż 1,6mm. 

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również