Wymiana opon sezonowa - dlaczego warto i ile kosztuje?

Wymiana opon sezonowa - dlaczego warto i ile kosztuje?

Koła samochodowe odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie jazdy i jakości prowadzenia. Pomimo niepozornego wyglądu są jedynym łącznikiem pojazdu z podłożem. W efekcie odpowiadają zarówno za niwelowanie skutków nierówności na drodze, jak i prowadzenie auta podczas jazdy po prostej i na zakrętach. Funkcjonalność kół w znacznym stopniu zależy od ogumienia, dlatego tak ważna jest sezonowa wymiana opon.

Rola opon samochodowych

O znaczeniu opon samochodowych może świadczyć fakt, że w branży motoryzacyjnej wyodrębniła się specjalna dziedzina – serwis opon. Wchodząca w jego skład wulkanizacja zajmuje się naprawami ogumienia oraz przywracaniem mu dobrych parametrów technicznych przez odbudowę bieżnika. Ten ostatni odgrywa kluczową rolę podczas jazdy w określonych warunkach – odpowiada między innymi za przyczepność do nawierzchni czy eliminowanie zjawisk takich jak poślizg i aquaplaning.

Innym faktem, który wskazuje na znaczenie opon, jest ciągłe modyfikowanie wyglądu i parametrów, jakie producenci co roku wprowadzają na rynek. Zmiany obejmują zarówno skład mieszanki gumowej, jak i konstrukcję wewnętrzną czy formę bieżnika. Często wymiana opon jest zalecana nie tylko dla utrzymania bezpieczeństwa w danych warunkach pogodowych. Nowe ogumienie sprawia, że jazda jest też szybsza, cichsza i bardziej komfortowa.

Do zadań, jakie pełnią opony samochodowe, zaliczają się:

  • amortyzowanie drgań i wstrząsów wynikających z jazdy po nierównej nawierzchni
  • poprawa przyczepności pojazdu do każdego typu podłoża oraz w róznych warunkach pogodowych
  • przenoszenie napędu z silnika na koła przy minimalnych oporach toczenia
  • skuteczne hamowanie
  • utrzymanie stabilności pojazdu przy rozwijaniu dużych prędkości

Odpowiednio dobrane opony mają też wpływ na wartość siły nacisku koła na jednostkę powierzchni drogi. Pozwala to na zwiększenie siły hamowania i jednoczesne skrócenie jego drogi.

Dlaczego sezonowa wymiana opon jest ważna?

Wielu kierowców raz na pół roku zastanawia się, czy wymiana opon na sezonowe ma znaczenie. Powodami takiego wahania są problemy z przechowywaniem opon, gdy nie są używane, oraz czas, jaki trzeba poświęcić, odwiedzając serwis opon. Ponadto, aby wymieniać opony na sezonowe trzeba zainwestować w dwa komplety. To z kolei niesie za sobą niemałe koszty. W następstwie tych rozważań jedni decydują się na jazdę samochodem wyposażonym w niewłaściwe ogumienie, inni – wybierają opony całoroczne.

Żadna z tych opcji nie jest dobra dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy, chociaż z pewnością wybór opon uniwersalnych jest lepszy niż jazda zimą na ogumieniu letnim. Wiele też zależy od sposobu korzystania z pojazdu. Jeśli kierowca jeździ często, poza terenem zabudowanym i rozwija spore prędkości, zmiana opon na dostosowane do sezonu jest niezwykle ważna. Przy jeździe miejskiej na krótkich dystansach wystarczające będą opony wielosezonowe.

Opony sezonowe a warunki drogowe

Nawet osoba mało obeznana z techniką wie, że stan techniczny opon ma przełożenie na bezpieczną i komfortową jazdę. Niekiedy o milimetr za płytki bieżnik sprawia, że hamowanie jest nieskuteczne i kończy się wypadkiem. Jest to szczególnie ważne na śliskiej, mokrej czy oblodzonej nawierzchni. Ogumienie pomaga też w kontroli pojazdu na górskich serpentynach czy ułatwia szybką reakcję auta w intensywnym ruchu ulicznym. Sezonowa wymiana opon nie tylko pozwala na dostosowanie ich parametrów do warunków drogowych, ale też zmniejsza stopień zużycia. 

Dlaczego opony muszą być dostosowane do sezonu? Tajemnica tkwi w dwóch ich cechach:

Mieszanka gumowa odpowiednio reaguje na temperaturę i zmienia swoje właściwości. Opony letnie w temperaturze poniżej 7 st. C sztywnieją, tracąc przyczepność do podłoża i utrudniając kontrolowanie pojazdu. Analogicznie opony zimowe są zbyt miękkie, aby sprawdzały się w wysokich letnich temperaturach. Rozgrzane przez powietrze nie tylko obniżają parametry jazdy, ale też szybciej się niszczą.

Bieżnik opon zimowych jest skonstruowany tak, aby koła dobrze trzymały się oblodzonej czy ośnieżonej nawierzchni. Głębokie nacięcia, wiele lamelek oraz ich kształt w formie litery V to elementy, które zapewniają dobrą przyczepność pojazdu.

Serwis opon i mobilna wulkanizacja - dlaczego warto skorzystać z profesjonalnych usług?

Aby wymienić ogumienie na sezonowe, warto odwiedzić serwis opon. Dla wielu właścicieli aut wiąże się to ze sporymi problemami – w szczególności z czasem i kosztami, które muszą ponieść. Na te drugie nie zawsze ma się wpływ, chociaż i tu można wybierać firmy, które oferują usługi taniej. Co do czasu – nowoczesne firmy serwisowe wychodzą klientom naprzeciw, dostosowując do nich swoje usługi. Wiele z nich proponuje mobilny serwis opon, dojeżdżając do Klienta.

Do dyspozycji są też przechowalnie, w których za niewielkie pieniądze można przetrzymać komplet ogumienia do kolejnego sezonu. Poza tym zarówno stacjonarny, jak i mobilny serwis opon stwarzają możliwość wcześniejszego umówienia się na termin zmiany ogumienia. Dzięki temu kierowca może dopasować go do czasu, jakim dysponuje.

Ile kosztuje wymiana opon?

Każdy właściciel pojazdu chce wiedzieć, ile kosztuje wymiana opon, aby odpowiednio przygotować się do takiego wydatku. Cena za usługę zależy od czynników takich jak typ felgi, jej rozmiar czy województwo. Przykładowo w 2020 roku za wymianę opon na felgach stalowych o średnicy 15-16 cali trzeba było zapłacić od 74,52 zł (woj. kujawsko-pomorskie) do 113,85 zł (woj. śląskie). Za opony na felgach aluminiowych o średnicy 19-22 cale kierowca płacił od 103,30 zł (woj. zachodniopomorskie) do 144,90 zł (woj. śląskie).

Sezonowa wymiana opon może przyczynić się do ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją auta. Dostosowanie ogumienia do pory roku i panujących warunków drogowych znacznie zmniejsza stopień ich zużycia. W efekcie można z nich korzystać o wiele dłużej, niż w przypadku jazdy na jednym komplecie opon. Odpowiednie ogumienie sezonowe w znacznym stopniu podnosi też poziom bezpieczeństwa jazdy, poprawiając przyczepność kół na drodze i zapewniając kierowcy większą kontrolę nad pojazdem. Jest to szczególnie ważne na mokrej czy oblodzonej nawierzchni oraz podczas hamowania i pokonywania zakrętów.

Podsumowanie
1. Dobre opony wpływają nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również jej komfort.
2. Dostosowanie odpowiedniego ogumienia do warunków atmosferycznych pozwala skrócić czas hamowania pojazdu.
3. Mieszanka gumowa i bieżnik opon to parametry wpływające na jakość jazdy.
4. Istnieją mobilne serwisy opon, które mogą do Ciebie dojechać, a także przechowywalnie ogumienia.
5. Koszt wymiany opon wacha się w granicach od 70zł do 150zł (w zależności od ich wielkości, czy województwa).

Może zainteresuje Cię również