Autocasco krótkoterminowe. Kto może z niego skorzystać? Kiedy się opłaca?

Autocasco krótkoterminowe. Kto może z niego skorzystać? Kiedy się opłaca?

Autocasco to popularne ubezpieczenie samochodu, które gwarantuje jego właścicielowi ochronę ubezpieczeniową w przypadku uszkodzenia lub całkowitej utraty auta w wyniku wystąpienia zdarzeń losowych, takich jak pożar czy kradzież. Jest również bardzo pomocne, kiedy dochodzi do szkody wskutek wypadku drogowego spowodowanego przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu. Autocasco, czyli w skrócie AC, to często wybierana polisa, stanowiąca uzupełnienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jej wykupienie może okazać się sporym wydatkiem, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe proponują tańsze produkty, charakteryzujące się większą elastycznością niż standardowe autocasco. To m.in. AC krótkoterminowe. Czym jest, dla kogo jest przeznaczone i kiedy możemy z niego skorzystać? Oto garść praktycznych informacji!

Ubezpieczenie samochodu. Dlaczego warto wykupić autocasco?

Zanim przejdziemy do zagadnień związanych z AC krótkoterminowym, przypomnijmy, czym jest autocasco i co daje wykupienie tej polisy. Zacznijmy od tego, że autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że w przeciwieństwie do OC jest to nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Dlaczego wobec tego warto wykupić autocasco? O ile kiedy nasz pojazd zostanie uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego, w którym to my jesteśmy poszkodowani, możemy liczyć na pokrycie strat z OC sprawcy, o tyle o wiele gorzej jest, gdy to my spowodujemy wypadek lub nawet drobną stłuczkę.

W takich sytuacjach bez autocasco jesteśmy zdani na siebie. Jeżeli jednak wykupiliśmy autocasco, możemy liczyć na to, że koszty naprawy naszego samochodu zostaną pokryte przez firmę ubezpieczeniową. W ramach autocasco możemy liczyć na wypłatę pieniędzy również wtedy, kiedy przez przypadek zarysujemy samochód np. podczas parkowania bądź kiedy po zmroku potrącimy zwierzę. Autocasco zadziała także w przypadku zaistnienia sytuacji losowych, takich jak kradzież pojazdu czy pożar.

AC krótkoterminowe

Autocasco oferuje szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej, ale często wiąże się ze sporym wydatkiem. Dobrą wiadomością dla oszczędnych posiadaczy aut jest to, że firmy ubezpieczeniowe od lat proponują rozwiązania alternatywne. Jednym z takich rozwiązań jest AC krótkoterminowe. Nie jest to wprawdzie rozwiązanie dostępne u każdego ubezpieczyciela (w swojej ofercie mają je m.in. PZU i Compensa), ale w niektórych przypadkach zdecydowanie warto się za nim rozejrzeć. Jak sama nazwa wskazuje, AC krótkoterminowe różni się od standardowego autocasco okresem, na jaki zawierana jest umowa.

Autocasco wykupuje się na cały rok, AC krótkoterminowe można natomiast wykupić np. na jeden miesiąc. Kiedy może się to okazać dobrym rozwiązaniem? Z pewnością wówczas, gdy kupimy auto z drugiej ręki, a jego poprzedni właściciel już opłacił ubezpieczenie OC. Wtedy możemy wykupić AC krótkoterminowe na tak długo, jak ważne będzie OC poprzedniego właściciela. AC krótkoterminowe może być też bardzo dobrym wyborem na okres wakacji, zwłaszcza jeśli wiemy, że czeka nas dłuższa podróż i prawdopodobieństwo uszkodzenia pojazdu będzie znacznie większe niż w innych miesiącach. W takich okolicznościach zakup ubezpieczenia może się opłacać.

Porównanie ubezpieczeń OC/AC i kalkulator Wygodnie.pl

Nie wiesz, czy AC krótkoterminowe rzeczywiście Ci się opłaci? Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, warto poświęcić chwilę na rzetelne porównanie ubezpieczeń OC/AC i przeanalizowanie wszystkich możliwości. Chętnie Ci w tym pomożemy. Nasz kalkulator ubezpieczeń OC/AC wprawdzie nie policzy za Ciebie wysokości składki w przypadku AC krótkoterminowego, ale chętnie pomoże Ci w tym nasz konsultant. W celu otrzymania dokładnej kalkulacji skontaktuj się z naszą Infolinią. Zawsze staramy się pomóc i szukamy dla naszych klientów najlepszych rozwiązań. Korzystając z naszej Infolinii, dowiesz się, jakie warunki AC krótkoterminowego mają do zaoferowania poszczególni ubezpieczyciele i ile dokładnie wyniesie składka na interesujący Cię okres ubezpieczenia. Znajdź najlepszą ofertę telefonicznie, szybko, bez wychodzenia z domu i wygodnie. Zapraszamy do kontaktu!

Może zainteresuje Cię również