Ubezpieczenie na życie: porównanie ofert – jak to zrobić?

Ubezpieczenie na życie: porównanie ofert – jak to zrobić?

Zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia na życie? Dobra decyzja. To jedno z najważniejszych zabezpieczeń, na którego wykup warto zdecydować się bez względu na wiek czy styl życia. Pytanie jednak, na który produkt się zdecydować. Odpowiedź nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Z pomocą może przyjść porównywarka ubezpieczeń na życie. Zobacz, jak z niej skorzystać.

Ubezpieczenia na życie to niezwykle szeroka kategoria produktów ubezpieczeniowych. Mają je w swojej ofercie wszystkie kluczowe towarzystwa ubezpieczeniowe. To pierwszy powód, dla którego podjęcie decyzji o wyborze konkretnej oferty może stanowić wyzwanie – trzeba bowiem określić, z którą firmą podejmie się współpracę. To jednak nie koniec. Trzeba bowiem pamiętać, że istnieją różne typy ubezpieczeń na życie.

Ubezpieczenie na życie – porównanie

Produkty ubezpieczeniowe z tej kategorii można podzielić na kilka sposobów. Eksperci, przygotowując porównanie ubezpieczeń na życie, najczęściej jako pierwszy przedstawiają podział na ubezpieczenia:

  • ochronne – to najbardziej podstawowe produkty ubezpieczeniowe, których funkcja sprowadza się do wypłacenia odszkodowania uposażonym na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Ubezpieczenia tego typu mogą również uwzględniać wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci bliskich – wszystko zależy od konkretnej polisy;
  • ochronno-ubezpieczeniowe – nazywane również ubezpieczeniami „na życie i dożycie”, w których część składki jest przeznaczana na wypłatę ewentualnego odszkodowania po śmierci, a część – oszczędzana i wypłacana po zakończeniu trwania umowy,
  • inwestycyjne – tu cała składka jest przeznaczana na inwestycje, a celem umowę podpisuje się przede wszystkim z myślą o zaoszczędzeniu pieniędzy na przyszłość (w przypadku śmierci ubezpieczonego uposażeni otrzymają wypracowane na polisie zyski, zazwyczaj powiększone np. o 10-20%).

Porównanie ubezpieczeń na życie można wykonać również z uwagi na czas, na jaki zawierana jest umowa. Warto pamiętać, że polisy o charakterze ochronnym mogą być terminowe lub bezterminowe – a więc zawiązywane na czas, w którym ubezpieczony będzie uiszczał składkę. Pozostałe dwa wymienione wcześniej typy to wyłącznie polisy terminowe.

Polisy terminowe mogą być zawierane na różne przedziały czasowe – często jest to okres 3-5 lat (zwłaszcza w odniesieniu do polis ochronnych), ale może to być nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat (np. aż do osiągnięcia przez ubezpieczonego wieku emerytalnego). Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela oraz ofert dostępnych w jego portfelu.

Ubezpieczenie na życie: porównanie ofert w praktyce

Skoro produktów na rynku ubezpieczeń na życie jest tak wiele, w jaki sposób się pośród nich odnaleźć? Przede wszystkim należy pamiętać, że warunki ubezpieczenia są najczęściej ustalone indywidualnie. Kryteria, które są brane pod uwagę przy podpisywaniu umowy i wyliczaniu wysokości składki, to przede wszystkim:

  • wiek osoby ubezpieczonej – im jest ona młodsza, tym niższa będzie składka (co wynika z niższego ryzyka śmierci),
  • kwota, na jaką będzie opiewać ubezpieczenie (to istotne zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń ochronnych i ochronno-inwestycyjnych).

Ubezpieczyciel może zweryfikować również stan zdrowia ubezpieczonego czy też przyjrzeć się bliżej jego stylowi życia (np. wykonywanej pracy).

Oznacza to, że ostateczną informację o tym, ile będzie wynosiła Twoja składka ubezpieczeniowa, uzyskasz dopiero podczas rozmowy z agentem. Zanim jednak do niej dojdzie, możesz sprawdzić, jakie warunki ogólnie oferują polisy na życie. Porównanie możesz wykonać, wykorzystując internet.

Ubezpieczenie na życie – porównywarka: jak to działa?

Porównywarka ubezpieczeń na życie online to narzędzie, które bez trudu znajdziesz w polskiej sieci. Pomoże Ci ono wstępnie ocenić, które oferty towarzystw ubezpieczeniowych będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Jak skorzystać z niego, przeglądając ubezpieczenia na życie? Porównywarka, o czym warto pamiętać, jest najczęściej dostępna za darmo i bez rejestracji. Aby uzyskać informacje, które Cię interesują, musisz jedynie podać swój wiek (lub datę urodzenia), a także interesujący Cię typ ubezpieczenia czy sumę, na jaką będzie ono opiewało.

Czy w ten sposób znajdziesz idealne ubezpieczenie na życie? Porównanie cen poszczególnych produktów będzie z pewnością stanowiło punkt wyjścia do rozmowy z agentem. Pamiętaj jednak, że aby dowiedzieć się, ile konkretnie kosztowałyby Cię wybrane polisy ubezpieczeniowe na życie, porównanie warto zlecić ekspertom w zakresie ubezpieczeń. Dysponują oni bardziej zaawansowanymi narzędziami i wykonują kalkulacje, które przynoszą wiarygodne informacje.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz poznać warunki ubezpieczenia na życie, porównanie online potraktuj jako wstępną informację. Na jej podstawie możesz zawęzić swój krąg poszukiwań i rozmawiać z agentem już o konkretnych produktach. Warto jednak pozostać otwartym na inne rozwiązania dostępne na rynku – dokładnie przyglądając się zarówno wysokości składki, jak i ogólnym warunkom ubezpieczenia, a także tzw. wykluczeniom.

Może zainteresuje Cię również