Z czym wiąże się ubezpieczenie motocykla lub skutera do 125 ccm?

Z czym wiąże się ubezpieczenie motocykla lub skutera do 125 ccm?

Skutery i motocykle o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 ccm w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością. Podobnie jak większe maszyny, podlegają one obowiązkowemu ubezpieczeniu, którego niewykupienie może kosztować nawet 1 004 zł. Ile kosztuje sama polisa? Od czego zależy, jak dużo przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie motocykla? Czy są sposoby, aby zmniejszyć wysokość składki? Oto wszystko, co warto wiedzieć, zanim wykupimy ubezpieczenie motocykla do 125 ccm lub skutera!

Ubezpieczenie motocykla - od czego zależy jego cena?

Porównanie OC motocykla u dwóch różnych ubezpieczycieli może okazać się dużym zaskoczeniem. Różnice w cenach potrafią być znaczące. Wynika to z faktu, że różne firmy ubezpieczeniowe inaczej traktują poszczególne kryteria, które przyjmuje się przy ustalaniu wysokości składki za polisę. Kryteriami tymi są przede wszystkim marka i model motocykla, pojemność silnika, rok produkcji, wiek właściciela oraz jego doświadczenie, historia ubezpieczeniowa i miejsce zamieszkania.

Inne czynniki cenotwórcze, jakie mogą mieć wpływ na warunki polisy, to m.in. przebieg maszyny i jego wyjątkowe przeznaczenie. Tym, co zainteresuje właścicieli mniejszych jednośladów, będzie fakt, że – przykładowo – ubezpieczenie motocykla do 125 ccm zazwyczaj jest o wiele tańsze niż ubezpieczenie maszyny z silnikiem o pojemności 600 ccm lub większej. Pod tym względem posiadacze mniejszych motocykli są uprzywilejowani.

Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie motocykla?

Młodzi motocykliści, decydując się na ubezpieczenie motocykla do 125 ccm, nie zdają sobie sprawy, że brak historii ubezpieczeniowej oraz ich wiek wpływa na wysokość składki za polisę. Aby ją obniżyć, wielu młodych właścicieli jednośladów prosi bardziej doświadczonych kierowców (np. rodziców, dziadków) o zostanie współwłaścicielem motocykla. Musimy tego dokonać tuż po zakupie maszyny, kiedy będziemy przerejestrowywać ją na siebie. Taka informacja widnieje w dowodzie rejestracyjnym, który jest potrzebny przy zakupie ubezpieczenia OC motocykla.

To prawdopodobnie najczęściej stosowany sposób na uniknięcie naliczenia przez ubezpieczyciela zwyżki w składce za wiek, brak doświadczenia w kierowaniu pojazdem i brak pozytywnej historii ubezpieczeniowej. Co gdy nie mamy takiej możliwości? Czasem trudno uniknąć wyższego kosztu ubezpieczenia, ale niezależnie od okoliczności zawsze możemy szukać jak najkorzystniejszej oferty. Dobrym pomysłem jest porównanie OC motocykla w różnych firmach ubezpieczeniowych. Przydatny z pewnością okaże się także kalkulator OC na motocykl. Dzięki niemu z łatwością wyliczymy wysokość składki w różnych wariantach.

Najtańsze ubezpieczenie motocykla do 125 ccm - na jaki wydatek powinniśmy się przygotować?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie motocykla do 125 ccm, w 2021 r. trzeba było za nie zapłacić co najmniej ok. 150 zł. Polisy na tym poziomie cenowym można uznać za korzystne cenowo, zwłaszcza zestawiając je z cenami analogicznych polis za większe maszyny. Właściciele motocykli z silnikami o pojemności 600 ccm musieli liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 400 zł. Ci, którzy ubezpieczali większe motocykle z silnikami o pojemności 999 ccm, za najtańsze ubezpieczenia musieli z kolei zapłacić ok. 500 zł.

Podane ceny są oczywiście cenami przybliżonymi. Ceny w mniejszym lub większym zakresie zmieniają się z każdym rokiem i są indywidualnie ustalane dla każdego kierowcy. Przedstawione tu porównanie OC motocykla z uwzględnieniem wielkości silnika ma charakter orientacyjny. Nie zmienia to faktu, że ubezpieczając mniejszy motocykl, możemy liczyć na tańsze ubezpieczenie u większości ubezpieczycieli niż w przypadku ubezpieczania większego jednośladu.

Ubezpieczenie motocykla z Wygodnie.pl - szybko, korzystnie i wygodnie

Jeśli interesuje Cię korzystne ubezpieczenie motocykla, Wygodnie.pl to idealne miejsce dla Ciebie. Nasze narzędzia pozwolą Ci na porównanie OC motocykla w różnych firmach ubezpieczeniowych. Pomożemy Ci znaleźć najlepszą ofertę. Jeśli chcesz sprawdzić, ile wyniesie Twoja składka, nasz sprawdzony kalkulator OC na motocykl pomoże Ci ją wyliczyć. Wystarczy, że wpiszesz w jego rubryki informacje, których mogą potrzebować ubezpieczyciele do przeprowadzenia weryfikacji.

Pierwsza część dotyczy danych maszyny, a zatem jego marki, modelu, pojemności silnika itp. Druga część to informacje o właścicielu, a także rubryka dotycząca tego, na jaki okres chcesz wykupić ubezpieczenie motocykla. Po przesłaniu formularza nasz agent wróci do Ciebie z propozycją najkorzystniejszych ofert. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością znajdziesz wariant ubezpieczeniowy dopasowany do Twoich potrzeb. Nie przepłacaj – skorzystaj z Wygodnie.pl i znajdź najlepszą polisę dla swojego jednośladu!

Może zainteresuje Cię również