Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta? Mini AC!

Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta? Mini AC!

Ubezpieczenie samochodu może okazać się dużym wydatkiem, zwłaszcza kiedy oprócz obowiązkowego OC chcemy wykupić dodatkową ochronę w postaci autocasco, które zabezpieczy nas przed ponoszeniem finansowych konsekwencji zdarzeń losowych i szkód z naszej winy. Czy istnieje tańsza alternatywa dla autocasco? Tak, choć często jest ona niesłusznie marginalizowana. Mowa o mini AC, czyli tzw. minicasco (inna nazwy to smartcasco lub małe AC). Mini AC najczęściej nie działa przy drobnych stłuczkach czy przypadkowych otarciach na parkingach, ale gwarantuje wypłatę pieniędzy w przypadku kradzieży auta, szkody całkowitej lub zniszczenia pojazdu wskutek pożarów itp. Na czym dokładnie polega mini AC i kiedy najbardziej się opłaca? Podpowiadamy!

Ubezpieczenie samochodu: OC, AC i mini AC

Kupując samochód, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jego ubezpieczenie. Obowiązkowym ubezpieczeniem dla właściciela każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu jest OC. Kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, w którym to my jesteśmy poszkodowanymi, straty są pokrywane z OC sprawcy. Gorzej kiedy nasze auto zostanie skradzione. Wówczas ratunkiem jest autocasco, czyli dobrowolne ubezpieczenie samochodu, przez wielu kierowców traktowane jako absolutna podstawa.

Dzięki autocasco możemy liczyć na wypłatę pieniędzy również wtedy, gdy przez przypadek zarysujemy samochód podczas parkowania czy potrącimy zwierzę, jadąc autem po zmroku. Autocasco może być wybawieniem, ale kiedy interesuje nas tanie ubezpieczenia samochodu, warto rozejrzeć się za alternatywnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie posiadamy jeszcze zniżek. Taką alternatywą może być mini AC, które wprawdzie nie oferuje tak szerokiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej jak autocasco, ale najczęściej chroni przed skutkami kradzieży lub szkody całkowitej.

Pełne autocasco a minicasco

O ile autocasco daje najpełniejszą ochronę, o tyle mini AC chroni przed ściśle określonymi zdarzeniami, które najbardziej mogą uderzyć po kieszeni. Z wypłaty odszkodowania z autocasco możemy skorzystać nawet przy niewielkich szkodach. Gdy lekko uderzymy w inny pojazd np. w korku, wskutek czego zderzak naszego auta pęknie, a maska ulegnie wgnieceniu, wówczas możemy liczyć na kompleksową naprawę zrefundowaną w ramach wykupionej przez nas polisy autocasco.

Minicasco nie obejmuje drobnych stłuczek, ale będzie na wagę złota, kiedy padniemy ofiarą kradzieży auta, spowodujemy wypadek ze szkodą całkowitą lub nasz pojazd ulegnie zniszczeniu w wyniku pożaru, powodzi i innych katastrof. Warto jednak pamiętać, że zarówno w przypadku autocasco, jak i mini AC zakres ochrony ubezpieczeniowej nie jest regulowany ustawowo. Oznacza to, że zależy ona od wariantu, jaki wybierzemy. Zasady wypłacania odszkodowań mogą się różnić w zależności od danego produktu czy towarzystwa ubezpieczeniowego.

Do kogo skierowane jest mini AC?

Mini AC może okazać się doskonałym wyborem, pozwalając na znaczne oszczędności, ale nie jest to alternatywa dla wszystkich. Kto najbardziej może na niej skorzystać? Przede wszystkim właściciele nieco starszych aut, którzy nie obawiają się drobnych uszkodzeń, takich jak zarysowana czy wgnieciona karoseria, ale chcą zabezpieczyć się przed całkowitą utratą pojazdu na skutek jego kradzieży czy szkody całkowitej powstałej w wyniku poważnego wypadku.

Minicasco to oferta skrojona na miarę potrzeb właśnie takich osób. Kto powinien postawić na pełne autocasco? Z pewnością nabywcy nowych lub stosunkowo młodych aut o wciąż dużej wartości, w szczególności marek premium. W ich przypadku koszty likwidacji nawet stosunkowo niewielkiej szkody mogą być wysokie, mocno uderzając po portfelu. Warto się przed tym zabezpieczyć. Gdy wahamy się, jaki wariant będzie dla nas bardziej korzystny, najlepiej znaleźć sprawdzony kalkulator ubezpieczeń samochodowych i porównać ceny. Taki kalkulator znajdziesz m.in. na naszej stronie.

Tanie ubezpieczenia samochodu z Wygodnie.pl

Jeśli nie wiesz, czy bardziej opłaci Ci się pełne autocasco, czy mini AC, pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję. Od wielu lat pomagamy właścicielom pojazdów przy wyborze najkorzystniejszych ubezpieczeń, oferując niezawodne narzędzia, takie jak porównywarka ubezpieczeń OC/AC - kalkulator ubezpieczeń samochodowych. Znajdziemy dla Ciebie najlepsze oferty zaufanych ubezpieczycieli oraz dokładnie wyliczymy wartość składki. Jedyne, co musisz zrobić, to wypełnić formularz, uzupełniając podstawowe informacje. Gdyby pojawiły się trudności lub chciałbyś poznać ofertę telefonicznie - nie krępuj się! Zadzwoń! My zajmiemy się resztą. Nie przepłacaj – znajdź najdogodniejszą polisę szybko i bezproblemowo z Wygodnie.pl!

Może zainteresuje Cię również