Coraz częściej firmy zatrudniające większą liczbę pracowników, oferują swojej kadrze ubezpieczenie grupowe. Co to oznacza? Czym się taka polisa charakteryzuje? I czy na pewno warto?
Ubezpieczenie grupowe są najczęściej współfinansowane przez pracodawcę. Oznacza to, że my, jako pracownicy opłacamy jedynie pewien procent składki ubezpieczenia. Dodatkowo, składka ta jest zazwyczaj niższa, niż gdybyśmy mieli sami wykupić ubezpieczenie. Wynika to z korzystniejszych warunków, który firma może wynegocjować z ubezpieczycielem opierając się na dużej liczbie ubezpieczonych osób.
Najczęściej, zakres ubezpieczenia jest dość szeroki, a rozsądnie dobrany, obejmuje również ryzyko wynikające bezpośrednio z charakteru pracy w danym zakładzie pracy. Dla niektórych zawodów, które są określane przez ubezpieczycieli, jako zawody wysokiego ryzyka, jest to jedyna szansa na wykupienie ochrony przed ryzykiem płynącym z wykonywania obowiązków etatowych. Chcąc wykupić takie ubezpieczenie indywidualnie, moglibyśmy spotkać się z odmową.
Niewątpliwą wadę grupowego ubezpieczenia na życie jest brak elastyczności. Otrzymujemy od pracodawcy gotowe rozwiązanie, jeśli mamy szczęście, w kilku wariantach. Jednak nawet, jeśli przedstawiono nam różne warianty, to są one z góry ustalone, a suma ubezpieczenia jest już określona. Niestety, często zakres i suma ubezpieczenia nie odpowiadają naszym faktycznym potrzebom. Suma ubezpieczenia w takim grupowym ubezpieczeniu jest z reguły niewysoka. Ale niska składka ubezpieczenia bardzo kusi, dlatego rzadko kiedy zastanawiamy się, czy ta konkretna polisa faktycznie odpowiada naszym potrzebom.
Decydując pomiędzy grupowym a indywidualnym ubezpieczeniem na życie musimy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. W tym celu oceńmy potrzeby naszych bliskich w przypadku naszej śmierci i cel, jaki ma spełniać polisa – czy ma jedynie pokryć najpilniejsze wydatki, czy ma zapewnić byt naszej rodziny przez kilka kolejnych lat po naszej śmierci? Tylko dokładna i rzetelna analiza, a także zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń, pozwolą nam stwierdzić, czy w naszym przypadku warto inwestować w ubezpieczenie grupowe.