Szkoda parkingowa - jak postępować, gdy wystąpi?

Szkoda parkingowa - jak postępować, gdy wystąpi?

Jakie informacje powinno zawierać oświadczenie o szkodzie parkingowej? Z jakiego ubezpieczenia są pokrywane straty finansowe? Jak powinien zachować się sprawca na miejscu zdarzenia? Kiedy przyjdzie pokryć nam straty z własnej kieszeni?

Szkoda parkingowa - czym się charakteryzuje i kto ponosi odpowiedzialność?

Ciasne parkingi i problemy z parkowaniem, czy chwila nieuwagi to najczęstsze przyczyny, w których dochodzi do tego typu szkód. Są to kolizje, które charakteryzują się niewielką skalą zniszczeń, jak np. otarcia lakieru, uszkodzenie lusterek, reflektorów, a w najgorszym wypadku wgniecenia karoserii samochodu. Za zarysowanie auta na parkingu ponosi odpowiedzialność kierowca, nawet w sytuacji, kiedy to pasażer wysiadający z samochodu uszkodzi inne auto na parkingu.

Straty finansowe takich zdarzeń są pokrywane z polisy ubezpieczenia OC sprawcy. Jeżeli sprawca uszkodzi swój samochód, ubezpieczenie OC nie zadziała. Tutaj potrzebna będzie polisa Autocasco, z której będzie możliwość naprawy własnych zniszczeń.

Szkoda parkingowa, brak sprawcy - jak działać?

Nie zawsze jesteśmy świadkami zarysowania samochodu na parkingu. W sytuacji, kiedy nasz samochód uszkodzą spadające sople z dachu, czy gałąź drzewa, swoich roszczeń możemy dochodzić z polisy OC zarządcy nieruchomości (jeżeli np. mieszkamy na osiedlu, gdzie ktoś zarządza wspólną przestrzenią). Może zdarzyć się tak, że sprawca zbiegnie z miejsca wypadku lub nie zauważy zniszczeń naszego auta i odjedzie. Wtedy w naszym interesie jest zadzwonić na Policję, aby sporządzili oni notatkę policyjną ze zdarzenia i starali się odnaleźć taką osobę. Przydatny może okazać się lokalny system monitoringu lub świadkowie zdarzenia (jeżeli tacy byli). 

Czasami sprawca nie zawsze może czekać i próbował nas odnaleźć, gdy w tym czasie załatwialiśmy swoje sprawy. Może on zostawić kartkę do kontaktu gdzieś za wycieraczką, aby następnie spisać stosowane oświadczenie szkody parkingowej.

Oświadczenie o szkodzie parkingowej - co powinno zawierać?

Logiczne jest to, że na miejscu zdarzenia nie będziemy mieli jak wydrukować takiego wzoru dokumentu z Internetu. Warto odpowiednio wcześniej przygotować takie oświadczenie i zostawić je w skrytce naszego auta. Jeżeli nie mamy go na miejscu, wystarczy kartka i długopis i samodzielnie będziemy mogli spisać oświadczenie szkody parkingowej. 

Powinno ono zawierać takie informacje, jak miejsce i datę wyrządzenia szkody, okoliczności zdarzenia, opis uszkodzeń, dane sprawcy i poszkodowanego, a także samochodów uczestniczących w zdarzeniu (numery rejestracyjne, numery polisy OC, nazwy Zakładów Ubezpieczeń). Jeżeli będziemy mieli problem z ustaleniem odpowiedzialności, wtedy lepiej zadzwonić po Policję, która określi winę. Jednak wezwanie jej na miejsce zdarzenia może skutkować otrzymaniem mandatu karnego w postaci 6 punktów karnych i grzywny w wysokości nawet 1 500 PLN.

Jeżeli jesteśmy sprawcą i nie możemy czekać, sami sporządzamy takie oświadczenie o przyznaniu się do winy i umieszczamy je za szybą auta. Wtedy też wykonajmy dokładną dokumentacje zdjęciową (że kartka została za szybą oraz z jaką skalą zniszczeń zostawiliśmy auto na parkingu). Będzie to nasze zabezpieczenie dla Ubezpieczyciela czy Policji, gdyby uznano, że zbiegliśmy z miejsca wypadku.

Szkoda parkingowa - regres i zgłoszenie szkody z ubezpieczenia

Jeżeli uznane zostanie, że zbiegliśmy z miejsca wypadku, to nasz Ubezpieczyciel może pokryć wyrządzone szkody, ale później będzie żądał od nas regresu (czyli zwrotu środków). W wyjątkowych okolicznościach UFG może wypłacić odszkodowanie, ale tylko za szkody osobowe (jeżeli ktoś będzie ranny na miejscu wypadku i potrzebował pomocy). 

Zarysowanie auta na parkingu nie zawsze wymaga zgłaszania naszej sprawy do Ubezpieczyciela. Jeżeli jesteśmy na miejscu z poszkodowanym i mamy możliwość bez problemu ocenienia strat, korzystniejsze może okazać się dogadanie się z poszkodowanym. Jeżeli wartość zniszczeń wynosi np. 100 – 200 PLN i jesteśmy to w stanie oszacować, lepiej przekazać pieniądze bezpośrednio poszkodowanemu. Za takie zdarzenie, w zależności od wieku kierowcy możemy stracić zniżki na OC w wysokości 10-20%. Czyli jeżeli za polisę płacimy np. 500 PLN, w następnym roku możemy zapłacić 100 PLN więcej. Zgłaszanie szkód u Ubezpieczyciela ma sens, jeżeli wartość strat ze szkody przekracza możliwą zwyżkę w składce ubezpieczenia OC na następny okres ochrony. Zatem szkody o wartości powyżej 400-500 PLN lepiej pokrywać z polisy.

Ubezpieczenie OC/AC - podstawowa ochrona auta

Gdy mieliśmy szkodę w danym roku kalendarzowym, Ubezpieczyciel naliczy nam wyższą składkę za ochronę auta. Dlatego warto sprawdzić w Internecie, czy w innym Zakładzie Ubezpieczeń wysokość ubezpieczenia OC nie będzie niższa. Z pomocą przychodzi nasza porównywarka OC. Wystarczy kilka minut, aby poznać wysokości składek najpopularniejszych Towarzystw Ubezpieczeniowych w Polsce. W naszej ofercie posiadamy również kalkulator ubezpieczenia OC/AC, gdybyśmy chcieli rozszerzyć nasz zakres ochrony (np. mamy w miarę młode i drogie auto). W razie trudności, nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również