Sprawdzanie auta po VIN – jak to zrobić?

Sprawdzanie auta po VIN – jak to zrobić?

Planujesz kupić używany samochód? To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz wydać na auto niższą sumę pieniędzy. Ale uwaga: zanim podejmiesz decyzję, podpiszesz umowę kupna-sprzedaży i zapłacisz sprzedawcy ustaloną sumę, koniecznie sprawdź, czy interesujący Cię pojazd jest wart nabycia. Istotny jest zarówno jego stan techniczny, pochodzenie, jak i historia. Wszystkie niezbędne informacje uzyskasz na podstawie numeru VIN. Zobacz, czym jest i jak wygląda sprawdzanie auta po VIN w praktyce.

VIN to inaczej Vehicle Identification Number, a więc numer identyfikacyjny pojazdu. To unikalny ciąg cyfr i liter przypisywany każdemu pojazdowi. Można go porównać do numeru PESEL – każda osoba ma własny, unikalny. Podobnie jest w przypadku samochodów. Są one oznaczane w ten sposób już od lat 50-tych, jednak zasady przyznawania tego numeru zostały ustandaryzowane dopiero w latach osiemdziesiątych. Dzisiaj VIN składa się w 17 znaków i jest nadawany na całym świecie. Oznacza to, że historia pojazdu po VIN jest dostępna w odniesieniu do każdego wyprodukowanego auta dystrybuowanego na terenie Europy, a także USA i Kanady.

Historia auta po VIN – po co ją sprawdzać?

Sprawdzenie auta po numerze VIN to absolutnie obowiązkowa czynność, którą należy wykonać przed zakupem używanego pojazdu. Weryfikacja historii pozwoli upewnić się przede wszystkim, że:

 • auto nie pochodzi z kradzieży – zakup takiego pojazdu może narażać nowego właściciela na poważne konsekwencje (przede wszystkim – na przepadek samochodu),
 • samochód nie był w przeszłości poważnie uszkodzony,
 • informacje zawarte w ogłoszeniu o sprzedaży lub przekazane przez obecnego właściciela są zgodne z prawdą.

A jakie konkretnie informacje przyniesie sprawdzenie auta po VIN? Informacje, które można uzyskać na podstawie tego numeru, dotyczą:

 • danych technicznych auta – tj. pojemności i mocy silnika czy rodzaju paliwa,
 • terminów obowiązkowych badań technicznych, jakie przeszło auto na przestrzeni lat (uzupełnione o informację, czy samochód obecnie ma ważne badania),
 • odczyty licznika zarejestrowane podczas poprzednich badań technicznych,
 • tego, czy auto jest obecnie objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC,
 • liczby aktualnych właścicieli oraz województwa, w którym pojazd jest zarejestrowany,
 • tego, czy właścicielem pojazdu jest osoba prywatna czy instytucja,
 • tego, czy nie została zgłoszona informacja o kradzieży auta.

Co ważne, historia auta po VIN jest dostępna zarówno w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w bazie CEPiK, jak i tych niezarejestrowanych na terenie Polski (a zarejestrowanych w krajach UE, USA lub Kanadzie). Możliwe jest więc sprawdzenie auta po VIN także wówczas, gdy jest ono sprowadzane zza granicy.

Historia samochodu VIN: jak ją sprawdzić?

Aby możliwe było sprawdzenie samochodu po VIN, potrzebujesz oczywiście samego numeru. O jego przekazanie poproś sprzedawcę. Aby mieć pewność, że jest prawidłowy, możesz poprosić np. o skan dowodu rejestracyjnego auta. A co, jeśli osoba sprzedająca nie chce Ci udzielić tej informacji? Odpowiedź jest prosta: zrezygnuj z zakupu i poszukaj innej oferty.

Masz już numer? Teraz czas sprawdzić na jego podstawie historię auta. Sprawdzanie samochodu po numerze VIN jest proste – możesz to zrobić online i bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Jak sprawdzić VIN za darmo?

Numer VIN za darmo sprawdzisz, korzystając z rządowej bazy danych, a dokładniej w serwisie historiapojazdu.gov.pl przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Portal działa już od kilku lat, a począwszy od 2018 roku obejmuje swoim zakresem nie tylko pojazdy zarejestrowane w CEPiK, ale też te niezarejestrowane w Polsce. Dostęp do informacji o tych drugich wymaga jednak zalogowania się do systemu przy pomocy profilu zaufanego.

Zatem jak sprawdzić auto po VIN za darmo? Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, odwiedź portal prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji i:

 • wprowadź numer rejestracyjny pojazdu,
 • wpisz VIN,
 • wpisz datę pierwszej rejestracji auta.

Wszystkie te dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojeździe. Po wypełnieniu wszystkich pól uzyskasz dostęp do pełnej historii auta.

Jak sprawdzić przebieg auta po numerze VIN? Informację o nim znajdziesz przy wpisach dotyczących badań technicznych. Pamiętaj jednak, że są one rejestrowane dopiero od 2014 roku. Niemniej jednak, porównanie ostatniej wartości z tą znajdującą się w ogłoszeniu pozwoli Ci się upewnić, że właściciel nie zakłamuje historii pojazdu.

Jak sprawdzić numer VIN za darmo w inny sposób?

Rządowy portal to najlepsze źródło informacji o pojeździe. Dodatkowo możesz pokusić się o sprawdzenie samochodu po numerze VIN, wpisując go po prostu w wyszukiwarkę. Często już ta prosta akcja może Ci dostarczyć cennych informacji – kupujący coraz częściej bowiem ostrzegają się w Sieci przed wadliwymi pojazdami.

Alternatywnie, możesz skorzystać z serwisów, które oferują przygotowanie raportu VIN za opłatą – będzie on bogatszy w dane. Decyzja należy do Ciebie.

Może zainteresuje Cię również