Sprawdzenie polisy OC – jak to zrobić?

Sprawdzenie polisy OC – jak to zrobić?

Wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Dlatego kiedy dojdzie do wypadku, poszkodowany może zakładać, że bez większego problemu otrzyma odszkodowanie za poniesione straty. Niestety fakt nałożonego obowiązku nie oznacza jeszcze, że został on dopełniony. Sprawdzenie polisy OC pozwoli zyskać taką pewność. Jak możesz to zrobić?

Dlaczego sprawdzenie polisy OC jest wskazane?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest kupowane przez właściciela pojazdu na rok. Istnieją jednak okoliczności, w których ciągłość polisy może zostać przerwana czy to z powodu zaniedbania, czy też przez nieuwagę lub inne okoliczności. Przykładem takiej sytuacji jest zakup auta zza granicy. Sprowadzający zazwyczaj podpisuje krótkoterminową umowę ubezpieczeniową, licząc na to, że szybko sprzeda pojazd, a o polisę będzie się martwić nowy właściciel. Podobne praktyki stosują też niektóre salony samochodowe, które ubezpieczają auta na miesiąc czy dwa. 

Każdy etap przejściowy, w którym samochód zmienia właściciela, wiąże się z ryzykiem powstania przerwy w ochronie. Może to wynikać z faktu, że nabywca pojazdu nie wiedział o wygasającym ubezpieczeniu lub też po prostu zapomniał o jego przedłużeniu. Zdarza się też, że z przyczyn finansowych czy chęci zaoszczędzenia nowi właściciele omijają przepisy, jeżdżąc bez aktualnego OC i narażając się na konsekwencje. Wszystkie wymienione sytuacje są wystarczającym powodem do tego, aby sprawdzenie ubezpieczenia pojazdu sprawcy było pierwszym krokiem po wypadku.

Inną sytuacją, w której sprawdzenie polisy OC jest wskazane, jest dokonywanie transakcji kupna-sprzedaży auta używanego. Aby nie kupić przysłowiowego kota w worku, warto zabezpieczyć się przed wszelkimi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Jednym z nich jest jazda bez aktualnego OC. Dlatego przed podpisaniem umowy powinieneś upewnić się, że nie wygasa ono za kilka dni lub już w chwili zakupu jest nieważne. Mając taką pewność, możesz szybko poszukać odpowiedniej oferty i negocjować cenę sprzedaży z oferentem. 

Skorzystaj z bazy danych UFG - sprawdź OC po numerze VIN

Polacy przyzwyczaili się już do tego, że od kilku lat wszelkie dane osobowe i ważne informacje są chronione prawem. Dlatego zakładają też, że sprawdzenie ubezpieczenia czy historii kredytowej firmy jest niemożliwe. Tymczasem odpowiedzialne za ich gromadzenie instytucje udostępniają takie informacje na potrzeby uwiarygodniania kontrahentów czy dochodzenia odszkodowań. Dotyczy to również OC komunikacyjnego. Za gromadzenie danych i przestrzeganie dopełniania obowiązku ubezpieczeniowego odpowiada UFG. Sprawdzenie polisy jest możliwe dzięki bazie danych Ośrodka Informacji UFG. Są w niej gromadzone informacje o ubezpieczeniach OC i AC. 

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym samochodu lub numerze VIN jest możliwe czterema drogami: przez internet, drogą pocztową, mailem oraz faxem. Do uzyskania potrzebnych informacji niezbędna też będzie data zdarzenia. W odpowiedzi otrzymasz informacje takie jak:

  • numer polisy OC
  • marka ubezpieczonego pojazdu
  • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego i jego dane adresowe

Jeśli polisa OC nie została wykupiona lub wystąpiła przerwa w ubezpieczeniu, informacją zwrotną będzie ta o braku danych na temat polisy w dniu zdarzenia. Kupujesz używany samochód od obcego sprzedawcy? Również wtedy skorzystaj z bazy UFG, sprawdź OC i zyskaj pewność.

Nie tylko UFG...

Sprawdzenie polisy OC po numerze VIN lub rejestracyjnym jest możliwe nie tylko na stronie internetowej UFG. Możesz też skorzystać z mobilnej aplikacji UFG Kup Auto, dostępnej na urządzeniach z systemem Android lub iOS. Znajdziesz tam nie tylko aktualne informacje o polisie, ale również przykład umowy kupna-sprzedaży i inne cenne informacje. Dobrą alternatywą jest strona rządowa HistoriaPojazdu.gov.pl. Udostępniane na niej dane są pobierane z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Aby uzyskać odpowiednie informacje, musisz wpisać w konkretne rubryki: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. W odpowiedzi system wyświetli Ci dane takie jak:

  • marka i model pojazdu oraz rok produkcji
  • numer polisy i informacje o ubezpieczeniu OC
  • parametry techniczne auta
  • ostatni zarejestrowany stan licznika
  • daty wydania karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego
  • świadectwo homologacji

Dodatkowo otrzymasz też wgląd w oś czasu, na której zaznaczono wszystkie istotne informacje związane z historią pojazdu.

Kto i jakie pojazdu może sprawdzić na UFG?

Informacje dotyczące ubezpieczenia OC pojazdów są dostępne dla wszystkich, dlatego również Ty możesz skorzystać z bazy danych UFG. Sprawdź OC osobiście lub powierz to zadanie dowolnej osobie – partnerowi, sąsiadowi czy koledze z pracy. Dane zgromadzone w bazie dotyczą też wszystkich typów pojazdów: począwszy od samochodów osobowych, przez dostawcze i ciężarowe, po motocykle, autobusy, traktory czy quady.

Warto pamiętać, że każdy system jest zawodny, a gromadzone w bazie dane są dostarczane przez ubezpieczycieli. Dlatego może się zdarzyć, że pomimo braku informacji o polisie, jest ona ważna. Sprawdzając informacje na ten temat, zawsze musisz brać tę możliwość pod uwagę.

 

Może zainteresuje Cię również