Czym są samochody powindykacyjne? Co przemawia za tym, żeby je kupić? Gdzie ich szukać i co warto o nich wiedzieć? Kto zbywa takie auta i dlaczego?
Samochody powindykacyjne - skąd pochodzą?
Na rynku, poza zwykłymi samochodami dostępnymi w sprzedaży, bardzo często pojawiają się auta, które są przeznaczone na różnego rodzaju aukcje. Są one odbierane właścicielom przez długi. Mogą one pochodzić zarówno z firm, jak i od osób fizycznych. Ich zlicytowaniem na poczet długu mogą zajmować się kancelarie komornicze, banki, firmy ubezpieczeniowe, Urzędy Skarbowe, czy firmy windykacyjne. Aukcje powindykacyjne mają jeden cel – jak najszybciej spieniężyć takie pojazdy, aby pokryć długi. Z tego też powodu bardzo często są sprzedawane znacznie taniej niż wynosi ich wartość rynkowa.
Nie musza to być tylko i wyłącznie samochody osobowe. W przypadku firm, mogą to być również samochody dostawcze, busy, ciężarówki, ciągniki siodłowe, koparki, pojazdy budowlane, czy inne sprzęty specjalistyczne. Auta powindykacyjne, które trafiają na aukcje, zawsze mają sprawdzany stan techniczny pojazdu. Potencjalny kupiec wystarczy, że zapozna się z informacją, co wymaga naprawy lub wymiany i wtedy będzie w stanie określić, czy zakup takiego auta jest rentowny. Wystawcy nie są handlarzami aut, więc nie zatajają żadnych informacji i zbytnio też nie podejmują prób samodzielnej naprawy. Przez to mamy pewność, że stan faktyczny pojazdu jest zgodny z opisem i nie czekają na nas żadne niemiłe niespodzianki.
Auta powindykacyjne - jak przebiegają aukcje?
Takie auta dostępne są w sprzedaży bezpośredniej lub na różnych licytacjach. Niestety, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, na jaki model i markę pojazdu tam trafimy. Jednak mimo to nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem sobie samochodu. Tego typu akcje w Polsce są dosyć mało popularne, a jeżeli chcemy uzyskać najlepszą ofertę, warto poszukać aukcji powindykacyjnych, które nie mają za dużego zainteresowania. Informacje z nimi związane znajdziemy na stronach przedsiębiorstw zajmujących się organizacją takich wydarzeń, a także na serwisach motoryzacyjnych.
Ze względu na koszt, firmy dochodzące należności rzadko kiedy spieniężają starsze auta o wartości kilku tysięcy. Znajdziemy tam raczej w miarę nowe i wartościowe pojazdy. Aukcja może polegać na zasadzie licytacji lub określonej ceny stałej. Gdy chcemy kupić samochody powindykacyjne pochodzące z licytacji, konieczne będzie wpłacenie wadium w wysokości około 10% wartości pojazdu. Same aukcje charakteryzują się tym, że pojawiają się i znikają bardzo szybko, a jeżeli wygramy aukcję, mamy zazwyczaj 24 godziny na uregulowanie całości kwoty.
Pamiętaj o obowiazkowym ubezpieczeniu OC!
Gdy staniesz się już właścicielem takiego auta, sprawdź, czy posiada on ważne ubezpieczenie OC. Polisa przechodzi na nowego nabywcę, a w zależności od posiadanych zniżek, Zakład Ubezpieczeń może wykonać rekalkulację składki i żądać dopłaty. Taka polisa, wyjątkowo na koniec okresu ochrony wygasa, więc Twoim obowiązkiem jest zawarcie nowej umowy ubezpieczenia.
Aby porównać ceny ubezpieczenia OC, z pomocą przychodzi nasz kalkulator OC. Wystarczy kilka minut, aby sprawdzić oferty z kilku Zakładów Ubezpieczeń i zobaczyć, ile będą kosztować polisy z wybranymi rozszerzeniami w postaci NNW, czy Assistance. W razie trudności nasza infolinia udzieli niezbędnych wskazówek, które pomogą w procesie obliczania składki.