Poszukujesz informacji na temat samochodów dostawczych? Chciałbyś się dowiedzieć, który model będzie dla Ciebie najlepszy pod kątem ładowności i powierzchni, a może pod zakup w leasingu? W tym artykule porównujemy wybrane modele Mercedesa, Volkswagena, Fiata i Forda w czym są lepsze do swoich konkurentów.
Samochody dostawcze i ich rola w przedsiębiorstwach
Wybrane typy pojazdów, w zależności od branży, mogą spełniać kluczową rolę w prowadzeniu firmy. Te, które zajmują się usługami kurierskimi, cateringowymi, czy dostawą świeżych produktów do sklepów. Auta dostawcze wpływają w znacznym stopniu na rentowność przedsiębiorstwa. Codziennie pokonują one setki kilometrów i dostarczają produkty do placówek na terenie całego kraju, ale także transportują zamówienia pochodzące ze sprzedaży Internetowej.
Jednak nie wszystkie branże przewożą towary na masową skalę, dlatego samochody dostawcze do 3,5 tony znalazły swoje zastosowanie również w mniejszych firmach. Są one atrakcyjne, ponieważ nie wymagają od pracowników posiadania dodatkowych uprawnień (wystarczy prawo jazdy kat. B).
Auto dostawcze - na co zwrócić uwagę?
Jeżeli potrzebujesz takiego auta do prowadzenia swojej działalności, pierwszy czynnik, który będzie determinował Twój wybór to przestrzeń ładunkowa. W zależności od tego, czym dokładnie się zajmujemy, odpowiedni dobór samochodu dostawczego i jego gabarytów wpłynie bardziej ekonomicznie na wykonywanie przewozów. Co za tym idzie, warto zwrócić uwagę również na spalanie auta. Niższe koszty paliwa, to lepsza cena, a przy utrzymaniu dobrej jakości przełoży się to na ilość klientów.
Jeżeli np. samochód dostawczy do 3,5 tony służy nam tylko do dojazdu do pracy, ekonomiczne spalanie też będzie atutem. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, to zamiast kupować używane auta, lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing, gdzie firma będzie generowała koszty możliwe do odliczenia, a po kilku latach po wykupie, auto trafi do sprzedaży.
Decydując się na samochody dostawcze w leasingu, kluczowa będzie również wartość rezydualna auta, czyli jak spada wartość danego modelu po kilku latach. Jeżeli wskaźnik jest mniejszy, to w rzeczywistości wychodzimy na tym lepiej. Rozważając zakup, pamiętajmy również o sprawdzeniu kosztów przeglądu auta, części zamiennych, czy wysokości leasingu/ceny samochodu.
Samochody dostawcze - ranking Forda, Fiata, Mercedesa i Volkswagena
W zestawieniu udział weźmie kilka wybranych modeli aut dostawczych wyżej wymienionych marek. Postaramy się je porównać pod kątem ładowności i miejsca bagażowego, a także pod kątem ceny i jak wartość auta zmienia się po 5-ciu latach. Do naszego zestawienia dodamy również 2 modele pick-upa, które coraz częściej służą do przewożenia różnego rodzaju ładunków (chociażby na własną budowę).
Fiat dostawczy
Zacznijmy o modelów Fiata. Najmniejszym z nich będzie Fiorino. To niewielki samochód, którego maksymalna masa ładunku może wynieść 660kg. Sama przestrzeń bagażu wynosi do 2,5m³. Dostępny jest on w 5 wersjach wyposażeniowych. Gdy myślimy o troszeczkę większym aucie, może nim być model Doblo. Tutaj ładowność może wynieść nawet 1 tonę, a przestrzeń ładunkowa do 5,4m³. Są dwie wersje rozstawu osi i 4 wersje wyposażenia.
Gdy poszukujemy większych samochodów dostawczych, może nim być Fiat Talento. Przestrzeń ładunkowa to maksymalnie 8,6m³, a masa pakunku może wynosić do 1 266kg. Tutaj również dostępne są dwie wersje nadwozia, a także 3 rodzaje wyposażenia. Największym z Fiatów bez wątpienia będzie Ducato, który ma przestrzeń ładunkową do 17m³. W najbardziej rozbudowanej wersji możemy na niego załadować do 2 215kg. To niedrogie auto, jak na możliwości przewozowe. Jest dostępny również w wersji z silnikiem elektrycznym.
Ford dostawczy
Przejdźmy do dostępnych modeli Forda. Najmniejszy z nich to Transit Courier. Załadujemy do niego towarów do masy 582kg, a przestrzeń ładunkowa wynosi 2,6m³. Innym samochodem dostawczym do 3,5 tony może stać się Transit Connect. Waga ładunku wzrasta do maksymalnie 910kg, a przestrzeń ładunkowa może wynieść nawet 3,6m³.
Znacznie większymi autami będą Transit Custom i pick-up Ranger. W przypadku pick-upa ładowność na pace może wynieść do 1 252kg, a to już sporo. Custom, czyli auto dostawcze może mieć ładowność ciut większa od pick-upa – do 1 470kg, a sama przestrzeń ładunkowa może wynosić 8,3m³. Największym modelem w ofercie jest Ford Transit Van. Udźwignie on ciężar nawet do 1 827kg, a przestrzeń ładunkowa jest niemal dwukrotnie większa niż w modelu Transit Custom i wynosi 15,1m³. W samym Transit Vanie mamy do wyboru aż 5 różnych długości samochodu i 4 różne wysokości, co pozwoli dopasować odpowiednio auto do naszych potrzeb.
Mercedes dostawczy
Z Mercedesów, najmniejszy to Citan. Ładowność maksymalna to 707kg, a przestrzeń ładunkowa 2,8m³. Do wyboru Klienci mają dwie wersje nadwozia. Większy będzie Mercedes Vito, w którym maksymalny ciężar bagażu może wynosić 1 270kg, a powierzchnia bagażowa może osiągać maksymalnie 6,6m³. Dużym plusem wśród modeli Mercedesa są drzwi, które otwierają się na 180°. Gabarytowo największy jest Sprinter, gdzie masa towaru może wynosić maks. 1 474kg, ale za to przestrzeń ładunkowa ma 17m³.
Volkswagen dostawczy
Na plus Volkswagenów przemawia dostęp do części i ich cena. Najmniejszym samochodem dostawczym do 3,5 tony będzie model Caddy, na którego można załadować maksymalnie 744kg. Jego przestrzeń bagażowa może osiągać do 3,7m³. Kilkukrotnie większy będzie Volkswagen Transporter, w którym ciężar ładunku może osiągać nawet 1 400kg, a przestrzeń dostępna na bagaż osiąga 9,3m³. To sprawia, że w modelu skrzyniowym możemy do niego załadować nawet 4 europalety. Największym z dostępnych samochodów dostawczych Volkswagena będzie Crafter. Tutaj ładunek może ważyć nawet 2 735kg. Alternatywą dla fanów pick-upów będzie Amarok z ładownością do 795kg.
Auta dostawcze - który wybrać ze względu na pojemność, a który ze względu na cenę po kilku latach?
Aby lepiej zobrazować ładowność i przestrzeń bagażową w wybranych modelach, musimy wszystkie dane zestawić w tabeli:
Okazuje się, że najmniejszym samochodem dostawczym, a jednocześnie najlepszym może okazać się pod kątem ładowności Fiat Forino. Z samochodów z przestrzenią ładunkową w okolicach 3,5m³ najlepiej zdecydować się na Forda Transit Connect. Delikatnie zwiększając gabaryty pojazdu, ciekawą alternatywą może okazać się Fiat Doblo, czy Mercedes Vito. Z samochodów z przestrzenią powyżej 8m³, najlepszym wyborem będzie również Volkswagen Transporter lub Ford Transit Custom. Pod kątem już znacznie większych samochodów dostawczych, przoduje Volkswagen Crafter. Z pick-upów zdecydowanie warto wybrać Forda Rangera.
Aby sprawdzić, jak kształtuje się cena wybranych modeli po kilku latach, przygotowaliśmy specjalną tabelę, która ukazuje orientacyjną wartość auta nowego i tego po 5 latach, który pokonał 160 000 kilometrów.
Ubezpieczenie OC samochodu dostawczego
Gdy samochód jest w naszym posiadaniu, a nie majątku firmy, to na naszych barkach spoczywa obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia OC, lub wyliczenia OC ciężarowego. W przypadku prowadzenia tego typu działalności niezbędne może okazać się ubezpieczenia Assistance, które zapewnia pomoc na drodze w razie awarii, kolizji lub wypadku. W ten sposób, z pomocą doświadczonych firm można maksymalnie skrócić czas holowania auta i jego odstawienia do warsztatu lub pomocy na drodze gdzieś w trasie.
Kolejnym przydatnym ubezpieczeniem będzie Autocasco – czyli ubezpieczenie pokrywające szkody w naszym aucie. W zależności od wariantu i posiadanego samochodu, niezbędne może okazać się ubezpieczenie GAP, które zagwarantuje nam przy zakupie nowego auta, wypłaconą wartość odszkodowania na takim poziomie, jakim była ona określona przy podpisywaniu umowy. Średnio cena wybranych powyżej aut może spadać nawet o 15 000 PLN rocznie.