Kalkulator ubezpieczenia OC na pojazdy ciężarowe

Najtańsze ubezpieczenie OC na pojazdy ciężarowe na Wygodnie.pl

Ubezpieczenie OC ciężarowe


Odpowiedz na pytania, pozwoli nam to najlepiej dopasować ofertę do Twoich potrzeb
Pokaż oferty

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – kalkulator

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC nakłada na każdego właściciela pojazdu mechanicznego ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej zapisami polisę musi wykupić nie tylko posiadacz auta osobowego, ale również motocykla lub samochodu ciężarowego. Pomocą w jej wyszukiwaniu służy kalkulator OC.

ubepzieczenie OC ciężarowe

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego i jego zakres

OC komunikacyjne jest podstawowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, które chroni kierowcę przez konsekwencjami wypadku lub innego zdarzenia. Zakres tego ubezpieczenia jest ograniczony i w każdym przypadku obejmuje podobne okoliczności. Nie oznacza to jednak, że wybór właściwego towarzystwa oraz jego oferty nie ma znaczenia. Różnice w cenie bywają istotne.

Przykładowo, OC ciężarowe w konkretnej firmie, poza wypłatą odszkodowania za naprawę szkód powypadkowych, może też obejmować indywidualne stawki za poszczególne usługi. W efekcie, pomimo takiego samego zakresu ochrony, wysokość składki będzie się znacząco różnić. Standardowe ubezpieczenie ciężarówki obejmuje:

  • wycenę szkód, jakich doznał w wypadku poszkodowany,
  • zwrot kosztów ich usunięcia,
  • holowanie uszkodzonego auta do serwisu,
  • opłaty parkingowe w przypadku postoju na strzeżonym parkingu,
  • zwrot kosztów leczenia poszkodowanych,
  • zwrot kosztów badania technicznego po wypadku,
  • pokrycie kosztów działań niezbędnych do uniknięcia zwiększenia szkody powypadkowej.

Ubezpieczenie ciężarówki – od czego zależy jego wysokość?

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych objętych obowiązkiem ubezpieczenia, tak i przy ubezpieczaniu samochodu ciężarowego wysokość składki zależy od wielu czynników. OC ciężarowe jest droższe od osobowego ze względu na znacznie wyższe ryzyko, jakie ponoszą ubezpieczyciele. Pojazdy o dużym tonażu są znacznie intensywniej eksploatowane, wożą ciężkie ładunki oraz podróżują do innych krajów. Te czynniki znacznie podnoszą ryzyko wypadku, kradzieży czy innych szkód. Dlatego też tonaż pojazdu ma duże znaczenie dla wysokości składki.

Na ubezpieczenie ciężarówki wpływają też:

  • parametry pojazdu – wykorzystując kalkulator, OC ciężarowe obliczysz po wpisaniu informacji takich jak marka i model samochodu, typ nadwozia, rodzaj i pojemność silnika, rok produkcji, miejsce parkowania, a także dotychczasowy i planowany przebieg,
  • dane kierowcy samochodu ciężarowego – do obliczenia wysokości składki na ubezpieczenie samochodu ciężarowego niezbędne są wiek kierowcy i data uzyskania przez niego uprawnień, historia ubezpieczenia, współwłasność, miejsce zamieszkania kierowcy,
  • historia ubezpieczenia – dla niemal każdego towarzystwa ma ona kluczowe znaczenie w obliczaniu zniżek za bezszkodową jazdę. W efekcie po każdym roku bez wypadku kierowca może liczyć na niższą składkę. Dla wielu firm ważne jest też czy kontynuuje on ubezpieczenie. Jako stały klient może też liczyć na różne profity.
ubezpieczenie OC ciężarowe

Ubezpieczenie ciężarówki powyżej 3,5 tony

Przepisy ruchu drogowego nie kwalifikują wszystkich samochodów ciężarowych do jednej kategorii. W myśl prawa pojazdy o ładowności do 3,5 tony wymagają innych uprawnień niż pojazdy o większym tonażu. Dlatego też właściciele takich aut zastanawiają się, czy OC ciężarowe dla pojazdu 3,5 tony jest takie samo jak ubezpieczenie ciężarówki o większym DMC.

Zazwyczaj kalkulator ubezpieczeń uniemożliwia dokonanie takiego obliczenia, a indywidualną kalkulację kosztów musi wykonać konsultant. Możesz też zwrócić się bezpośrednio do przedstawiciela danego towarzystwa, które oferuje takie ubezpieczenia OC ciężarowe. Koszty ubezpieczeń są znacząco różne i zależnie od parametrów samochodu czy doświadczenia kierowcy mogą wynosić od 1000zł wzwyż.

Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego – kalkulator

Właściciele samochodów ciężarowych o DMC do 3,5 tony mają mniejszy problem z samodzielnym wyszukaniem i obliczeniem wysokości składki. Dzięki temu mogą też znaleźć najniższe OC ciężarowe, które najmniej obciąży budżet domu lub firmy. Oferty są dostępne online i można je bez problemu porównać na stronie. Ponadto, jeśli interesuje Cię ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego, kalkulator ubezpieczeniowy pomoże Ci przeprowadzić taką analizę. Czym jest takie narzędzie i jak możesz z jego skorzystać?

Kalkulator OC zawiera szereg rubryk z przeznaczeniem do wpisania wszystkich danych, których oczekują ubezpieczyciele do przeprowadzenia analizy i obliczenia składki. Jego zaletą jest możliwość jednoczesnego porównania wielu ofert, bez potrzeby każdorazowego wpisywania informacji o sobie i samochodzie. Po uzupełnieniu danych wystarczy jedno kliknięcie, a otrzymujesz listę ofert, spośród których wybierzesz najtańsze OC ciężarowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Decydując się na kalkulator, OC ciężarowe wyliczysz dosłownie w kilka minut. Pozwoli Ci to przygotować się finansowo na wydatek oraz dokonać wyboru firmy online. Ile zapłacisz za OC ciężarówki? Przykładowo za model Renault z 2000 roku o DMC do 3,5 tony, pojemności silnika między 1997 a 2197 ccm, przebiegu 100 000 km, prowadzony przez 40-letniego kierowcę z 8-letnim prawem jazdy składka wyniesie około 950 zł.