Samochody bez prawa rejestracji - uważaj na konsekwencje!

Samochody bez prawa rejestracji - uważaj na konsekwencje!

Czy legalny jest zakup samochodu bez prawa rejestracji? Skąd pojawiają się takie oferty w Internecie? Co grozi za zakup auta pozbawionego możliwości poruszania się po drogach publicznych?

Auto bez prawa rejestracji - poważne konsekwencje

Choć cena na pierwszy rzut oka w ogłoszeniu wydaje się być okazją życia, to sama dopiska „bez prawa rejestracji” wprowadza wielu w zakłopotanie. Skąd biorę się takie pojazdy w Polsce? Większość takich aut to efekt działania polskich procedur legislacyjnych i tutaj należy szukać odpowiedzi. Dla przykładu: samochód, który nie był zarejestrowany za granicą, nie będzie mógł zostać zarejestrowany w Polsce. Auta bez prawa rejestracji to również takie, które zostały trwale wyrejestrowane lub nigdy nie posiadały tablic rejestracyjnych. Nie „przywrócimy ich do życia” – w kontekście prawnym.

Brak prawa do rejestracji nie musi wiązać się z totalnym zniszczeniem całego samochodu. Czasami wystarczą uszkodzenia niektórych podzespołów, aby auto zostało wyrejestrowane. Tego rodzaju wpis w dokumentacji pojazdu powoduje, że traktuje się go jak wrak. Mimo tego, że czasami pojazd był w takim stanie, że opłacało się go naprawiać. Samochody bez dokumentów to również nowe auta, które nie otrzymały homologacji, przez co nie zostały dopuszczone do ruchu. Samo wyrejestrowanie pojazdu powoduje, że nie wróci on do użytku. Jedynym wyjątkiem jest możliwość jego ponownej rejestracji jako pojazd historyczny lub zabytkowy na podstawie orzeczenia rzeczoznawcy – ale auto też musi spełniać odpowiednie kryteria. 

Samochód bez papierów - gdzie na takiego można się natknąć?

Gdzie możemy się spotkać jeszcze z takim autem bez prawa do rejestracji? Chociażby te pochodzące od służb lotniczych, które poruszały się głównie po płycie lotniska. Do grupy tej zaliczymy również pojazdy z demobilu, od zagranicznych służb mundurowych, pojazdy pochodzące z kradzieży od Ubezpieczycieli. Są i takie sytuacje, kiedy auto samo traci prawa do bycia zarejestrowanym, jeżeli okaże się, że niezbędne dokumenty zostały podrobione lub przebito inne numery rejestracyjne. Wtedy prokuratura wszczyna śledztwo. To naraża posiadacza takiego auta na konsekwencje prawne, a pojazd wraz z wyrokiem stanie się samochodem bez prawa do rejestracji. 

Spotkać je można również w ogłoszeniach internetowych, gdzie ktoś próbuje sprzedać je na części. Według polskiego prawa, auto powinno pozostać w stacji demontażu, a nie u kogoś na podwórku. Tam zostaje ono poddane odpowiedniej utylizacji, zgodnej z prawem. Posiadanie takiego auta u siebie na podwórku wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, tak samo jak przebijanie numerów rejestracyjnych. Nie należy kupować takich aut, ponieważ nigdy nie będzie można poruszać się nimi po drogach publicznych.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również