Rola Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Rola Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powstał w 1990 roku. Zadaniem tej instytucji jest w szczególności zaspokajanie roszczeń osób poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych w przypadku, gdy sprawca zdarzenia jest nieznany (zbiegł z miejsca wypadku) lub nie posiada aktywnego ubezpieczenia OC. W takich sytuacjach, osoba poszkodowana może ubiegać się o wypłatę odszkodowania od UFG, a następnie UFG wysuwa roszczenia w kierunku sprawcy wypadku, jeśli jego tożsamość zostanie określona.

Tak więc, w przypadku gdy dojdzie do zdarzenia, w którym my zostaniemy poszkodowany, a sprawca zbiegnie, będziemy mogli liczyć na wypłacone przez UFG odszkodowanie pokrywające szkody na osobie, natomiast, jeśli tożsamość sprawcy będzie znana, UFG wypłaci nam nie tylko zadośćuczynienie za szkody na osobie, ale również na mieniu.

Ponadto, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi bazę wszystkich zawartych polis komunikacyjnych OC, dzięki czemu może na bieżąco kontrolować, które pojazdy takiej polisy nie posiadają i tym samym wyciągać konsekwencje w postaci kar finansowych dla kierowców, którzy nie dopełnili obowiązku ubezpieczenia samochodu w zakresie odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny reguluje również wysokość kar uaktualniając je co roku.

Może zainteresuje Cię również