Quad 125, 250, 50 - wysokość ubezpieczenia

Quad 125, 250, 50 - wysokość ubezpieczenia

Obowiązek wykupienia komunikacyjnego ubezpieczenia OC spoczywa na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego dopuszczonego do rejestracji i ruchu na polskich drogach. Od niedawna dotyczy to również wszystkich quadów, również tych, które nie wyjeżdżają na drogi publiczne, a poruszają się jedynie po leśnych ścieżkach. Ile kosztuje ubezpieczenie OC na quad 125 czy 250? Gdzie możesz je wykupić?

Quady w świetle przepisów o ruchu drogowym

Obowiązek wykupienia polisy OC na pojazd mechaniczny wynika z przepisów o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz z Prawa o ruchu drogowym. Te dwie ustawy są ze sobą powiązane, gdyż decydują o tym, jaki pojazd podlega ubezpieczeniu, kto za to odpowiada oraz jakie grożą mu konsekwencje, jeśli nie dopełni się formalności. Do 2013 roku quady nie podlegały standardowym przepisom, a zarówno ich rejestracja, jak i ubezpieczanie dotyczyły tylko wyjątkowych sytuacji.

Po nowelizacji w 2013 roku Prawo o ruchu drogowym zawiera wyszczególnienie pojazdów czterokołowych ciężkich i lekkich, określanych jako pojazdy samochodowe inne. Takim czterokołowcem może być zarówno quad elektryczny, jak i napędzany silnikiem spalinowym. Rozróżnienie modeli ciężkich i lekkich określonych kategoriami homologacyjnymi L7e oraz L6e wynika z pojemności silników tych maszyn, oraz z ich maksymalnych prędkości, uwarunkowanych konstrukcją. Dlatego też mini quad czy quad 50 będzie objęty inną stawką ubezpieczeniową niż quady 125 lub quady 250.

Kryteria, które wypływają na wysokość ubezpieczenia

Uwzględnienie quada w przepisach o ruchu drogowym jako pojazdu samochodowego z obowiązkiem rejestracji niesie za sobą również inne powinności. Są to np. dokonywanie corocznych przeglądów technicznych oraz wykupienie polisy OC. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych czy dostawczych, na jej wysokość wpływa wiele czynników.

Duże znaczenie mają tu między innymi parametry silnika pojazdu. Przykładowo quad 250 z silnikiem o pojemności 250 ccm może mieć większą moc, co wpływa na jego szybkość. Dlatego też z punktu widzenia ubezpieczyciela stanowi znacznie większe zagrożenie na drodze niż quad 50 czy quad 110. Wybierając modele z silnikami o dużej pojemności, można się liczyć z koniecznością opłacenia wyższych składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Inne kryteria, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele, to między innymi:

  • wiek i miejsce zamieszkania właściciela pojazdu
  • doświadczenie za kierownicą (dotyczy to również kierowców samochodów osobowych, którzy mają prawo jazdy kategorii B i przesiadają się na quady 250 zaliczane do kategorii L7e)
  • data uzyskania prawa jazdy wymaganej kategorii
  • historia ubezpieczeniowa i prawo do zniżek
  • miejsce parkowania
  • planowany i dotychczasowy przebieg
  • inne parametry pojazdu - marka, model, rok produkcji, stan techniczny

Ubezpieczasz quad 125 lub mini quad? Zadbaj o jego rejestrację!

Chociaż wykupienie polisy OC na quada jest obowiązkowe, wiele firm ubezpieczeniowych oferuje taką możliwość dopiero wtedy, gdy pojazd zostanie zarejestrowany. Nie jest to równoznaczne z tym, że do ubezpieczyciela musisz się zgłosić z dokumentem wydanym w Wydziale Komunikacji. Taka opcja jest niemożliwa, gdyż w celu dokonania rejestracji w wydziale, musisz przedstawić dowód wykupienia ubezpieczenia OC. W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani dodatkowym ubezpieczeniem quada, np. na wypadek kradzieży, wystarczy tymczasowy dowód rejestracyjny ze zdjęciami, aby zeryfikować, jakie zniżki posiadasz lub współwłaściciel pojazdu, na którego możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia.

Aby rozwiązać problem dotrzymywania terminów, towarzystwa dopuszczają podpisanie umowy przed rejestracją. Warunkiem jest dopełnienie formalności w urzędzie w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Jeśli w tym okresie właściciel quada 200 z silnikiem spalinowym czy quada elektrycznego zrezygnuje z rejestracji, towarzystwo może wycofać się z umowy. Może to również zrobić sam właściciel, składając u ubezpieczyciela odpowiedni wniosek.

Termin rejestracji jest górną granicą, jaka obowiązuje dla wykupienia obowiązkowego OC. Jeśli nie zawarłeś wcześniej umowy z ubezpieczycielem, musisz dopilnować, aby dzień rozpoczęcia ochrony nie był późniejszy niż dzień rejestracji quada. W przeciwnym razie możesz zapłacić karę za okres luki w ubezpieczeniu w wysokości naliczanej zgodnie z przepisami. Jeśli okres bez OC nie przekroczy 3 dni, zapłacisz 201 zł. Przy zwłoce od 4 do 14 dni kara wyniesie 502 zł. Jeśli będziesz zwlekać dłużej, quad 125 czy 250 będzie Cię kosztować aż 1 004 zł.

Quady 250, 200, quady 125, mini quady - ile zapłacisz za ubezpieczenie?

Quady 125, 200, 250 czy małe modele z silnikami o pojemności 50 ccm są coraz popularniejsze w Polsce. Dlatego też osoby, które planują zakup zastanawiają się nad tym, ile zapłacą za ubezpieczenie. Ceny polis są bardzo zróżnicowane. Od 100 zł do kilku tysięcy. Wpływa na nią wiele wymienionych wcześniej czynników, w tym typ samego pojazdu i pojemność jego silnika. Ten sam kierowca zapłaci wyższą składkę za quada 250 niż za quada 150 czy mini quad.

Duże znaczenie ma też doświadczenie kierowcy. Przykładowo, za ten sam model czterokołowca z 2008 roku właściciel, który od 16 lat jeździ bezszkodowo, zapłaci 500 zł, podczas gdy posiadacz prawa jazdy z czteroletnim stażem poniesie koszt o 200 zł wyższy. Jeszcze większe różnice pojawiają się w przypadku modeli pojazdów ze starszych i nowszych roczników. Wspomniany starszy kierowca może liczyć na składkę w wysokości 150 zł, jeśli kupi model quada z 2017 roku.

Podsumowanie
1. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia spoczywa na każdym posiadaczu quada.
2. Wiele czynników wpływa na wysokość ubezpieczenia quada (np. pojemność silnika, rok produkcji, historia ubezpieczeniowa posiadacza).
3. Pamiętaj o jego rejestracji! Możesz jej dokonać w Wydziale Komunikacji.
4. Ceny ubezpieczenia quada wachają się w granicach od 100zł do nawet kilku tysięcy.

Może zainteresuje Cię również