Jesteś osobą, która korzysta z aplikacji dla kierowców i żyje z przewozu osób? Czy powinieneś w takim razie dopłacać do OC ze względu na większe ryzyko wystąpienia szkody? Co stanie się w przypadku, kiedy dojdzie do szkody, a nie dopłaciłeś do ubezpieczenia OC?
Przewóz osób a ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych
Kierowcy, którzy na co dzień poruszają się taksówkami, muszą spełnić szereg zobowiązań aby swobodnie świadczyć usługę przewozu osób. Mniej restrykcyjne wymagania są dla osób korzystających z aplikacji dla kierowców. Tam, według wskazań, aby dołączyć do grupy wystarczy ważna polisa OC oraz badanie techniczne pojazdu.
Kierowcy taxi płacą znacznie więcej za OC. Inaczej jest z osobami, które korzystają z aplikacji dla kierowców. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy zakład ubezpieczeń w swojej taryfikacji ofert ma prawo uwzględnić charakter użytkowania pojazdu jako element wpływający na zwyżkę w składce OC ze względu na zwiększone ryzyko związane z częstszym poruszaniem się pojazdu.
Dopłaty do odszkodowań - kiedy może mieć to miejsce?
Gdy zawieramy polisę i zajmujemy się przewozem osób jako kierowca z aplikacji, kluczowe jest pytanie zadane przez kalkulator OC lub agenta, dotyczące charakteru użytkowania pojazdu. Jeżeli w trakcie kalkulacji ono występuje, wtedy powinniśmy na nie rzetelnie odpowiedzieć. Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, pojawia się ono w ankiecie potrzeb Klienta.
W przypadku taksówek, kierowca posiada oklejony samochód i kogut z napisem taxi, więc w razie wystąpienia szkody łatwo zidentyfikować, czy nie zataił on takiej informacji. Inaczej jest z kierowcami z aplikacji. Poruszają się oni najczęściej prywatnymi samochodami, dlatego też trudno będzie udowodnić dla zakładu ubezpieczeń, że przewóz osób był sytuacją determinującą wystąpienie szkody.
Kiedy dojdzie do zdarzenia, zakład ubezpieczeń i tak wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Może on jedynie dochodzić roszczeń z tytułu zatajenia takiej informacji. Roszczenia tego typu polegają na dopłacie do OC – czyli krótko mówiąc, ubezpieczyciel wykonuje rekalkulację składki z uwzględnieniem charakteru użytkowania pojazdu i wysyła do kierowcy aneks do umowy ubezpieczenia z dopłatą do OC.
Jakie ubezpieczenie wykupić przy przewozie osób?
Jeżeli korzystasz z aplikacji dla kierowców, to warto odpowiednio zadbać o dobre ubezpieczenie. Jednym z nich może być ubezpieczenie NNW, które chroni Ciebie i Twoich pasażerów przed konsekwencjami następstw nieszczęśliwych wypadków. Zdarzają się sytuacje, w których osoby korzystające z usług przewozu osób po wystąpieniu szkody, dochodzą swoich praw odszkodowawczych przed sądem np. ze względu na uszczerbek na zdrowiu.
Dobrą alternatywą jest też ubezpieczenie Assistance, które gwarantuje pomoc na drodze w postaci naprawy pojazdu na miejscu, holowania go po awarii i wypadku. Droższe polisy zawierają również możliwość wypożyczenia samochodu zastępczego, co w przypadku kierowców przewożących osoby może zapewnić ciągłość finansową na czas naprawy własnego auta.