W jaki sposób przebieg wpływa na wartość auta? Czy jego wielkość może informować kierowcę o konieczności wymiany poszczególnych części? Czy sprzedawcy nagminnie oszukują przed sprzedażą auta?
Przebieg samochodu a jego zakup
Jest on jednym z elementów, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie auta. Przebiegi samochodów mogą kształtować wartość samochodu. Im więcej kilometrów przejechało auto, tym jego cena może być niższa i odwrotnie. Koszt pojazdu w stosunku do średnich stawek może wzrosnąć lub spaść o około 20-30%. Taki stan rzeczy powoduje, że pomimo surowych kar, sprzedawcy decydują się na ingerencję w jego autentyczność.
Nie powinniśmy znacząco zwracać uwagi na przebieg auta i jego odzwierciedlenie na zużycie eksploatacyjne. Co nam po samochodzie z niskim przebiegiem, jeżeli w trakcie jego oględzin zauważymy liczne wycieki, zardzewiałą karoserię i mnóstwo niedziałających elementów elektronicznych. Znacznie gorsze zużycie eksploatacyjne dostrzeżemy w autach, które jeździły tylko po mieście niż w tych, które wyjeżdżały regularnie w trasy, zapewniając optymalne warunki dla pracy silnika i pozostałych układów.
Sprawdzenie przebiegu auta to dobra praktyka
Od 2019 roku zaostrzyły się przepisy związane z prowadzeniem ewidencji stanu licznika. Kontroluje go zarówno Policja, jak i warsztaty przeprowadzające badania techniczne, które wpisują go do rejestru. Przebieg pojazdu możemy sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Więcej piszemy o tym w artkule: „Sprawdzenie auta po VIN”. Aby to zrobić, wystarczy skontaktować się z właścicielem i poprosić o numer VIN, numer rejestracyjny, a także datę pierwszej rejestracji. Poza samym przebiegiem, w systemie sprawdzimy, czy ma on aktualne ubezpieczenie OC i posiada przegląd techniczny.
Niektóre z podzespołów mechanicznych w samochodzie zapisują pewne dane, które pozwolą nam odczytać i uzyskać przebieg samochodu w sytuacji, gdy ten na komputerze pokładowym jest zadziwiająco niski. W tej sytuacji warto skorzystać z diagnostyki komputerowej u elektromechanika, która zweryfikuje jego stan, sprawdzając odczyty ze skrzyni biegów, czy silnika. Osoby, które przekręcają licznik bardzo często nie dokonują zmian w tych elementach pojazdu, ponieważ byłoby to czasochłonne i za bardzo kosztowne. Koszt takiego badania wynosi kilkaset złotych.
Można jeszcze poszukać ewentualnie informacji w bazie producentów – jeżeli mamy informacje, że auto było serwisowane w autoryzowanym warsztacie. Przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży samochodu rozsądnie jest zamieścić informację, że sprzedający oświadcza, iż przebieg pojazdu jest autentyczny. W ten sposób zabezpieczymy się na przyszłość w przypadku dochodzenia jakichkolwiek roszczeń z tego tytułu.
Przebiegi samochodów to źródło informacji
Przebieg auta może informować nas o konieczności wymiany niektórych elementów ze względu na ich eksploatację. Odczytuje się z niego, kiedy powinniśmy rozważyć wymianę klocków hamulcowych, filtrów, oleju silnika, czy wymiany rozrządu. Za samo przekręcenie licznika grozi dziś kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. Np. przy olejach do silnika, czy części rozrządu są często dołączane karteczki, na których zapisuje się z jakim przebiegiem dokonało się wymiany, aby na przyszłość nowy nabywca wiedział, kiedy zostały przeprowadzone tego typu wymiany w samochodzie.
Przebieg a ubezpieczenie OC
Rzadko się zdarza, żeby przebieg znacząco wpływał na wysokość ubezpieczenia OC. Jeżeli kierowca w analizie potrzeb Klienta deklaruje, że rocznie będzie pokonywał 80 000 kilometrów, wtedy Zakład Ubezpieczeń może rozważyć, czy taka sytuacja spowoduje zwyżkę w składce. Niemniej, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń, aby sprawdzić ile przyjdzie Ci zapłacić za ubezpieczenie OC z aktualnym przebiegiem. W razie pytań, nasza infolinia służy pomocą.