Kto może ubiegać się o uprawnienia na ciągnik rolniczy? Ile kosztuje prawo jazdy kat. T? Jak wygląda kurs oraz egzamin na traktor? Czy kategoria B jest lepsza od kategorii T?
Prawo jazdy kat. T - kto może uzyskać uprawnienia?
Osoby, które ukończyły co najmniej 16 lat mogą ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy na kategorię T. Jednak do ukończenia 18 roku życia konieczna będzie zgoda od rodzica lub opiekuna prawnego. Kategoria T umożliwia prowadzenia ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych, zestawu pojazdów składających się z pojazdu (ciągnika, pojazdu wolnobieżnego) i przyczepy, a także pojazdów określonych dla prawa jazdy kategorii AM.
Aby ubiegać się o prawo jazdy na traktor, musimy mieć badanie lekarskie stwierdzające brak przeciwskazań do prowadzenia tego typu pojazdów. Dodatkowo, będziemy potrzebowali zdjęcia w odpowiednim rozmiarze, zgodnego z ustawą. Przyszli kierowcy muszą również wyrobić numer PKK w stosownym Wydziale Komunikacji do miejsca zamieszkania.
Wiele osób twierdzi, że kategoria B może zastąpić prawo jazdy T. Niestety tak do końca nie jest. O ile kategoria B zezwala nam na prowadzenie ciągników rolniczych, o tyle w tym przypadku przyczepa nie może być cięższa niż dopuszczalna waga 750kg. Alternatywą może być uzyskanie kategorii B+E, gdzie wtedy ten limit dotyczący przyczepy nie obowiązuje kierowcy. Osoby, które decydują się na kat. T są najczęściej w wieku od 16 do 18 lat. Chcą pomóc rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, 3 miesiące przed ukończeniem 16 roku życia można zapisać się na kurs. Kategoria B jest możliwa do wyrobienia dopiero po osiągnięciu pełnoletności.
Prawo jazdy na traktor - koszty, kurs i egzamin
Gdy wyrobimy numer PKK, a także zyskamy odpowiednie badania i zgody, możemy zapisać się na kurs nauki jazdy traktorem. Koszt takiego kursu zaczyna się od kwoty 1 500 PLN. Aby zdobyć prawo jazdy kat. T musimy odbyć 30 godzin zajęć teoretycznych, a także 20 godzin jazdy. Zajęcia teoretyczne dotyczą przepisów ruchu drogowego, budowy i wyposażenia pojazdu, techniki kierowania, zagadnień z psychologii ruchu drogowego, prezentacji czynności obsługowych i eksploatacyjnych, a także podstaw udzielania pierwszej pomocy.
Po zaliczeniu wewnętrznych testów, przechodzimy do egzaminu państwowego. Na początku należy zaliczyć egzamin teoretyczny na kat. T, który składa się z 32 pytań (20 typu TAK/NIE i 12 pytań wielokrotnego wyboru – A, B, C). Koszt egzaminu z części praktycznej wynosi 30 PLN. Po jego zaliczeniu przechodzimy do egzaminu praktycznego, który odbywa się na placu manewrowym i w mieście. Musimy wykonać 4 zadania na placu manewrowym: sprzęganie i rozprzęganie ciągnika z przyczepą, zaparkować pojazd skośnie, równolegle, prostopadle, czy ruszyć do przodu z miejsca na wzniesieniu. Po zaliczeniu placu manewrowego przechodzimy do jazdy po mieście. Koszt egzaminu z części praktycznej wynosi 170 PLN.
Ubezpieczenie ciągnika rolniczego - przez Internet
Jeżeli jesteś posiadaczem ciągnika rolniczego, to Twoim obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia OC, a także gospodarstwa rolnego. Za pośrednictwem naszej porównywarki ubezpieczeń, można kupić ubezpieczenie ciągnika rolniczego przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz, a następnie nasi agenci wrócą do Ciebie z najkorzystniejszą ofertą ubezpieczenia. Gdyby pojawiły się jakieś problemy z wypełnieniem formularza, czy konieczną obliczenia składki przez agenta, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która pomoże w procesie zakupu ubezpieczenia online.