
Chcesz zostać kierowcą autobusu i uzyskać prawo jazdy kat. D? Na czym polega kurs kwalifikacji wstępnej i przyśpieszonej? Ile może kosztować zdobycie takich uprawnień? Na prowadzenie jakich pojazdów zezwala kategoria D1?
Prawo jazdy kat. D - kto może uzyskać uprawnienia?
Tak jak w przypadku prawa jazdy na ciężarówkę, tak i tutaj kierowca ubiegający się o prawo jazdy na autobus musi posiadać kategorię B. Aby przystąpić do egzaminu, osoba musi mieć ukończone 24 lata. Wyjątek stanowią osoby, które uzyskały wcześniej kurs kwalifikacji zawodowej wstępnej – wtedy mogą przystąpić do egzaminu w wieku 21 lat.
Każdy kierowca, który zamierza prowadzić autobus, na początku musi przejść pozytywnie badania lekarskie dotyczące zdrowia i stanu psychicznego. Ponadto, należy wyrobić sobie zdjęcie do dokumentu w odpowiednim rozmiarze, a także w Wydziale Komunikacji konieczne będzie uzyskanie numeru PKK, który jest darmowy. Kiedy już kategoria D i kod 95 na przewóz osób znajdą się w naszym prawie jazdy, kierowca musi wyrobić tzw. kartę kierowcy.
Kat. D - ile może kosztować uzyskanie kwalifikacji?
Same badania u lekarzy specjalistów kosztują około 500 PLN. Za zdjęcie w niezbędnym rozmiarze do dokumentu zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Kurs w szkole nauki jazdy kosztuje od 4 000 PLN wzwyż. Jeżeli jesteśmy posiadaczami kategorii C prawa jazdy, wtedy możemy uzyskać specjalny rabat i otrzymamy mniejsza ilość godzin teoretycznych i praktycznych. Kurs kwalifikujący do wykonywania zawodu (przewóz osób i rzeczy) kosztuje około 3 000 PLN. Do tego, należy doliczyć koszt egzaminu za cześć teoretyczną, który wynosi 30 PLN, a także egzamin praktyczny – w wysokości 200 PLN. Aby uzyskać dokument prawo jazdy D, w Wydziale Komunikacji będziemy musieli zapłacić dodatkowo 100,50 PLN za wydanie nowego dokumentu prawa jazdy. Każda nieudana próba zaliczenia egzaminu wiąże się z dodatkowymi opłatami za poprawki.
Prawo jazdy kat. D - jak wygladają kursy i egzaminy?
Kurs w szkole nauki jazdy składa się z 30 godzin zajęć teoretycznych, a także z 60 godzin jazdy autobusem. Osoby, które posiadają kategorię C i otrzymują specjalną zniżkę, w cenie otrzymują 20 godzin zajęć teoretycznych, a także 40 godzin jazd w terenie. Uzyskanie prawo jazdy na autobus kończy się egzaminem z części teoretycznej (32 pytania - 20 TAK/NIE, 12 wielokrotnego wyboru A, B, C), a następnie praktycznej (przygotowanie autobusu do jazdy, plac manewrowy, jazda po mieście).
Przewóz osób i rzeczy posiada dwie kategorie – wstępną i przyśpieszoną. Gdy przystępujemy do kwalifikacji wstępnej, nauka obejmuje 260 godzin teorii, 16 godzin jazd indywidualnych, a także 4 godziny ćwiczeń na płycie poślizgowej. Gdy mamy ukończone 23 lata możemy przystąpić do kursu kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej, który zawiera o połowę mniej godzin. Jego zaliczenie kończy się egzaminem. Posiadając kat. D możemy przystąpić do kwalifikacji wstępnej już w wieku 21 lat, jednak dopiero z ukończeniem 23 roku życia będziemy mieli możliwość przewożenia osób na trasach przekraczających dystans 50 km.
Posiadając prawo jazdy D musimy pamiętać, że przewóz osób i rzeczy jest wydawany na 5 lat. Po tym okresie musimy przejść obowiązkowe okresowe szkolenie kierowców. To samo dotyczy odnowienia badań lekarskich.
Kategoria D1 - czym się różni od kategorii D?
Wśród dostępnych kategorii, występuje jeszcze kat. D1. Jest ona przeznaczona do kierowania pojazdami, których długość nie przekracza 8m, a maksymalnie w takim pojeździe może być przewożone 17 osób łącznie z kierowcą. Sam kurs jest nieco tańszy, bo kosztuje od 2 000 PLN wzwyż i obejmuje 20 godzin teorii i 30 godzin jazdy. I w tym przypadku, aby przewozić taką liczbę osób konieczne jest uzyskanie kursu kwalifikacji wstępnej dla kierowców.
Ubezpieczenie autobusu
O ile kierowca pracuje dla dużego przewoźnika, ubezpiecza on wybrane auta w ramach floty w firmie ubezpieczeniowej np. za pośrednictwem brokera. Osoby, które posiadają własne auto, mają obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie autobusu, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia. Wystarczy uzupełnić elektroniczny formularz, a następnie nasi agenci wrócą z konkretną ofertą (w formularzu w rubryce "rodzaj pojazdu" należy wybrać autobus). W razie jakichkolwiek trudności zachęcamy do skontaktowania się z naszą infolinią, która pomoże w procesie zakupu ubezpieczenia online.
Komentarze
czy majac 65lat mogę zrobis prawojazdy na ciągnik, ciągnij sidloee iautobus
Panie Waldemarze, Polskie przepisy prawa nie określają górnej granicy wieku, do którego można zrobić prawo jazdy.