Prawo jazdy kat. D - jak zostać kierowcą autobusu?

Prawo jazdy kat. D - jak zostać kierowcą autobusu?

Chcesz zostać kierowcą autobusu i uzyskać prawo jazdy kat. D? Na czym polega kurs kwalifikacji wstępnej i przyśpieszonej? Ile może kosztować zdobycie takich uprawnień? Na prowadzenie jakich pojazdów zezwala kategoria D1?

Prawo jazdy kat. D - kto może uzyskać uprawnienia?

Tak jak w przypadku prawa jazdy na ciężarówkę, tak i tutaj kierowca ubiegający się o prawo jazdy na autobus musi posiadać kategorię B. Aby przystąpić do egzaminu, osoba musi mieć ukończone 24 lata. Wyjątek stanowią osoby, które uzyskały wcześniej kurs kwalifikacji zawodowej wstępnej – wtedy mogą przystąpić do egzaminu w wieku 21 lat.

Każdy kierowca, który zamierza prowadzić autobus, na początku musi przejść pozytywnie badania lekarskie dotyczące zdrowia i stanu psychicznego. Ponadto, należy wyrobić sobie zdjęcie do dokumentu w odpowiednim rozmiarze, a także w Wydziale Komunikacji konieczne będzie uzyskanie numeru PKK, który jest darmowy. Kiedy już kategoria D i kod 95 na przewóz osób znajdą się w naszym prawie jazdy, kierowca musi wyrobić tzw. kartę kierowcy.

Kat. D - ile może kosztować uzyskanie kwalifikacji?

Same badania u lekarzy specjalistów kosztują około 500 PLN. Za zdjęcie w niezbędnym rozmiarze do dokumentu zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Kurs w szkole nauki jazdy kosztuje od 4 000 PLN wzwyż. Jeżeli jesteśmy posiadaczami kategorii C prawa jazdy, wtedy możemy uzyskać specjalny rabat i otrzymamy mniejsza ilość godzin teoretycznych i praktycznych. Kurs kwalifikujący do wykonywania zawodu (przewóz osób i rzeczy) kosztuje około 3 000 PLN. Do tego, należy doliczyć koszt egzaminu za cześć teoretyczną, który wynosi 30 PLN, a także egzamin praktyczny – w wysokości 200 PLN. Aby uzyskać dokument prawo jazdy D, w Wydziale Komunikacji będziemy musieli zapłacić dodatkowo 100,50 PLN za wydanie nowego dokumentu prawa jazdy. Każda nieudana próba zaliczenia egzaminu wiąże się z dodatkowymi opłatami za poprawki.

Prawo jazdy kat. D - jak wygladają kursy i egzaminy?

Kurs w szkole nauki jazdy składa się z 30 godzin zajęć teoretycznych, a także z 60 godzin jazdy autobusem. Osoby, które posiadają kategorię C i otrzymują specjalną zniżkę, w cenie otrzymują 20 godzin zajęć teoretycznych, a także 40 godzin jazd w terenie. Uzyskanie prawo jazdy na autobus kończy się egzaminem z części teoretycznej (32 pytania - 20 TAK/NIE, 12 wielokrotnego wyboru A, B, C), a następnie praktycznej (przygotowanie autobusu do jazdy, plac manewrowy, jazda po mieście).

Przewóz osób i rzeczy posiada dwie kategorie – wstępną i przyśpieszoną. Gdy przystępujemy do kwalifikacji wstępnej, nauka obejmuje 260 godzin teorii, 16 godzin jazd indywidualnych, a także 4 godziny ćwiczeń na płycie poślizgowej. Gdy mamy ukończone 23 lata możemy przystąpić do kursu kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej, który zawiera o połowę mniej godzin. Jego zaliczenie kończy się egzaminem. Posiadając kat. D możemy przystąpić do kwalifikacji wstępnej już w wieku 21 lat, jednak dopiero z ukończeniem 23 roku życia będziemy mieli możliwość przewożenia osób na trasach przekraczających dystans 50 km.

Posiadając prawo jazdy D musimy pamiętać, że przewóz osób i rzeczy jest wydawany na 5 lat. Po tym okresie musimy przejść obowiązkowe okresowe szkolenie kierowców. To samo dotyczy odnowienia badań lekarskich.

Kategoria D1 - czym się różni od kategorii D?

Wśród dostępnych kategorii, występuje jeszcze kat. D1. Jest ona przeznaczona do kierowania pojazdami, których długość nie przekracza 8m, a maksymalnie w takim pojeździe może być przewożone 17 osób łącznie z kierowcą. Sam kurs jest nieco tańszy, bo kosztuje od 2 000 PLN wzwyż i obejmuje 20 godzin teorii i 30 godzin jazdy. I w tym przypadku, aby przewozić taką liczbę osób konieczne jest uzyskanie kursu kwalifikacji wstępnej dla kierowców.

Ubezpieczenie autobusu

O ile kierowca pracuje dla dużego przewoźnika, ubezpiecza on wybrane auta w ramach floty w firmie ubezpieczeniowej np. za pośrednictwem brokera. Osoby, które posiadają własne auto, mają obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie autobusu, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia. Wystarczy uzupełnić elektroniczny formularz, a następnie nasi agenci wrócą z konkretną ofertą (w formularzu w rubryce "rodzaj pojazdu" należy wybrać autobus). W razie jakichkolwiek trudności zachęcamy do skontaktowania się z naszą infolinią, która pomoże w procesie zakupu ubezpieczenia online.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również