Ubezpieczenie samochodu na wakacje - czy warto i ile kosztuje?

Ubezpieczenie samochodu na wakacje - czy warto i ile kosztuje?

Niezależnie od tego, czy podróżujesz po kraju, czy wybierasz się za granicę, planując wyprawę samochodem, pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu. Długie, męczące trasy, upał, nieznane drogi - wszystko to sprawia, że zwiększa się ryzyko wypadków i stłuczek. Dlatego naprawdę warto ubezpieczyć swój samochód.

Jakie ubezpieczenie jest wymagane za granicą?

Wyprawa do wielu państw wymagać będzie od Ciebie zaopatrzenia się w Zieloną Kartę. Jest ona międzynarodowym certyfikatem potwierdzającym wykupienie ubezpieczenia OC. Możesz z nią wjechać do takich państw jak: Albania, Azerbejdżan, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Tunezja, Turcja oraz Ukraina. O taką kartę musisz się zwrócić do towarzystwa, w którym masz ubezpieczenie OC. Zwykle oferowana jest za darmo i wystawiana na czas od 15 dni do roku. 

Zielona Karta ma na celu uchronić Cię od wszelkich problemów w przypadku kolizji. Jedyne, co w takiej sytuacji musisz zrobić, to oderwać kopię i przekazać ją osobie, której pojazd został uszkodzony w wyniku zderzenia. Dzięki niej unikniesz konsekwencji finansowych. Pamiętaj jednak, że uszkodzenia powstałe na Twoim pojeździe nie są objęte ochroną ubezpieczeniową i nie otrzymasz za nie odszkodowania. Aby korzystać z tego typu dodatkowej ochrony, należy wykupić ubezpieczenie Autocasco. Istotne jest sprawdzenie, czy Twoja polisa AC będzie obowiązywać na terenie kraju, do którego się wybierasz. Gdy okaże się, że na granicy nie posiadamy Zielonej Karty, może na miejscu okazać się konieczne wykupienie ubezpieczenia granicznego. Jest ono np. obowiązkowe w przypadku wjazdu na teren Kosowa.

W przypadku podróży do krajów UE i EFTA sytuacja jest prostsza. Wystarczy posiadać aktualną polisę OC. Nawet gdy odpowiednio zabezpieczysz swój pojazd, dbaj o to, abyś w każdą podróż wyruszał wypoczęty, a w czasie długich wypraw konieczne rób częste postoje i przerwy. Zaplanuj czas swojej wycieczki i sprawdź koniecznie stan pojazdu, zanim wyruszysz w drogę.

Koszty ubezpieczenia - czy warto?

Kierowanie się ceną podczas wybierania ubezpieczenia może okazać się błędne. Jeśli decydujesz się na konkretną ofertę, musisz przemyśleć, jakie warunki ubezpieczenia okażą się dla Ciebie najkorzystniejsze i najbardziej niezbędne podczas wyjazdu. Zaoszczędzenie na polisie np. 100 PLN nie będzie trafionym wyborem, jeśli będziesz zobowiązany ponieść dużo większe koszty holowania auta. Podobnie będzie w przypadku trwania naprawy samochodu, kiedy nie będzie przysługiwał Ci pojazd zastępczy od ubezpieczyciela. Przedłużający się pobyt w hotelu także będzie generował dodatkowe koszty.

Niektórzy kierowcy rezygnują z polisy autocasco, ale mając w planach częstą eksploatację pojazdu w czasie wakacji, lepiej tego nie robić. Taka decyzja będzie uzasadniona i opłacalna tylko w przypadku, gdy jesteś w posiadaniu starszego pojazdu, a likwidacja szkód nie stanowi priorytetu. W przeciwnym razie ubezpieczenie AC zagwarantuje Ci ochronę samochodu oraz jego wyposażenia. Kradzieże, zmienne warunki pogodowe, kolizja ze zwierzęciem - każde z tych zdarzeń objęte zostanie ochroną ubezpieczeniową i zapewni Ci spokój ducha. Cenę autocasco niełatwo jest dokładnie oszacować, ponieważ składa się na nią wiele czynników, takich jak choćby wartość samochodu, czy konkurencyjne ceny na rynku ubezpieczeniowym. Jednak standardowo, posiadając pojazd ze średniej półki cenowej, za pakiet OC i AC kierowca zapłaci kwotę wahającą się między 1000 a 2000 PLN.

Assistance krótkoterminowy

Jeśli Twój wyjazd na wakacje wiąże się z licznymi i długimi podróżami samochodem, warto pochylić się nad rozwiązaniem, jakim jest zakup dodatkowego, krótkoterminowego, niezobowiązującego ubezpieczenia assistance na czas wyjazdu. Zazwyczaj oferty dostępne na rynku gwarantują kierowcy ochronę przez 7, 15 lub 30 dni. Średnia, szacunkowa cena 7-dniowego ubezpieczenia assistance obowiązującego zarówno w Polsce, jak i za granicą, wynosi od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych. Im większy zakres ochrony i dłuższy okres, tym cena jest wyższa. Warto jednak wziąć pod uwagę polisę assistance na rok, ponieważ zakres i oferta po przeliczeniu może okazać się znacznie korzystniejsza, zwłaszcza gdy w planach uwzględnione są częste wyjazdy. Dużym ułatwieniem w doborze najlepszej oferty mogą być porównywarki ubezpieczeń, takie jak Wygodnie.pl.

Podsumowanie

Dlaczego warto ubezpieczyć samochód na wakacje? Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych zmartwień i komplikacji w trakcie upragnionego, wakacyjnego wyjazdu, warto dokonać zakupu ubezpieczenia Twojego samochodu. Ta decyzja pozwoli Ci na pełen komfort podróżowania. Ponadto, nie musisz sam porównywać cen ubezpieczeń, analizować zakresów, jaki obejmują i godzinami zastanawiać się, z jakiej oferty skorzystać. Dzięki porównywarkom ubezpieczeń możesz spokojnie przygotować się do letniej wyprawy.

Może zainteresuje Cię również