Podwójne ubezpieczenie - co zrobić?

Podwójne ubezpieczenie - co zrobić?

Masz dwa ubezpieczenia OC dla jednego samochodu? Wyjaśniamy, co zrobić z podwójnym ubezpieczeniem, dlaczego dochodzi do takich sytuacji oraz jak właściwie je wypowiedzieć.

Podwójne ubezpieczenie OC - jak do tego doszło?

Gdy raz zawrzemy umowę ubezpieczenia w jednym Zakładzie Ubezpieczeń, wraz ze zbliżającym się końcem okresu ochrony zostaje do nas wysłana (czy to w formie e-maila, czy listu) oferto-polisa. Ubezpieczycieli zobowiązuje do wysyłania tzw. polisy wznowieniowej ustawa. Jeżeli np. zbagatelizujemy tą ofertę i zawrzemy umowę ubezpieczenia przez Internet lub u Agenta bez wypowiadania poprzedniej – wtedy możemy mieć do czynienia z podwójnym ubezpieczeniem OC.

Dlaczego tak się dzieje? Umowa ubezpieczenia sama z siebie automatycznie nie wygasa. Jeżeli sami zawieraliśmy umowę w nowym towarzystwie, a jej nie wypowiedzieliśmy, wtedy narażamy się na możliwość posiadania podwójnego ubezpieczenia. Jest jeden wyjątek – gdy kupimy samochód i od sprzedającego przejdzie na nas umowa ubezpieczenia, wtedy wygasa ona automatycznie.

Podwójne ubezpieczenie OC - wypowiedzenie

Nie zawsze o takim fakcie dowiadujemy się w przyjemny sposób. Polisa wznowieniowa jest obowiązująca, dlatego jeżeli na nią nie odpowiemy, umowa ubezpieczenia zostanie samoistnie zawarta, ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi zostać zachowana jego ciągłość, aby uniknąć zapłacenia kary. Zaniedbując ten proces, o posiadaniu podwójnego ubezpieczenia możemy dowiedzieć się, kiedy nasza nieopłacona polisa wznowieniowa trafiła do windykacji i kontaktują się z nami w celu odzyskania należności.

Polskie prawo przewidziało sytuacje, w których ktoś może mieć podwójne ubezpieczenie OC. Wypowiedzenie umowy możemy dostarczyć do wybranego Zakładu Ubezpieczeń powołując się na art. 28A ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny, edytowalny wzór, który wystarczy wypełnić i wysłać do Ubezpieczyciela:

PODWÓJNE UBEZPIECZENIE - WYPOWIEDZENIE

Ubezpieczający często również załączają do takiego wypowiedzenia ksero drugiej umowy ubezpieczenia OC lub zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. To pomoże przyśpieszyć procesy związane z przyjęciem wypowiedzenia i wykonaniem rekalkulacji składki podwójnego ubezpieczenia OC. W zależności od tego, kiedy zorientujemy się, że mamy dwie polisy OC, za okres obowiązywania ubezpieczenia i tak przyjdzie nam zapłacić lub otrzymamy zwrot. Na stronie UFG możemy sprawdzić nasze ubezpieczenie OC, jeżeli posiadamy numer rejestracyjny pojazdu lub VIN.

Podwójne ubezpieczenie OC u tego samego ubezpieczyciela

Zdarzają się również takie sytuacje, kiedy ktoś posiada dwie polisy OC u tego samego Ubezpieczyciela. Dzisiejsze systemy teleinformacyjne Zakładów Ubezpieczeń są na tyle rozbudowane, że firma ubezpieczeniowa potrafi sama zweryfikować podwójne ubezpieczenie i skontaktować się z Ubezpieczającym w celu naprawienia błędu. 

Jednak nie zawsze możemy liczyć na to, że ktoś wypełni za nas ten obowiązek. Wtedy powinniśmy również wysłać wypowiedzenie umowy OC do Zakładu Ubezpieczeń, rezygnując z tej droższej, czy nie z takim zakresem ubezpieczenia, jakiego oczekiwaliśmy.

Ubezpieczenie OC - kalkulator

Chciałbyś sprawdzić cenę ubezpieczenia OC w kilku firmach na raz? Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia OC, w którym w kilka minut można zestawić ze sobą oferty najpopularniejszych Zakładów Ubezpieczeń. Do Państwa dyspozycji jest również nasza infolinia, która chętnie doradzi w kwestiach związanych z ubezpieczeniami.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również