Jesteś właścicielem gruntu lub budynku? W tym artykule przedstawiamy, ile kosztuje podatek od nieruchomości i co warunkuje jego wysokość. Komu przyjdzie zapłacić oraz jakie są aktualne stawki?
Kto musi płacić podatki od nieruchomości w Polsce?
Posiadanie gruntu, domu, czy mieszkania wiąże się pewnymi opłatami. Jedną z nich jest podatek od nieruchomości, który został określony w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą, taki podatek zapłacimy, gdy jesteśmy właścicielami domu/mieszkania/obiektu budowlanego, posiadaczami samoistnych nieruchomości, użytkownikami wieczystych gruntów, czy niekiedy będąc posiadaczami zależnych nieruchomości lub tych, których część stanowi własność państwa/samorządu terytorialnego.
Zwolnieni z tej opłaty są rolnicy, ponieważ oni rozliczają swoje gospodarstwo w podatku rolniczym. Nie płacą podatku od nieruchomości również instytucje związane z funkcjonowaniem państwa, czy jednostki dyplomatyczne organizacji międzynarodowych.
Ile wynosi podatek od nieruchomości - aktualne stawki
Górne granice podatku od nieruchomości ustala Minister Finansów. Jednak decydujący głos ma Rada Gminy lub Miasta, która w drodze uchwały określa wysokość podatku od nieruchomości dla mieszkańców podległych terytorialnie. W praktyce oznacza to, że nie zawsze musimy liczyć na maksymalny próg stawek podatku. Aby zweryfikować, ile przyjdzie nam zapłacić, musimy wejść na stronę gminy lub urzędu miasta i sprawdzić uchwałę dotyczącą wysokości przyjętego podatku.
Przestrzeń, która jest obliczana do wysokości podatku to powierzchnia użytkowa budynku. Ze względu na przeznaczenie takiej powierzchni, zostało wyodrębnione kilka progów podatkowych:
- Powierzchnia mieszkalna - czyli ta, którą na co dzień zamieszkujemy. Górna granica wynosi 0,99 za m²
- Powierzchnia przeznaczona na działalność gospodarczą - jeżeli na terenie naszego budynku jest prowadzony np. sklep spożywczy, wtedy górny próg podatkowy tej przestrzeni wynosi 24,82 PLN za m²
- W przypadku działalności, w której mamy do czynienia z obrotem materiałem siewnym, górny próg podatku od nieruchomości wynosi 11,62 PLN za m²
- Garaż - jeżeli stanowi on część budnku, to wtedy naliczana jest opłata w wysokości podatku od powierzchni mieszkalnej. W sytuacji, gdy nasz garaż jest wolnostojący (stanowi odrębny budynek), gróny pród podatkowy wynosi 8,37 PLN za m².
- Miejsca przeznaczone np. na świadczenie zdrowotne (przychodnie) - 8,37 PLN za m².
Inaczej natomiast nalicza się wysokość podatku należnego od budowli. Wtedy za roczną wartość podatku od nieruchomości przyjmuje się 2% wartości budowli. Budowlą taką może być zabudowana altana, taras itp.
Podatek od gruntu - jakie są stawki i jak jest naliczany?
Będąc właścicielami domu i kawałka ziemi, będziemy musieli jeszcze zapłacić tzw. podatek od gruntu. W tej sytuacji jest barana pod uwagę powierzchnia, która sklasyfikowana jest w kilku progach podatkowych:
- Powierzchnia przeznaczona pod działalność gospodarczą - 0,99 PLN za m²
- Jeżeli nasz grunt znajduje się pod wodami powierzchniowymi (czyli np. mamy działkę, której część jest pod wodą), wtedy płacimy 4,99 PLN za 1 hektar takiej powierzchni
- Gdy na naszej ziemi jest prowadzona odpłatna działalność statusowa pożytku publicznego, wtedy podatek wynosi 0,52 PLN za m²
W ostatnich latach były przeprowadzane prace związane ze stworzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenach miejskich/podmiejskich. Występowanie takiego planu na niezabudowanym obszarze rewitalizacji powoduje, że za podatek od gruntu płacimy w wysokości 3,28 PLN za m².
Jak wyliczyć podatki od nieruchomości, aby sprawdzić ich zgodność?
Podatek za nasze ziemię i nieruchomości oblicza właściwy organ do miejsca zamieszkania, w urzędzie miejskim lub gminy. Jednak możemy sprawdzić orientacyjnie wysokość swojego podatku. Wtedy obliczamy powierzchnię gruntu z naszego projektu domu, a także część powierzchni użytkowej.
W przypadku podatku od nieruchomości za powierzchnię użytkową pomieszczenia pomiędzy wysokością od 1,40m do 2,20m nalicza się 50% wartości powierzchni mieszkalnej – czyli około 0,50 PLN za m² (przy założeniach, że jest to górna granica progu podatkowego). Pomieszczenia, których wysokość jest mniejsza niż 1,40m są pomijane w naliczaniu podatku.
Terminy, płatności i inne ważne informacje dotyczące podatków od nieruchomości
Gdy np. kupujemy dom z rynku wtórnego, czy mieszkanie od dewelopera, mamy 14 dni od podpisania umowy na zgłoszenie zakupu mieszkania do naliczenia podatku od nieruchomości. Będzie on naliczany wraz z rozpoczęciem się kolejnego miesiąca kalendarzowego. Inaczej jest w przypadku domów, które zostają zaakceptowane w danym roku przez Nadzór Budowlany. Nowe domy, które otrzymały pozwolenie na użytkowanie, naliczane będą miały podatek wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego, od 1 stycznia.
Maksymalnie do początku marca powinniśmy otrzymać z urzędu miasta lub gminy wyliczony podatek od nieruchomości za bieżący rok kalendarzowy. Kwota należna do zapłaty jest rozdzielona na cztery kwartały, z terminami płatności do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Możemy tą należność zapłacić również jednorazowo. Podatki z tytuły posiadania gruntu lub nieruchomości trafiają do budżetu gminy lub miasta, gdzie się nim rozporządza.
Dobre ubezpieczenie kosztuje mniej niż podatek od nieruchomości
Niezależnie, czy do realizacji swojej inwestycji użyli Państwo środków własnych, czy tych pochodzących z kredytu hipotecznego, warto rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości, które zapewni ochronę nie tylko budynku, ale również budowli czy podległych gruntów, na których znajduje się nasze mienie. Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora ubezpieczenia domu, gdzie zawrzeć polisę możemy już na etapie budowy domu, a później zmienić zakres ochrony tak, aby spełniał nasze aktualne oczekiwania. W razie konieczności konsultacji, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która chętnie pomoże Państwu dobrać optymalne ubezpieczenie.