Stoisz przed decyzją budowy swojego wymarzonego lokum, ale nie wiesz do końca jak wyglądają etapy budowania domu? Znajomość procesów i zakresu prac, jaki kolejno po sobie następuje pozwoli Ci na lepszą organizację i szybszą realizacje Twojego planu. Jak przebiegają prace ekip od wbicia pierwszej łopaty w ziemię do przeprowadzki do nowych, własnych czterech kątów?
Po pierwsze - planujemy
Zanim na dobre rozpoczniemy naszą przygodę z budową domu, najpierw musimy znaleźć wymarzony projekt. Pomimo, że nie jest to etap budowy, to zajmuje nam mnóstwo czasu (nawet kilka miesięcy). Niestety nie zawsze możemy wybrać ten, który rzeczywiście nam się bardzo podoba. Przy poszukiwaniu odpowiedniego projektu musimy wziąć pod uwagę kilka elementów.
Rozmiar i położenie naszej działki – przepisy budowlane regulują kwestie odległości otworów okiennych od granicy działki, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy nasz budynek się zmieści z uwzględnieniem warunków i przepisów. Ponadto, podczas umieszczania naszego budynku musimy zwrócić uwagę na położenie geograficzne. Warto posiadać jak najwięcej otworów okiennych od strony południowej, natomiast jak najmniej od północy. Dzięki temu duże nasłonecznienie wpłynie korzystnie na nasze "kieszenie" szczególnie podczas wiosny, czy jesieni, kiedy to zaoszczędzimy na przedwczesnym dogrzewaniu wnętrza.
Kolejnym czynnikiem ograniczającym nasze pole do popisu jest plan zagospodarowania przestrzennego. W planie tym możemy znaleźć informacje na temat tego np.: jak powinien być ułożony nasz dach w stosunku do drogi, czy musi być dwuspadowy, a także dowiedzieć się o konieczności ułożenia dłuższej ściany budynku równolegle lub prostopadle do drogi. Im bliżej miasta i zabytkowych budynków – tym większy ład architektoniczny musi być zachowany (czyli większe wymagania w kwestii dopasowania projektu).
Ostatnim czynnikiem wpływającym na decyzję jaki projekt wybierzemy jest ukształtowanie terenu. Niekiedy zdarza się, że nasza działka jest położona na górce. Wtedy możemy zrobić np. podpiwniczenie z garażem lub wyrównać teren i dopasować odpowiednio położenie budynku do naszych oczekiwań. Nie możemy zapominać o właściwym odprowadzeniu wody, żeby nas nie zalewało. Gdy budujemy dom na miedzy, warto porozumieć się np. z sąsiadem, jakie są jego plany w tym zakresie. Choć przepisy RODO uniemożliwiają nam pozyskanie kontaktu do niego, to zanim zaczniemy na dobre prace ziemne, dobrze byłoby się spotkać i ustalić kilka szczegółów.
Jest projekt, adaptacja, geodeta wbił kołki - co dalej?
Kiedy otrzymamy pozwolenie na budowę, przystępujemy do pierwszych prac. Zaczynamy od zbudowania fundamentów/podpiwniczenia, stanu zero/stropu, a następnie ścian parteru, stropu piętra i ścian kolankowych. Ten etap musimy zaplanować odpowiednio wcześniej, aby zsynchronizować przybycie geodety oraz murarzy/firmy budowlanej, która będzie wykonywała zakres tych prac. W przypadku, gdy stoją już wszystkie ściany możemy zacząć poszukiwać firmy, która sprzeda i zamontuje nam okna i drzwi wejściowe. Do pomiarów będą potrzebne już gotowe, docelowe otwory w ścianach.
Gdy zostanie wylany wieniec, kolejny etap budowy domu jednorodzinnego to postawienie więźby dachowej. Tutaj może zrobić to ekipa murarzy, która buduje nam stan surowy lub dekarz, który docelowo będzie wykonywał pokrycie dachowe. Fachowcy, którzy są precyzyjni i dokładni mogą być zarezerwowani z wyprzedzeniem, dlatego poszukiwania odpowiedniego majstra do każdego z etapów budowy domu trzeba zacząć odpowiednio wcześniej. Kiedy zakończą się już wszystkie prace, mamy gotowy SSO (stan surowy otwarty) naszego budynku i możemy przypomnieć się firmie, która dokonywała pomiaru otworów okiennych.
Wszystkie okna i drzwi zewnętrzne zostały już wstawione, dlatego przychodzi czas na zwieńczenie etapu SSZ, czyli stanu surowego zamkniętego.
Etapy budowy domu - krok po kroku
Po zakończeniu SSZ przychodzi czas na kolejne etapy budowania domu. W tym przypadku będziemy poszukiwali elektryka, który wykona nam instalacje elektryczną, a także hydraulika, który zrobi instalacje wodno-kanalizacyjną, a także grzewczą.
Jeżeli instalacja będzie gotowa, przychodzi czas na tynki. Jest kilka możliwości np. tynki cementowo-wapienne lub gipsowe. Przy wykonywaniu tynków musimy być pewni, że cała instalacja jest sprawna. Nie trzeba za bardzo przejmować się rozmieszczeniem gniazdek, ponieważ na etapie zamawiania stolarki wewnętrznej, czy tworzeniu projektu wnętrza, gniazdka czy włączniki są często przesuwane. Sprawniej przebiegną te prace osobom, które korzystają z pomocy projektantków. Wtedy np. w sytuacji wykonywania kuchni pod zabudowę, rozmieszczą oni w odpowiednich miejscach gniazdka.
Po wykonaniu tynków, przychodzi czas na izolacje posadzkowe, rozłożenie przewodów do ogrzewania podłogowego, a następnie wylewki posadzki. Prace te wykonują zazwyczaj 3 różne osoby/firmy. Osoby chcące wykonać napowietrzenie kominka powinny to zrobić jeszcze przed położeniem tynków.
Czy to już stan deweloperski?
Podczas prac wewnątrz, czekają na nas jeszcze prace na zewnątrz. W trakcie realizacji etapów budowania domu, o których mówimy powyżej, pozostaje przed nami jeszcze docieplenie budynku, np. styropianem oraz wykonanie elewacji. Po wykonaniu elewacji powinniśmy zrobić również podbitkę, która uchroni nas przed budowaniem gniazd przez ptaki oraz erozją więźby na skutek działania różnych warunków atmosferycznych. Do tego dodajemy wszelkie barierki i wykończenia balkonów lub tarasów.
Kiedy ocieplamy budynek na zewnątrz, nie zapomnijmy również o dociepleniu naszego dachu, a także wykonaniu konstrukcji podwieszanych sufitów, czy zabudowie strychu. W międzyczasie, można również wykonywać montaż/instalacje źródła ciepła, które będzie ogrzewać nam pomieszczenia, czy ciepłej wody użytkowej w budynku. Już na etapie prac związanych z montażem instalacji powinniśmy określić, czy będziemy chcieli założyć sobie podlicznik i doprowadzić wodę z budynku na podwórko.
Kolejne etapy budowy domu są ściśle związane z wykańczaniem wnętrz, montażem drzwi wewnętrznych, zamówieniem stolarki meblowej, czy pokryciem schodów odpowiednim tworzywem.
Ubezpieczenie domu w budowie - skorzystam?
Budowę domu możemy realizować własnymi środkami pieniężnymi lub skorzystać z kredytu hipotecznego. Wybierając pomoc finansową z banku, często w warunkach kredytowania inwestycji posiadamy już wykupione ubezpieczenie domu w budowie, które oferuje nam bank. Jest to forma zabezpieczenia inwestycji przed sytuacjami losowymi, na które nie mamy wpływu, a jednocześnie mogą one zrujnować nas finansowo w razie wypadku lub zdarzenia, przez co nie ukończymy budowy.
Decydując się na taką inwestycję warto mieć odpowiednie zabezpieczenie. Ubezpieczenie domu, który jest w trakcie budowy to dobra ochrona za niewielkie pieniądze. Takie ubezpieczenie zazwyczaj swoim zakresem obejmuje ochronę murów i ścian, czy też stałych elementów nieruchomości. Co prawda, ubezpieczenie nie uchroni nas, jeżeli budynek będzie niewłaściwie wykonany. Nie otrzymamy również świadczenia za szkody spowodowane przez ekipy budowlane, czy umyślne działanie osób trzecich.
Ubezpieczenie budowy domu ma chronić plac budowy przed zjawiskami losowymi. Do nich, możemy zaliczyć:
- pożar
- deszcz nawalny, a w konsekwencji zalanie budynku
- silne i porywiste wiatry mogące powodować upadek obiektów na budynek
- grad, czy inne elementy spadające np. części samlolotu
- eksplozje, implozje
- przepięcia w instalacji
- uderzenie pojazdu
Możemy również zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia powodzi, jednak zakład ubezpieczeń może naliczyć odpowiednią zwyżkę za takie ryzyko. Cena takiego ubezpieczenia może wahać się w granicach 200zł – 400zł za rok ochrony.
Podsumowanie
1. Przed zakupem wybranego projektu sprawdź, czy Twój budynek jest odpowiedni.
2. Zarezerwuj odpowiednio wcześniej firmy budowlane, które będą realizowały poszczególne etapy inwestycji.
3. Pamiętaj o kolejności wykonywanych prac.
4. Jeżeli budujesz dom bez kredytu, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia domu w budowie, który ochroni Cię przed różnymi sytuacjami.