- Suma ubezpieczenia dostosowana do potrzeb
Nie warto przesadzać z sumą ubezpieczenia , która w przypadku naszej śmierci zostanie wypłacona naszym bliskim. Celem ubezpieczenia jest zapewnienie rodzinie ubezpieczonego środków do życia i ewentualne pokrycie kosztów pogrzebu. Jeśli więc nasz domowy budżet jest skromny, nie powinniśmy określać bardzo wysokiej sumy ubezpieczenia.
- Szybka decyzja o podpisaniu umowy
Wysokość składki zależy w dużej mierze od naszego wieku. Im starsi jesteśmy, tym większą składkę zapłacimy. Wynika to z ryzyka śmierci, które naturalnie rośnie wraz z wiekiem. Podobnie, na koszty wpływa nasz stan zdrowia. Lepiej jest więc pomyśleć o ubezpieczeniu wtedy, gdy jesteśmy młodzi i zdrowi.
- Większe raty w dłuższych odstępach czasowych
Składki ubezpieczenia na życie możemy opłacać w różnych wariantach – miesięcznie, kwartalnie, raz do roku lub nawet z góry. Im częściej odprowadzamy składki, tym są one wyższe. Oczywiście, optymalnie byłoby opłacić całe ubezpieczenie z góry, jednak wymaga to dużego jednorazowego nakładu finansowego. Warto więc rozważyć odprowadzanie rocznej opłaty, co pozwoli nam nieco zaoszczędzić na ubezpieczeniu.
- Porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych
Podejmując decyzję o zakupie polisy na życie, nie powinniśmy działać pochopnie. Chcąc zaoszczędzić na ubezpieczeniu na życie, porównajmy oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych i wybierzmy najtańszą. Bardzo ważne jest, aby porównywać oferty o takim samym zakresie. Często tańsze oferty mają szerszy wachlarz wyłączeń odpowiedzialności, więc musimy zwrócić na to uwagę.
- Wykorzystanie elastyczności polisy
Wybierając polisę powinniśmy zadbać o to, abyśmy w przyszłości mieli możliwość wprowadzania zmian. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdego wydarzenia w naszym życiu. Jeśli zmienimy pracę, zmienią się nasze dochody, będziemy musieli zaciągnąć duży kredyt, nasz domowy budżet i stawki za ubezpieczenie mogą przestać ze sobą współgrać. Ponadto, w miarę rozwoju zdarzeń i upływu czasu suma ubezpieczenia może okazać się nieadekwatna do potrzeb (np. za wysoka). Ważne jest więc, aby polisa była na bieżąco uaktualniana.