Jak powinniśmy podejść do najtańszego OC samochodu? Co zrobić, aby dobrze wykorzystać sumę gwarancyjną OC, kiedy dojdzie do szkody? Prezentujemy poradnik, który przybliży możliwości, jakie daje polisa OC.
Ubezpieczenie OC samochodu - my w roli Kupującego
Zalewają nas setki reklam Ubezpieczycieli, którzy gwarantują nam najniższą cenę ubezpieczenia OC. Jak powinniśmy podejść do taniego OC pojazdu? Odpowiedzialność cywilna nie jest dla nas żadną gwarancją, że my otrzymujemy odszkodowanie. To zabezpieczenie dla poszkodowanych przez nas, kiedy poruszamy się samochodem lub wykonujemy przy nim pewne czynności na skutek których dochodzi do wystąpienia szkody. Wtedy Ubezpieczyciel pokrywa koszt poniesionych strat poszkodowanego.
O ile nas w rzeczywistości samo OC auta nie dotyczy, o tyle to osoby poszkodowane przez nas będą musiał dochodzić swoich roszczeń w naszym Zakładzie Ubezpieczeń. Doświadczenie kierowcy, model i marka samochodu, a także miejsce zamieszkania to podstawowe cenotwórcze czynniki, wpływające na wysokość składki. Windowanie cen do dołu świadczy o tym, że Ubezpieczyciele aby zachować rentowność, muszą wdrażać różnego rodzaju procedury, które pozwolą im zoptymalizować koszty. Przez to niekiedy tańsza polisa może być kojarzona z bardziej restrykcyjną likwidacją szkód, ale nie zawsze!
Zanim wykupimy OC samochodu, możemy zapytać znajomych lub poszukać informacji w Internecie, czy podczas swojego okresu ubezpieczenia w wybranym Towarzystwie nie napotkali jakiś trudności. Czasami warto dopłacić te 30 PLN do polisy, w której dostaniemy chociażby NNW dla kierowcy i pasażerów naszego auta, a także podstawowy Assistance, który zapewni holowanie doszczętnie zniszczonego samochodu na złomowisko. 30 PLN może zaowocować tym, że zaoszczędzonym 1 500 PLN, które musielibyśmy zapłacić za holowanie, czy zapewnimy rekompensatę finansową dla swojego pasażera za uszczerbek na zdrowiu. Wtedy nie czujemy się aż tak niezręcznie.
OC pojazdu - my w roli poszkodowanego
Gdy będziemy chcieli skorzystać z OC sprawcy, tutaj kluczowe jest wykorzystanie wszelkich możliwości, które nie narażą nas na straty finansowe. Otrzymując od sprawcy numer polisy OC auta, w ramach sum gwarancyjnych, na koszt Ubezpieczyciela możemy wezwać lawetę, która odprowadzi auto do pobliskiego warsztatu. Jeżeli stwierdzona zostanie szkoda częściowa, nie całkowita, a nie posiadamy drugiego pojazdu do poruszania się po mieście, należy nam się auto zastępcze na czas naprawy.
Wiele osób zapomina, że ubezpieczenie OC to nie tylko rekompensata za straty w mieniu takim jak samochód, ale również mamy gwarancję wsparcia finansowego w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Możemy skorzystać z takich świadczeń z ubezpieczenia OC samochodu, jak zwrot utraconych korzyści gdyby nie wypadek (bilet lotniczy etc.), zwrot kosztów leczenia, wypłata renty, jednorazowe odszkodowanie czy zadośćuczynienie. Ubezpieczyciel powinien opłacić wszelkie leki, opatrunki, leczenie urazów, rehabilitacje, specjalne żywienie jeżeli jest niezbędne, opiekę lekarską czy pielęgniarki, transport poszkodowanego, adaptację pomieszczeń mieszkalnych, czy zakup niezbędnego sprzętu, który ułatwi funkcjonowanie niepełnosprawnemu.
Polisa OC samochodu - podwójna odpowiedzialność
Wybierając ten, czy inny Zakład Ubezpieczeń, musimy kierować się nie tylko własnym portfelem, ale również dodatkowym zakresem, czy poziomem obsługi Klienta. Dochodzenie swoich roszczeń przed sądem może być bardzo trudne, drogie i czasochłonne.