Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak uzyskać?

Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak uzyskać?

Jesteś ofiarą kolizji i Twoje auto nie nadaje się do poruszania po drogach, a potrzebujesz pojazdu? Możesz skorzystać z samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy. Komu i w jakich warunkach przystępuje, gdzie się zgłosić?

Samochód zastępczy z OC sprawcy - kto może otrzymać?

Niezależnie od tego, czy poruszasz się samochodem w celach prywatnych lub zawodowych, gdy jesteś ofiarą kolizji przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Aby uzyskać taki pojazd sprawca wypadku musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Natomiast poszkodowany, który ubiega się o pojazd zastępczy, nie może posiadać drugiego samochodu – w tym wypadku Ubezpieczyciel odmówi świadczenia. Co ważne, poszkodowany musi wykazać, że poruszał się autem regularnie, a nie np. raz na pół roku.

Auto zastępcze, które zamierzamy wypożyczyć musi być w tym samym lub gorszym segmencie klasowym, aby Ubezpieczyciel sprawcy pokrył koszt najmu auta. Ponadto, stawka wynajmu auta nie może przekraczać średniej stawki na rynku lokalnym. W tym przypadku musimy uważać, jaką cenę za najem auta żąda sieć aut zastępczych (dobrze jest sprawdzić, czy Ubezpieczyciel sprawcy współpracuje z wybranym przez nas).

Auto zastępcze na czas naprawy lub w przypadku szkody całkowitej

Na ile można otrzymać auto z OC sprawcy? Tutaj czynnikiem wpływającym na długość najmu będzie rodzaj szkody. W przypadku szkody częściowej, uniemożliwiającej poruszanie się naszym pojazdem, samochód zastępczy z OC sprawcy należy się nawet wtedy, gdy np. odstawiamy auto do warsztatu na kilka dni na oględziny szkody, Poza tym, przysługuje nam samochód na cały okres naprawy – do momentu odbioru naprawionego samochodu.

Gdy zostanie stwierdzona szkoda całkowita, takie auto powinno nam zostać wypożyczone i opłacone do momentu zakupu nowego. Jednak praktyka pokazuje, że w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeń sprawcy, może być to okres do momentu wypłaty odszkodowania lub np. na kilka dni od momentu otrzymania decyzji o szkodzie całkowitej. Niemniej, zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego z 2013 roku, auto zastępcze powinno być opłacone dla poszkodowanego do momentu zakupu nowego, o ile nie ociągał on się w czasie z jego zakupem.

Jak skorzystać z samochodu zastępczego OC sprawcy?

Aby uzyskać taki pojazd w ramach polisy OC sprawcy, musimy pozyskać dane dotyczące nazwy Zakładu Ubezpieczeń sprawcy, numer szkody, jego dane, numer polisy OC i numer rejestracyjny pojazdu. W przypadku auta zastępczego z OC sprawcy najlepiej zadzwonić do jego Ubezpieczyciela, aby uzyskać informacje, skąd może on wypożyczyć pojazd. Niekiedy warsztaty naprawcze umożliwiają na miejscu najem aut zastępczych, a także możemy skontaktować się z wybraną wypożyczanią aut. Tutaj jednak warto sprawdzić, czy Ubezpieczyciel współpracuje z nią – wtedy będziemy mieli pewność, że uzyskamy auto zastępcze na czas naprawy naszego w dogodnym dla Zakładu Ubezpieczeń przedziale cenowym.

Ubezpieczenie OC online

Jeżeli potrzebujesz ubezpieczenia samochodu, to zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń OC, w którym w kilka minut możesz sprawdzić wysokość składki, jaką przyjdzie Ci zapłacić, a także zweryfikujesz, które Towarzystwo jest w stanie zaoferować Ci najniższą cenę OC.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również