OC i AC – porównanie

OC i AC – porównanie

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, jesteś zobowiązany prawem do wykupienia ubezpieczenia OC. Poza nim istnieje jednak również polisa AC. Zastanawiasz się, czym różnią się te dwa typy ubezpieczeń oraz jak wybrać OC AC z oferty towarzystw ubezpieczeniowych? Oto najważniejsze informacje.

Ubezpieczenia OC AC znajdują się w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Każde z nich ma w swoim portfelu produktowym co najmniej kilka wersji tych ubezpieczeń. Dlatego dokonanie wyboru właściwej wersji nie jest łatwym zadaniem. Zastanawiasz się, czy potrzebna Ci jest kompletna polisa OC AC, czy może lepiej pozostać przy samym obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej? Nie jesteś pewien, czy wykupić oba ubezpieczenia w jednej firmie, czy skorzystać z oferty dwóch ubezpieczycieli? Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu ubezpieczeniowego dla siebie? Dowiedz się więcej.

Ubezpieczenie OC / AC – porównanie

Na początek najważniejsze, a więc porównanie ubezpieczeń OC AC. Choć zakres obu wydaje się podobny, w rzeczywistości to zupełnie różne produkty.

OC to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, którego zakres obejmuje ochronę od odpowiedzialności cywilnej. Korzysta się z niego, aby zaspokoić roszczenia finansowe osób, które zostały poszkodowane w wyniku wypadku / kolizji drogowej, których sprawca poruszał się ubezpieczonym pojazdem. Oznacza to więc, że jeśli np. spowodowałeś stłuczkę drogową, koszty naprawy pojazdu, w który wjechałeś zostaną pokryte z Twojego OC. Ubezpieczenie to jednak nie obejmuje szkód, jakie poniosło w tej sytuacji Twoje auto. Aby uzyskać rekompensatę, potrzebujesz AC.

AC to inaczej ubezpieczenie auto casco. Zakres, jaki obejmują konkretne produkty, może być zróżnicowany. Zasadniczo jednak zawiera on w sobie najczęściej ochronę na wypadek:

  • uszkodzenia pojazdu w wyniku kolizji drogowej / wypadku itp.,
  • uszkodzenia auta w wyniku działania katastrof naturalnych (np. porysowanie czy wgniecenie karoserii po gradobiciu, szyba zbita przez złamaną gałąź drzewa itp.),
  • kradzieży samochodu.

Przy ubezpieczeniu AC nieistotne jest już to, kto jest sprawcą wypadku – rekompensatę uzyskasz w każdej sytuacji.

Jak więc widać, każde z ubezpieczeń ma inny zakres, a oba są przydatne kierowcom i chronią przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Dlatego warto zainwestować zarówno w obowiązkowe OC, jak i w AC.

OC / AC – porównanie ofert

Koszt ubezpieczeń OC, jak i AC jest ustalany indywidualnie. Wpływa na niego wiele czynników. Kluczowe to:

  • marka, wiek i wartość pojazdu,
  • historia kierowcy (czy jeździł do tej pory bez wypadków, czy ma na koncie kolizje drogowe, których był sprawcą),
  • staż kierowcy – im większe doświadczenie za kółkiem, tym korzystniejsza stawka OC.

Przy AC w grę wchodzą także:

  • kwota, na jaką opiewa ubezpieczenie – a więc maksymalny pułap kosztów, jakie pokryje ubezpieczenie,
  • sposób likwidacji szkody – np. to, jaki będzie wkład własny kierowcy w koszty naprawy czy jakie części zostaną wykorzystane do jej wykonania,
  • zakres ubezpieczenia – może obejmować tylko najbardziej typowe ryzyka, jak i zapewniać pełną (ale bardziej kosztowną) ochronę,
  • dodatkowe usługi – np. assistance.

Dlatego wybór konkretnego produktu może być poważnym wyzwaniem.

Przede wszystkim: czy OC i AC warto kupić u jednego ubezpieczyciela? Zasadniczo, to najlepsze rozwiązanie. Wyszukiwarka ubezpieczeń OC AC pokazuje, że zakup tych produktów w pakiecie pozwala najczęściej na znaczące oszczędności. Warto jednak porównać ze sobą oferty przed podjęciem decyzji.

Porównywarka ubezpieczeń OC AC – czy i jak z niej korzystać?

Porównywarka OC AC to narzędzie, z którego warto skorzystać, poszukując ubezpieczenia swojego samochodu. Przede wszystkim dlatego, że porównywarka ubezpieczenia OC AC jest dostępna online, a skorzystanie z niej nie naraża Cię na żadne koszty. Wystarczy, że podasz istotne parametry Twojego pojazdu (markę, model, rocznik, typ i pojemność silnika itp.), a także dodatkowe informacje, aby poznać najtańsze ubezpieczenia OC AC na rynku i szacunkowo określić wysokość składki.

Warto przy tym pamiętać, że tania polisa OC AC nie zawsze będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Czasem, zwłaszcza gry różnice w wysokości składki pomiędzy poszczególnymi produktami nie są rażące, warto zainwestować w ten, który ma np. szerszy zakres ochrony. To inwestycja, która szybko się zwróci.

Gdy wybierasz OC AC, porównanie ofert online to pierwszy krok do podjęcia decyzji. Warto jednak przyjrzeć się również opiniom o poszczególnych produktach, a także przejrzeć prezentujący ubezpieczenia OC AC ranking przygotowany przez ekspertów. Z niego można się dowiedzieć, jakie tanie ubezpieczenia OC AC oferują najlepszy stosunek ceny do jakości. Na koniec zaś skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym. Możesz oczekiwać, że przeanalizuje on dokładnie Twoje potrzeby i wykona porównanie kilku ofert. Przedstawione przez niego zestawienie ułatwi Ci dokonanie świadomego wyboru i zagwarantuje, że zakres ochrony, który zapewni ubezpieczenie, będzie wystarczająco szeroki.

Może zainteresuje Cię również