Zgodnie z przepisami polskiego prawa, wykupienie ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkiem właściciela każdego auta zarejestrowanego na terenie kraju. Jako że warunki umów ubezpieczeniowych w towarzystwach nie różnią się między sobą znacząco, większość kierowców chce znaleźć sposób na tanie OC. Co zrobić, aby nie przepłacić? Mamy rozwiązanie.
Przed czym chroni ubezpieczenie OC pojazdu? Zgodnie z nazwą, jego zakres obejmuje ochronę przed odpowiedzialnością cywilną. Oznacza to, że w sytuacji, gdy ubezpieczone auto weźmie udział w wypadku / kolizji drogowej lub innym incydencie, a jego kierowca będzie sprawcą takiego zdarzenia, poszkodowani otrzymają rekompensatę z jego zasobów. Warto przy tym pamiętać, że niewykupienie OC grozi poważnymi sankcjami finansowymi. Kara za brak wykupionego OC pojazdu przez okres powyżej 14 dni wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2019 roku będzie to więc 4500 zł dla pojazdów osobowych. Dlatego nie należy odwlekać dopełnienia tego obowiązku. Warto za to przyjrzeć się dobrze ofertom towarzystw ubezpieczeniowych i kupić tanie OC. Przez Internet będzie najłatwiej.
Tanie OC dla młodych kierowców – czy to możliwe?
Na wysokość składki z tytułu ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Najważniejszy to oczywiście wiek oraz model pojazdu – to dane o aucie są bazą wyjściową do kalkulacji stawki. Znaczenie mają jednak również takie kwestie jak:
- historia kierowcy – bezwypadkowa jazda daje uprawnienia do zniżek, ale wypadki w okresie poprzedzającym zawarcie umowy – podwyższają składkę,
- wiek kierowcy – im młodszy, tym wyższe jest dla ubezpieczyciela ryzyko, w związku z czym trudno jest o bardzo tanie OC dla młodych kierowców (może ono jednak przybrać rozsądną wysokość),
- staż za kierownicą – doświadczenie procentuje zniżkami, jego brak – podwyższa składkę.
Dlatego też wysokość stawki OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy i warto przyjrzeć się bliżej tym kalkulacjom przed podpisaniem umowy z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Jak znaleźć tanie OC samochodu?
Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie tego, gdzie czeka na Ciebie tanie OC, przez Internet. W Sieci znajdziesz kalkulatory OC i AC oraz porównywarki. To proste narzędzia, które pomogą Ci uzyskać lepszą orientację w aktualnie obowiązujących stawkach. A jak konkretnie wyszukać tanie OC online? Przede wszystkim – odwiedź stronę, na której znajduje się kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych. Kolejnym krokiem jest wypełnienie interaktywnego formularza. Przygotuj się na podanie danych takich jak:
- numer rejestracyjny pojazdu, który da dostęp do danych z CEPiK o pojeździe,
- obecność instalacji gazowej,
- sposób użytkowania pojazdu – istotne jest, czy będzie wykorzystywany za granicą (wówczas być może konieczne będzie rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkową opcję),
- data pierwszej rejestracji oraz ważności badania technicznego,
- sposób parkowania auta (istotny, gdy interesuje Cię tanie OC i AC w jednym pakiecie),
- przebieg pojazdu,
- rok jego zakupu,
- Twój wiek oraz czas, jaki upłynął od uzyskania prawa jazdy,
- to, od ilu lat masz wykupione ubezpieczenie OC.
Wszystkie te dane pozwolą systemowi na bardziej precyzyjne oszacowanie warunków ubezpieczeniowych w poszczególnych towarzystwach. Skorzystanie z otrzymanych w ten sposób danych to najlepszy sposób na tanie OC.
Tanie OC/AC – czy skorzystanie z kalkulatora online wystarczy?
Pewne jest jedno: tanie OC online to najwygodniejsza opcja. Nie musisz bowiem wychodzić z domu, aby zawrzeć umowę ubezpieczeniową. Przejrzenie wyników przekazanych przez kalkulator potraktuj jednak jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Pamiętaj, że uzyskane w ten sposób dane są jedynie kalkulacją, która będzie wymagała ostatecznego potwierdzenia u ubezpieczyciela. Dlatego warto się skontaktować (można również online) z agentem ubezpieczeniowym. Rozmowa z nim pozwoli Ci jeszcze lepiej sprecyzować potrzeby i oczekiwania, rozwiać wątpliwości, a w konsekwencji wykupić tanie OC i AC, które zapewnią niezbędny zakres ochrony.
Na co zwrócić uwagę, kupując tanie OC/AC?
O ile tanie OC – 2018 czy 2019 rok – będzie najpewniej miało zakres podobny jak droższe ubezpieczenie, o tyle w przypadku AC warto zwrócić uwagę na szczegółowe warunki ochrony. Tu bowiem liczy się nie tylko wysokość składki, ale np. sposób obliczania wartości szkody i jej likwidacji (np. to, czy ubezpieczyciel pokryje naprawę przy wykorzystaniu oryginalnych części i zapewni Ci samochód zastępczy na czas serwisowania pojazdu), zakres ochrony (czy tylko od kradzieży i wypadków drogowych, czy również od następstw katastrof naturalnych i innych nieprzewidzianych zdarzeń) czy wysokość wkładu własnego ubezpieczonego w naprawę po wypadku.
Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy warto dobrze wczytać się w ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) – zwracając szczególną uwagę na wykluczenia z zakresu ochrony – i skonsultować się z doświadczonym doradcą. To ułatwi podjęcie korzystnej finansowo decyzji i wybranie produktu ubezpieczeniowego, który zapewni prawdziwe bezpieczeństwo.