Minicasco. Czym się różni od "dużego" AC? Czy warto?

Minicasco. Czym się różni od "dużego" AC? Czy warto?

Gdy przychodzi do ubezpieczenia samochodu, większość kierowców woli nie przepłacać. Mini AC to coraz częściej wybierana alternatywa dla autocasco. Od „dużego” AC różni się węższym zakresem ochrony, ale też odpowiednio niższą wysokością składki. Minicasco, jak zamiennie określa się mini AC, przeważnie chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji kradzieży auta oraz szkody całkowitej powstałej w wyniku kolizji spowodowanej przez posiadacza takiego ubezpieczenia. Dodatkowo mini AC najczęściej zabezpiecza też przed szkodami związanymi z pożarami, ulewami, gradobiciem itp. Czym dokładnie mini AC różni się od „dużego” AC? Czy warto wykupić taką polisę i jak zrobić to najkorzystniej? Oto garść praktycznych informacji!

Ubezpieczenie OC/AC samochodu a mini AC

Ubezpieczenie OC/AC samochodu to najczęściej wybierany wariant łączący dwie polisy: OC, czyli ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu zarejestrowanego w Polsce, a także autocasco będące zabezpieczeniem przed skutkami m.in. kradzieży auta, jego uszkodzenia w wyniku wypadku, potrącenia zwierzęcia czy innych zdarzeń losowych, które najczęściej mocno uderzają po portfelu. O ile wykupienie polisy OC to dla właściciela pojazdu konieczność, o tyle autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym.

Autocasco przeważnie gwarantuje bardzo szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej, ale jego koszty mogą być wysokie. Są one tym większe, im większa jest wartość auta. Koszty te rosną jeszcze bardziej, gdy posiadacz samochodu nie posiada zniżek (najczęściej dotyczy to młodych kierowców). Alternatywą dla autocasco jest mini AC, nazywane również minicasco, smartcasco lub małym AC. Minicasco pod wieloma względami przypomina autocasco, ale zapewnia węższy zakres ochrony. Oferty mogą zawierać różne regulacje, ale najczęściej mini AC zakłada ochronę w najbardziej dotkliwych (i kosztownych) sytuacjach.

Kiedy korzystamy z autocasco, a kiedy z minicasco?

Z autocasco możemy skorzystać w wielu przypadkach, również wtedy, gdy przytrafiła nam się sytuacja, która nie ma tak dramatycznych konsekwencji, jak kradzież pojazdu czy poważny wypadek. W ramach autocasco pieniądze mogą zostać nam wpłacone nawet po drobnej stłuczce zakończonej dla nas lekko pękniętym zderzakiem, delikatnie wgniecioną maską czy stłuczonym reflektorem. Na pokrycie szkody z polisy autocasco możemy liczyć także w takich przypadkach, jak zarysowanie lakieru czy uszkodzenie lusterka na parkingu.

Mini AC przeważnie nie obejmuje takich zdarzeń. Będzie jednak niezwykle cenne, kiedy padniemy ofiarą kradzieży auta lub weźmiemy udział w wypadku drogowym zakończonym szkodą całkowitą. Z minicasco skorzystamy także wówczas, gdy nasz samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku pożaru. W takich sytuacjach małe AC uchroni nas przed całkowitą utratą pojazdu.

Czy mini AC to dobry wybór?

Autocasco to polisa o kompleksowym charakterze, ale zazwyczaj nie są to najtańsze ubezpieczenia samochodu. Wiele zależy od konkretnego ubezpieczyciela, niemniej w wielu przypadkach autocasco wiąże się z wysoką składką. Dotyczy to w szczególności posiadaczy bardziej kosztownych aut, zwłaszcza tych, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek. Jeśli mamy nowe auto, niewątpliwie warto zainwestować w „duże” AC. To najpewniejsza i najpełniejsza ochrona przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych, które zawsze mogą się przytrafić.

Jeśli natomiast w grę wchodzi starsze auto, a drobne defekty, takie jak wgnieciona karoseria po niewielkiej stłuczce nie spędzają nam snu z powiek, wówczas mini AC może być strzałem w dziesiątkę. Taka polisa z jednej strony zapewni nam podstawową ochronę ubezpieczeniową, a z drugiej nie powinna zrujnować naszego budżetu. Aby znaleźć ubezpieczenie z najlepszym stosunkiem ceny do zakresu ochrony, najlepiej skorzystać z dedykowanych narzędzi, takich jak porównywarka ubezpieczeń OC/AC samochodowych, którą znajdziesz na naszej stronie.

Najtańsze ubezpieczenia samochodu z grupy mini AC z Wygodnie.pl

W Wygodnie.pl od lat zajmujemy się ubezpieczeniami, ułatwiając naszym użytkownikom znajdowanie najlepszych, najbardziej opłacalnych polis. Jeśli zastanawiasz się, czy postawić na autocasco, czy mini AC, nasza sprawdzona porównywarka ubezpieczeń OC/AC samochodowych pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Wystarczy, że uzupełnisz formularz, a my znajdziemy dla Ciebie najciekawsze propozycje ubezpieczenia. Możemy również pomóc Ci zawrzeć umowę ubezpieczenia telefonicznie z pomocą agenta, który udzieli Ci niezbędnych wskazówek. Z nami ubezpieczysz auto bez wychodzenia z domu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę – ekspresowo i przede wszystkim wygodnie!

Może zainteresuje Cię również